Działo się (12 września)

0

1683 – V wojna austriacko-turecka: wojska polsko-austriacko-niemieckie pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego rozgromiły oblegającą Wiedeń armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę.

1818 – Urodził się Richard Jordan Gatling (zm. 26 lutego 1903) – amerykański wynalazca, konstruktor broni palnej. Najlepiej znany jako wynalazca opatentowanej w 1862 r. kartaczownicy z obrotową wiązką luf, będącej pierwszym udanym modelem karabinu maszynowego, a nazywanej na od jego nazwiska kartaczownicą Gatlinga. Co ciekawe: z wykształcenia był lekarzem. Obecnie główną zasadę jego wynalazku stosuje się w uzbrojeniu samolotów.

Tadeusz Mazowiecki

Tadeusz Mazowiecki (1989)

1989 – Sejm PRL udzielił wotum zaufania rządowi Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera w powojennej historii Polski i jednocześnie ostatniego premiera PRL (o czym się często zapomina; konstytucja PRL obowiązywała do 29 grudnia 1989…). Mazowiecki był premierem do 4 stycznia 1991 r.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.