Działo się (24 września)

0

1501 – Urodził się  Girolamo Cardano, włoski matematyk, filozof, astrolog, lekarz (zm. 1576). Zasłynął znajomością i opisaniem (bo nie odkryciem; odkrywców było kilku: Tartaglia, Ferrari, a najprawdopodobniej pierwszy był Scipione del Ferro) wzorów na rozwiązanie równań algebraicznych 3 i 4stopnia. Choć nie on je odkrył – do dziś noszą jego imię.

USS Enterprise

1960 – Zwodowano pierwszy amerykański lotniskowiec o napędzie atomowym USS Enterprise (CVN-65). Wyposażony w osiem reaktorów jądrowych, pozostawał w służbie United States Navy przez pół wieku, uczestnicząc w większości kryzysów i konfliktów czasów zimnej wojny oraz po jej zakończeniu. Zabierał na pokład 66 samolotów, załoga liczyła 3000 żołnierzy, w tym 1800 personelu lotniczego.

1970 – Radziecka sonda Łuna 16 powróciła na Ziemię z ładunkiem 101 gramów gruntu księżycowego. Była to pierwsza bezzałogowa sonda kosmiczna, która powróciła z Księżyca. Ciekawostka: trzy niewielkie próbki gruntu księżycowego (po 2 gramy), które zostały dostarczone przez sondę Łuna 16 zostały sprzedane na aukcji Sotheby’s w 1993 r. za 442 500 dolarów.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.