Ekspert: dwie trzecie chorych na raka odczuwa silny stres po leczeniu

0

Leczenie choroby nowotworowej jest równie traumatyczne, jak jej wykrycie. Aż dwie trzecie chorych na nowotwory odczuwa silny stres po zakończeniu leczeniu onkologicznego – twierdzi psychoonkolog dr Mariola Kosowicz z Centrum Onkologii w Warszawie.

Wykrycie nowotworu jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń, wywołuje lęk i może doprowadzić do depresji. Kierownik Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie dr Mariola Kosowicz zwraca uwagę, że silnym przeżyciem jest również terapia onkologiczna, często bardzo uciążliwa i skomplikowana dla chorego. Może ona wywołać stres pourazowy, do którego zwykle doprowadza traumatyczne wydarzenie, np. wypadek.

“U chorego lęk wywołuje nie tylko sam proces leczenia, ale również ośrodek onkologiczny, w którym jest ono prowadzone” – podkreśla specjalistka. Dodaje, że silny stres odczuwa również 20 proc. rodzin chorego na nowotwór. Bo często jest to choroba całej rodziny, a nie tylko samego chorego, którego trzeba wspierać i razem z nim się zmagać z tym ciężkim schorzeniem.

Według dr Kosowicz zaburzenia depresyjne odczuwa od 23 do 60 proc. chorych na nowotwór, szczególnie w zaawansowanym stadium choroby, kiedy kurczą się możliwości terapii i jest większe zagrożenie cierpieniem. “Silny stres wywołuje brak poczucia bezpieczeństwa oraz lęk przed śmiercią i umieraniem” – podkreśla.

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego prof. Krystyna de Walden-Gałuszko z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podkreśla, że stan psychiczny pacjenta jest bardzo ważny, ponieważ od niego zależy zarówno jego samopoczucie, jak i efektywność leczenia.

Specjalistka zwraca uwagę na tzw. efekt nocebo. Powoduje on pogorszenie samopoczucia oraz ogólnego stanu pacjenta i jest przeciwieństwem placebo, który ma pozytywny wpływ na chorego. Klasycznym przykładem efektu placebo jest podawanie choremu substancji o obojętnym działaniu farmakologicznym, uznawanej przez niego za lek, który ma mu pomóc. Działa on na zasadzie wiary w pozytywny skutek leczenia.

“U chorego tolerancja bólu jest większa, kiedy jest w lepszym stanie zdrowia. Kiedy niedowierza personelowi, wymaga większej ilości środków przeciwbólowych. Dobra komunikacja między lekarzem i pacjentem poprawia jakość życia chorego” – wyjaśnia prof. de Walden-Gałuszko.

Jej zdaniem humanizacja medycyny jest równie ważna, jak skuteczne i nowoczesne leczenie. “Efekt nocebo może być związany ze złą komunikacją między lekarzem a pacjentem. Tymczasem lekarze często musza przyjąć dziennie 50 pacjentów i nie mają czasu na jakąkolwiek rozmowę z chorym” – podkreśla.

Według dr Kosowicz aż 40 proc. kobiet z rakiem piersi za najbardziej traumatyczne wydarzenie uznaje swą chorobę, choć uważają, że wiele już przeżyły w swym życiu.

“Stan psychiczny chorego w znaczny m stopniu zależy od tego, w jakim okresie życia spotkała go choroba, która często wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Z chorobą szczególnie trudno pogodzić się ludziom młodym, jak również kobietom, które dopiero co urodziły dziecko lub dowiedziały się, że przyszła na świat ich wnuczka” – podkreśla dr Kosowicz.

Silny wpływ na chorego ma samo leczenie oraz zaawansowanie choroby. “Chemioterapia powoduje objawy neuropsychiatryczne z powodu neurotoksycznego działania. Skutkiem tego mogą być zaburzenia poznawcze, emocjonalne, psychomotoryczne, obniżone libido oraz zaburzenia świadomości i osłabienie koncentracji uwagi” – wyjaśnia dr Kosowicz.

Dodaje, że pacjenci onkologiczni często nie są w stanie tak intensywnie pracować jak dawniej, przynajmniej w niektórych okresach choroby. “Ograniczenie pracy na skutek choroby powoduje z kolei zachwianie poczucia własnej wartości. Choremu wydaje się, że jest kimś innym niż do tej pory i ma poczucie degradacji oraz uprzedmiotowienia” – podkreśla dr Kosowicz.

Prof. de Walden-Gałuszko zwraca uwagę, że dla chorego najgorsze jest poczucie pełnej bezradności w chorobie. Zbigniew Wojtasiński

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.