Co się dzieje? Szybkie newsy – wtorek, 5 września

0

Imieniny obchodzą: Dorota, Wawrzyniec, Stronisława i Wiktoryn.

  • 379 lat temu W Saint-Germain-en-Laye urodził się Ludwik XIV, “Król Słońce”, władca Francji w latach 1643-1715; rządy osobiste objął w 1661 r., po śmierci pierwszego ministra kardynała Julesa Mazarina.
  • 200 lat temu w Krasnym Rogu urodził się Aleksiej K. Tołstoj, hrabia, rosyjski pisarz, autor lirycznych wierszy, ballad, powieści oraz dramatów historycznych.
  • 103 lata temu: I wojna światowa: Rozpoczęła się I bitwa nad Marną, zakończona porażką wojsk niemieckich.
  • 102 lata temu w Lovranie w Chorwacji zmarł Stanisław Witkiewicz, malarz, pisarz, krytyk i teoretyk sztuki, twórca stylu zakopiańskiego w architekturze.
  • 58 lat temu w Modelu na Mazowszu urodził się Waldemar Pawlak, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w latach 1991-1997 i 2005-2012; parlamentarzysta, premier RP w 1992 r. oraz w latach 1993-1995; wicepremier i minister gospodarki (2007-2012); prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
  • 51 lat temu w Złotoryi urodził się Mariusz Szczygieł, dziennikarz, pisarz, reporter, autor książek “Gottland”, “Laska nebeska”, “Zrób sobie raj”.
  • 45 lat temu do wioski olimpijskiej w Monachium wdarli się palestyńscy terroryści z organizacji “Czarny Wrzesień” atakując izraelskich sportowców. Na miejscu zginął jeden z trenerów oraz ciężarowiec. Zamachowcy wzięli 9 zakładników, których mieli uwolnić po wypuszczeniu z izraelskich więzień ponad 200 Palestyńczyków. Negocjacje z terrorystami nie przyniosły efektu. Ostatecznie niemieckie służby zaatakowały terrorystów, którzy nie reagowali na żądanie poddania się. Palestyńczycy zamordowali wszystkich zakładników, a sami zginęli podczas kolejnego ataku niemieckiej policji. Śmierć poniósł też jeden z policjantów.
  • 26 lat temu Polska i Litwa wznowiły stosunki dyplomatyczne.
  • 20 lat temu w Kalkucie zmarła Matka Teresa, założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1979 r.
  • 6 lat temu Komisja Jerzego Millera badająca katastrofę smoleńską zakończyła prace publikacją protokołu z załącznikami – w tym stenogramami rozmów z kokpitu i wieży w Smoleńsku.

W Polsce

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w panelu otwierającym Forum Ekonomiczne w Krynicy. Temat panelu, podczas którego przewidziane jest wystąpienie prezydenta, brzmi: “Niedokończona integracja, a aspiracje krajów europejskich”. Następnie prezydent przed budynkiem Pijalni Wód zainauguruje wystawę “Solidarność Walcząca”.

Jak mówił PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, podczas panelu prezydent Duda podkreśli wsparcie Polski dla dalszego rozszerzania integracji europejskiej i starań kolejnych państw o członkostwo w UE. Prezydencki minister dodał, że dotyczy to sześciu państw bałkańskich oraz sześciu państw zaangażowanych w Partnerstwo Wschodnie.

XXVII Forum Ekonomiczne potrwa do czwartku. Wśród gości znajdą się m.in. prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili i prezydent Macedonii Gjorge Iwanow. Wraz z polskim prezydentem, wezmą udział w panelu rozpoczynającym Forum, następnie – we wtorek po południu – odbędą się rozmowy dwustronne – prezydenta Dudy z Margwelaszwilim oraz z Iwanowem.

# # #

Dziś rozpoczyna się Forum Ekonomicznym w Krynicy zwane “polskim Davos”. Tegoroczna, XXVII edycja nosi tytuł “Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady”. Na to pytanie goście spróbują odpowiedzieć podczas sześciu plenarnych sesji, w ramach których odbędzie się ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i debat.

Swoja obecność zapowiedzieli m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydenci Gruzji i Macedonii, premier Beata Szydło i wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński.

Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie uroczysta gala wręczenia nagród forum, w tym Nagrody Człowieka Roku i firmy roku. Według kuluarowych informacji Człowiekiem roku XXVII edycji ma zostać wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki. W 2016 r. tytuł ten przypadł węgierskiemu premierowi Victorowi Orbanowi.

# # #

Premier Beata Szydło spotka się dziś w Warszawie z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii. Tematami rozmów mają być kwestie bezpieczeństwa, projektów infrastrukturalnych, w tym Via Baltica oraz bieżące sprawy z unijnej agendy. Oprócz spotkania plenarnego wszystkich premierów, przewidziane są również spotkania w formacie dwustronnym.

Wizyta premierów: Litwy Sauliusa Skvernelisa, Łotwy Marisa Kucinskisa oraz Estonii Juri Ratasa odbędzie się na zaproszenie szefowej polskiego rządu. “Estonia dziś przewodniczy w UE. Pod koniec września odbędzie się szczyt UE w Tallinie, pierwszy taki szczyt, który będzie dotyczył tylko i wyłącznie kwestii cyfrowych” – informował sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker. W związku z tym – jak dodawał – “cieszymy się, iż na początku września, trzy tygodnie przed głównym szczytem unijnym, kraje bałtyckie przyjeżdżają i jednym z tematów będzie przygotowanie do tego szczytu”.

# # #

Niemal 600 wystawców z 27 krajów weźmie udział w rozpoczynającym się dziś w Kielcach XXV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO).

Wśród wystawców tegorocznych targów zbrojeniowych są przedstawiciele takich państw jak Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Republika Południowej Afryki, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Wystawę zaprezentuje w tym roku Korea Południowa.

Wśród wystawców są producenci zainteresowani planami modernizacji polskich sił zbrojnych, w tym wprowadzeniem nowych śmigłowców, samolotów myśliwskich, okrętów podwodnych i nawodnych oraz zestawów obrony powietrznej. Zaprezentują się światowi potentaci, w tym Airbus, Bell Helicopter, Boeing, Leonardo, Lockheed Martin, Raytheon, Saab Technologies, konsorcjum Eurofighter.

Swoje nowości przedstawi Polska Grupa Zbrojeniowa – partner strategiczny MSPO, demonstrując m. in. samobieżny moździerz Rak na podwoziu Rosomaka, armatohaubicę Krab, przeciwlotnicze rakiety Grom i Piorun oraz karabinki MSBS.

Wystawie będzie towarzyszyć kilkadziesiąt konferencji nt. obronności, w których wezmą udział naukowcy, dyplomaci i przedstawiciele firm zbrojeniowych.

# # #

Przed Sądem Okręgowym w Poznaniu kontynuowany będzie proces Arkadiusza Ł. ps. “Hoss”, zwanego królem mafii wnuczkowej. Mężczyzna oskarżony jest o wyłudzanie pieniędzy i kosztowności w Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu. Proces ruszył w czerwcu, wcześniej nie mógł się rozpocząć m.in. z powodu niestawiennictwa “Hossa”.

Od marca, kiedy to Arkadiusza Ł. zatrzymali policjanci, mężczyzna przebywa w areszcie. W maju oskarżony źle się poczuł na sali sądowej i poprosił o wezwanie pogotowia – także wówczas prokurator nie był w stanie odczytaĆ aktu oskarżenia. Oskarżonym w tej sprawie jest również brat “Hossa” Adam P., który odpowiada z wolnej stopy.

Według prokuratury, Arkadiusz Ł. to pomysłodawca oszustw metodą “na wnuczka”. Śledczy zarzucają mu udział w grupie przestępczej i wyłudzenie lub próbę wyłudzenia tą metodą w Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu w latach 2012-14 w sumie kilku mln zł w różnych walutach, oraz kosztowności: biżuterii, złota i złotych monet. Mężczyzna miał wprowadzać obywateli innych państw w błąd co do tożsamości, poprzez “pozorowanie bliskiego stosunku pokrewieństwa z wyżej wymienionymi, lub innej znajomości”. W swoich działaniach miał też podawać się m.in. za funkcjonariusza policji.

Na świecie

WASZYNGTON, SEUL, TOKIO, PJONGJANG – Rozwój sytuacji po przeprowadzeniu w niedzielę przez Koreę Północną szóstej próby atomowej, prawdopodobnie najpotężniejszej z dotychczasowych. Według północnokoreańskich mediów był to test bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM).

XIAMEN (Chiny) – Drugi dzień spotkania przywódców państw grupy BRICS, czyli Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki.

WŁADYWOSTOK – Prezydent Rosji Władimir Putin powita premiera Japonii Shinzo Abego i prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina, którzy przybędą tam na rozpoczynające się w środę 3. Wschodnie Forum Ekonomiczne.

WASZYNGTON – Sytuacja w amerykańskich stanach Teksas i Luizjana, które ucierpiały wskutek huraganu Harvey i spowodowanych nim powodzi.

BERLIN – Debata w Bundestagu o aktualnej sytuacji w Niemczech. Niecałe trzy tygodnie przed wyborami do parlamentu deputowani ocenią bilans rządu Angeli Merkel w minionych czterech latach.

TALLINN – Nieformalne posiedzenie ministrów rolnictwa krajów Unii Europejskiej.

BRUKSELA – W Parlamencie Europejskim debata na temat otwartego niedawno Domu Historii Europejskiej. Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy PiS, organizuje dyskusję w tej sprawie z udziałem historyków z Danii, Łotwy, Polski i Włoch.

BRUKSELA – W Parlamencie Europejskim konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej na temat zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych. Eurodeputowani PO mają przedstawić perspektywy dalszego rozwoju sytuacji w tej sprawie w PE, zwłaszcza w kontekście niedawnych wizyt w krajach naszego regionu prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

LONDYN – Brytyjski minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis udzieli posłom informacji o przebiegu negocjacji w sprawie Brexitu po ubiegłotygodniowej trzeciej rundzie rozmów z Komisją Europejską.

MOSKWA – Wizyta szefowej MSZ Indii Sushmy Swaraj.

BAGDAD – Irackie siły rządowe kontynuują operację przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego (IS) na północy kraju.(PAP)

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.