Działo się (2 września)

0

1930 – Zakończył się sukcesem pierwszy nieprzerwany lot samolotu z Europy do Stanów Zjednoczonych. Samolot „Znak zapytania” (swoją drogą, śliczna nazwa!) pilotowali Francuzi, kpt. Dieudonne Coste i Maurice Bellonte. Lot trwał 37 godzin.

Sharon Christa McAuliffe

1948 – Urodziła się Sharon Christa McAuliffe, z d. Corrigan (ur. 2 września 1948) – amerykańska astronautka i nauczycielka. Poniosła śmierć na pokładzie wahadłowca Challenger, który eksplodował 73 sekundy po starcie z Przylądka Canaveral. Została wybrana spośród 11000 nauczycieli, którzy przystąpili do eliminacji. Była pierwszą nauczycielką, która znalazła się w Kosmosie. Pośmiertnie została odznaczona Congressional Space Medal of Honor.

2001 – Zmarł Christiaan Neethling Barnard (ur. 8 listopada 1922) – południowoafrykański kardiochirurg, kierownik ośrodka badań i chirurgii serca na uniwersytecie w Kapsztadzie 3 grudnia 1967 roku Barnard przy asyście młodszego brata dr Mariusa Barnarda kierował zespołem chirurgów, który przeprowadził pierwszą transplantację ludzkiego serca. Operacja się udała, jednak pacjent, 53-letni Louis Washkansky, zmarł po 18 dniach na zapalenie płuc. Czterech z pierwszych dziesięciu pacjentów Barnarda przeżyło ponad rok, dwoje przeżyło z nowym sercem ponad 10 lat, a jedna osoba przeżyła jeszcze 23 lata.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.