Działo się (9 września)

0

1923 – Urodził się Daniel Carleton Gajdusek, (zm. 12 grudnia 2008) amerykański biofizyk i pediatra pochodzenia słowackiego, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 1976 za badania nad prionami, wywołującymi tzw. chorobę kuru. Był homoseksualistą i pedofilem. Fakt współżycia z 300–400 papuańskimi chłopcami potwierdził w szwedzkim filmie dokumentalnym “Geniusz i chłopcy” w reżyserii Bosse Lindquista. W kulturze Papuasów homoseksualizm miał charakter obrzędowy, co Gajdusek wykorzystał, prowadząc tam badania naukowe. Wybuchł skandal, Gajdusek został aresztowany. Wywołało to falę sprzeciwu wśród środowiska naukowego, w jego obronie wystąpili liczni bardzo znani uczeni. Ostatecznie w 1997 r. poszedł na ugodę z sądem i w więzieniu spędził tylko rok.

Odpoczywająca panda

1963 – Odnotowano po raz pierwszy w historii żywe narodziny w ogrodzie zoologicznym (w Pekinie) tzw. pandy wielkiej, inaczej niedźwiedzia bambusowego. Chińczycy pracowali nad tym od 1955 roku.

2003 – Zmarł Edward Teller (węg. Teller Ede, ur. 15 stycznia 1908) amerykański fizyk jądrowy pochodzenia węgierskiego, uczeń Nielsa Bohra, uczestnik „Programu Manhattan”. Znany jako „ojciec” amerykańskiej bomby wodorowej wraz z polskim matematykiem, Stanisławem Ulamem; faktycznie, odegrał wielką rolę w opracowaniu programu jej budowy, ale nim nie kierował: był postacią wielce kontrowersyjną i człowiekiem niezwykle konfliktowym. W 1991 wyróżniony szyderczą „pokojową nagrodą Ig Nobla” za „całokształt mozolnych wysiłków zmiany sposobu rozumienia przez wszystkich pojęcia pokój”.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.