Działo się (11 września)

0

1877 – Urodził się Sir James Hopwood Jeans, angielski fizyk, astronom i matematyk, znakomity popularyzator nauki. Jedne z ulubionych pisarzy autora niemniejszej rubryki. Stworzył przypływową teorię powstawania Układu Słonecznego (pod wpływem siły grawitacji obcej gwiazdy). On też był pierwszym, który wpadł na pomysł, że materia jest we Wszechświecie produkowana stale (co obecnie nie znajduje potwierdzenia, ale z teoretycznego punktu widzenia jest piękne…).

Kometa Halleya (1986)

1909 – Niemiecki astronom Max Wolf jako pierwszy zauważył na fotografii powracającą Kometę Halleya. Nazwa pochodzi od nazwiska astronoma Edmonda Halleya, który na początku XVIII wieku badał zapiski o pojawianiu się komet z lat 1456–1682 i w 1705 przewidział ponowne pojawienie się tej komety w 1758. Ostatnio kometa była widoczna 9 lutego 1986, następny przylot wyliczono na 28 lipca 2061.

1721 – Zmarł Rudolf Jakob Camerarius (ur. 12 lutego 1665) niemiecki lekarz i botanik. Wykrył zjawisko istnienia płci u roślin wyższych. Przeprowadził serię metodycznych doświadczeń i stwierdził, że istnieją zarówno rośliny obojnacze, jak i rozdzielnopłciowe. Myśl, że rośliny rozmnażają się jak zwierzęta, była jednak długo silnie krytykowana. Jak sądzicie, przez kogo?

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.