Druga Międzynarodowa Konferencja pt. “Populizm czy solidarność?”

0

Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie we wtorek redakcja “Kultury Liberalnej” zorganizowała 2. Międzynarodową Konferencję z cyklu “Pękające granice, rosnące mury”. W debacie pod hasłem “Populizm czy solidarność?” uczestniczył m.in. prof. Andrzej Zybertowicz.

Wykład otwierający konferencję wygłosił amerykański historyk i publicysta polityczny prof. Paul Berman, który zaprezentował dwie teorie populizmu. “Punktem wyjścia teorii pierwszej są wydarzenia z 1989 r. (…) To jest rewolucja, która miała miejsce na całym świecie, która mówiła o nieutopijnej utopii” – wyjaśnił Berman, dodając, że sam jest zwolennikiem innej teorii.

Objaśniając drugą teorię populizmu amerykański historyk odwołał się do czasów rewolucji francuskiej i przypomniał o pojawianiu się co kilkadziesiąt lat “międzynarodowych falach rebelii”, które rozprzestrzeniały się po całym świecie. “Wszystkie zmiany, które miały miejsce – tak twierdzą zwolennicy tego obecnego populizmu – były w złym kierunku. Teraz mamy do czynienia z kontrrewolucją, która mówi, że wszystkie dotychczasowe rewolucje (…) raczej sprzyjały pewnej elicie i doprowadziły do stagnacji klasy pracującej” – powiedział prof. Berman.

Według amerykańskiego historyka, u źródeł rozmaitych populizmów na świecie tkwi nienawiść. “Ludzie kochają nienawidzić” – podkreślił Berman, zwracając uwagę, że obecnie pozwala im na to – jego zdaniem – “upadek norm kulturowych, upadek racjonalizmu, upadek prasy, którą zastąpił internetowy rumor”. “To jest antysystemowa teoria” – dodał.

Uczestniczący w panelu pt. “Populizm. Co dalej?” doradca prezydenta Andrzeja Dudy socjolog prof. Andrzej Zybertowicz zwrócił uwagę na fakt, że w opisie współczesnego kryzysu i zjawisk na świecie “naukowcy są bezradni”. “Nie znajdziemy żadnego przekonującego modelu, który moglibyśmy teraz opracować, który wyjaśniłby, co się teraz dzieje” – mówił prof. Zybertowicz, dodając, że podziela “pewne intuicje prof. Bermana”.

“Ja myślę, że teraz w Polsce mamy więcej pluralizmu, niż mieliśmy przez ostatnie czterdzieści pięć lat” – powiedział doradca prezydenta. Na protesty na widowni, zagregował wyjaśnieniem: “jeśli ktoś jest przyzwyczajony, że jego punkt widzenia jest hegemoniczny, a po wyborach demokratycznych, dowiaduje się, że jest to po prostu jeden z wielu poglądów na życie – wtedy okazuje się, że jego punkt widzenia nie ma jakiejś hegemonicznej supremacji”.

Komentując zmiany po ostatnich wyborach w Polsce prof. Zybertowicz ocenił: “jeśli chodzi o całe spektrum pluralizmu doszło do znaczących zmian. Tylko, że państwu nie podoba się kierunek tych zmian”.

“Sukcesy polityki populistycznej w Europie skłaniają do refleksji nad właściwą interpretacją przemian zachodzących w sferze publicznej. Korzystając z międzynarodowej perspektywy (…) chcielibyśmy w tym kontekście zastanowić się nad związkami między współczesnym fenomenem polityki populistycznej a wartością (europejskiej) solidarności. W szczególności interesować nas będzie pytanie: czy populizm stanowi zagrożenie dla solidarności czy może stanowi raczej żądanie solidarności? Czy polityka akcentująca wartość solidarności w sferze wewnętrznej i międzynarodowej może stanowić skuteczną odpowiedź na zjawisko populizmu?” – napisali organizatorzy konferencji.

Debatę podzielono na dwa panele. W pierwszym, zatytułowanym “Populizm. Co dalej?” udział wzięli: doradca prezydenta Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz (UMK w Toruniu), Stephen Bush (“New Statesman”), Sylvain Cypel (“Orient XXI”, wcześniej “Le Monde”) i Dagmar Engel (“Deutsche Welle”). Panel poprowadził redaktor naczelny “Kultury Liberalnej” Jarosław Kuisz.

Drugi panel nosił tytuł “Solidarność. Podzielona Europa?” W dyskusji, którą prowadziła Karolina Wigura, wzięli udział: Joerg Bremer (“Frankfurter Allgemeine Zeitung”), prof. Paul Berman oraz Jacek Stawiski (TVN24 BiS)

Organizatorami konferencji była redakcja “Kultury Liberalnej” wspólnie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Allianz Kulturstiftung.

“Kultura Liberalna” jest polityczno-kulturalnym tygodnikiem internetowym, ukazującym się w każdy wtorek od 2009 r., wydawanym przez Fundację Kultura Liberalna.

Autor: Grzegorz Janikowski

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.