Działo się (8 września)

0

Marin Mersenne

1588 – Urodził się Marin Mersenne (zm. 1 września 1648) – francuski minimita (członek zakonu tzw. Braci Najmniejszych), teolog, filozof, matematyk i teoretyk muzyki. Postulował, aby opracować encyklopedię służącą wszystkim pokoleniom. W dziele Cogniata Physico-Matematica z 1626 roku napisał, że liczby postaci 2n – 1 (noszące dziś jego imię) są pierwsze dla n = 2, 3, 5, 7, 13, 17, 19, 31, 67, 127, 257. Dopiero później wykazano, że twierdzenie to jest nieprawdziwe dla n = 67 i 257. Niezależnie od tego liczby Mersenne’a są dziś bardzo ważne w badaniach nad wielkimi liczbami pierwszymi. Jako pierwszy zmierzył prędkość dźwięku w powietrzu.

1981 – Zmarł Hideki Yukawa, (ur. 23 stycznia 1907) fizyk teoretyk, pierwszy Japończyk uhonorowany Nagrodą Nobla. W roku 1949 został profesorem na Columbia University. W tym samym roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za przewidzenie istnienia mezonów na podstawie teoretycznej pracy dotyczącej sił jądrowych.

2040 – To nie pomyłka, wybiegamy w przyszłość. Tego dnia dojdzie do tzw. wielkiej koniunkcji, w czasie której w gwiazdozbiorze Panny spotkają się: Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn i Księżyc, ustawiając się w jednej linii prostej. Nie wszyscy tego dożyjemy, ale możemy być pewni, że mnóstwo ludzi będzie przekonanych, że tego dnia nastąpi koniec świata. Daję słowo: nie nastąpi.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.