Działo się (3 września)

0

1905 – Urodził się Carl David Anderson (zm. 11 stycznia) – amerykański fizyk eksperymentalny, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie w 1932 roku pozytonu (czyli antycząstki elektronu; po spotkaniu elektronu z pozytonem najczęściej, bo z prawdopodobieństwem 99,8%, dochodzi do tzw. anihilacji). Istnienie pozytonu zostało przewidziane teoretycznie w roku 1928 przez Paula Diraca.

Barbara McClintock w roku 1947

1992 – Zmarła w wieku 90 lat Barbara McClintock (ur. 16 czerwca 1902) – amerykańska genetyczka, laureatka Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 1983 za odkrycie transpozonów. Transpozony są także nazywane „wędrującymi” lub „skaczącymi” genami albo „mobilnymi elementami genetycznymi”. Nie podejmuję się wyjaśnić dokładniej istoty tego odkrycia, ale za byle co Nobla nie dają.

2014 – Astronomowie z Uniwersytetu Hawajskiego odkryli, że Droga Mleczna jest częścią supergromady 100 razy większej, niż dotychczas sądzono. Nazwano ją Laniakea. Jest to supergromada galaktyk o średnicy około 500 milionów lat świetlnych, zawierająca około stu tysięcy galaktyk o łącznej masie ok. 1017 (tak, tak: jedynka z siedemnastoma zerami!) mas Słońca. Struktura została odkryta między innymi dzięki obserwacjom radioteleskopu Green Bank. Należy do niej m.in. Grupa Lokalna Galaktyk – grupa co najmniej 54 galaktyk, do której należy z kolei Droga Mleczna.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.