Co się dzieje? Szybkie newsy – środa, 6 września

0

Imieniny obchodzą: Beata, Eugeniusz, Eugenia oraz Zachariasz.

  • 495 lat temu po trzyletniej podróży do portu w Sewilli wpłynął okręt “Victoria”, dowodzony przez kapitana Sebastiana del Cano, który jako pierwszy w historii opłynął dookoła Ziemię. Był to jedyny spośród pięciu okrętów z wyprawy Ferdynanda Magellana, który powrócił do Hiszpanii. Sam Magellan zginął w 1521 r. na Filipinach w walce z tubylcami.
  • 229 lat temu w Łazienkach Królewskich w Warszawie uroczyście otwarto Teatr Stanisławowski.
  • 80 lat temu w Witkowicach na przedmieściach Krakowa urodził się Jerzy Bińczycki, aktor, przez wiele lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie; w pamięci widzów zapisał się jako Bogumił Niechcic w ekranizacji “Nocy i dni” Jerzego Antczaka, znany także z ról w filmach “Znachor” i “Pan Tadeusz”.
  • 75 lat temu – początek ostatniego etapu wielkiej akcji likwidacyjnej w warszawskim getcie – z tzw. kotła na Miłej do obozu zagłady w Treblince Niemcy wywieźli do 12 września 1942 r. ok. 50 tys. ludzi.
  • 44 lata temu Warszawskie Zakłady Telewizyjne wyprodukowały pierwsze polskie kolorowe telewizory marki Jowisz.
  • 41 lat temu odbyła się premiera filmu “Smuga cienia” w reż. Andrzeja Wajdy.
  • 26 lat temu Rada Państwa ZSRS uznała niepodległość Litwy, Łotwy i Estonii; miasto Leningrad powróciło do swej historycznej nazwy Sankt Petersburg.
  • 20 lat temu w Wielkiej Brytanii odbyły się uroczystości pogrzebowe księżnej Diany.
  • 10 lat temu w Modenie zmarł Luciano Pavarotti, jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych.
  • 6 lat temu w Warszawie zmarł Janusz Morgenstern, reżyser, scenarzysta, producent filmowy; zrealizował m.in. filmy “Do widzenia, do jutra”, “Jowita”, “Trzeba zabić tę miłość” oraz seriale “Stawka większa niż życie”, “Kolumbowie” i “Polskie drogi”.

W Polsce

Dziś w Krynicy drugi dzień XXVII Forum Ekonomicznego, w trakcie którego odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych. Jednym z nich będzie panel zatytułowany “Polityka. W służbie wartości czy interesów?”, w którym udział weźmie m.in. premier Beata Szydło.

Szefowa rządu będzie też gościem specjalnym panelu organizowanego przez Grupę PZU pt. “Jak przekształcić firmę rodzinną w giganta? Jakie są instytucjonalne i rynkowe uwarunkowania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce?”

W drugim dniu Forum planowane jest też m.in. wydarzenie specjalne z udziałem wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy rozpoczęło się we wtorek i potrwa do czwartku. To największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą co rok przyjeżdża ponad 3 tys. gości: prezydenci, premierzy, ministrowie, parlamentarzyści naszego regionu, szefowie największych firm z całego świata, najważniejsze osoby świata kultury, nauki oraz mediów z ponad 60 krajów z Europy, Azji i USA. Tegorocznym hasłem Forum jest: “Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”.

# # #

Dziś komisja weryfikacyjna zbada reprywatyzację Marszałkowskiej 43. Już po decyzji zwrotowej w 2010 r., prawa i roszczenia do niej dwa razy sprzedawano. Jednym z nabywców, który potem je odsprzedał, był brat Jakuba R., b. wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami, który wydał decyzję z 2010 r.

Jako świadków komisja wezwała lokatorkę tej kamienicy; brata Jakuba R. oraz Alinę Domańską, radcę prawną, pracownicę urzędu miasta Warszawy. Jako strony wezwano prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz, beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnej oraz obecnego właściciela nieruchomości.

Decyzję o przyznaniu praw do tej nieruchomości dwóm mieszkankom Francji wydał Jakub R. (dziś podejrzany w sprawie reprywatyzacji Chmielnej 70; jest w areszcie). Według mediów odsprzedały one prawa i roszczenia bratu Jakuba R. (którego reprezentował znany adwokat mec. Robert N., również podejrzany ws. Chmielnej 70; jest w areszcie). Ten sprzedał je obecnemu właścicielowi.

W styczniu br. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty Jakubowi R. i Robertowi N. oraz innym trzem osobom. W zamian za decyzje o użytkowaniu wieczystym Chmielnej 70, R. miał przyjąć od N. wartą 2,5 mln zł korzyść majątkową w postaci udziału w nieruchomości w Kościelisku. Zarzuty w tej samej sprawie ma też matka Jakuba R., prawniczka Alina D., która miała posłużyć się przed sądem podrobionym dokumentem.

Dziewięcioosobowa komisja – pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego – od początków czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już trzy decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. prawa do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu praw do działki Chmielna 70 Januszowi Piecykowi, mec. Grzegorzowi Majewskiemu i Marzenie K. oraz o przyznaniu Maciejowi M. działki Sienna 29.

Gronkiewicz-Waltz odmawia stawiennictwa przed komisją jako strona postępowań, argumentując, że komisja jest niekonstytucyjna. Nie przyszła na rozprawy pięć razy – za każde niestawiennictwo dostała po 3 tys. grzywny. Jej odwołaniami zajmie się sąd administracyjny.

Na świecie

ASTANA – Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczyna trzydniową wizytę w Kazachstanie. W programie pobytu są m.in. rozmowy z prezydentem tego kraju Nursułtanem Nazarbajewem oraz udział w uroczystości Narodowego Dnia Polskiego na wystawie Expo 2017. Podróż jest rewizytą prezydenta Dudy, po tym jak pod koniec sierpnia 2016 roku prezydent Nazarbajew przebywał Polsce. Wówczas rozmowy koncentrowały się na współpracy gospodarczej. Jak powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, przyniosły one wymierny skutek dla współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami.

Pierwszego dnia wizyty prezydenci Duda i Nazarbajew przeprowadzą rozmowy w wąskim gronie, a następnie odbędzie się spotkanie plenarne delegacji pod przewodnictwem szefów państw. Zaplanowana jest ceremonia podpisania dokumentów w obecności prezydentów i oświadczenia dla mediów. Prezydent Duda wraz z małżonką zwiedzi też Muzeum ALŻIR (Akmoliński Obóz Żon Zdrajców Ojczyzny) i złoży kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary obozu i pod tablicą upamiętniającą więźniarki obozu.

LUKSEMBURG – Trybunał Sprawiedliwości UE ma wydać orzeczenie w sprawie skargi Węgier i Słowacji na decyzję dotyczącą relokacji uchodźców. Według tych krajów jest ona niezgodna z prawem. Polskie władze poparły tę skargę.

WASZYNGTON, SEUL, TOKIO, PJONGJANG – Rozwój sytuacji po przeprowadzeniu w niedzielę przez Koreę Północną szóstej próby atomowej, prawdopodobnie najpotężniejszej z dotychczasowych. Według północnokoreańskich mediów był to test bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM).

WŁADYWOSTOK – Trzecie Wschodnie Forum Ekonomiczne z udziałem ponad 3,5 tys. uczestników; do czwartku. Organizatorzy zapowiedzieli przyjazd delegacji biznesu z ponad 50 krajów. Pierwszego dnia prezydent Rosji Władimir Putin ma spotkać się z przedstawicielami azjatyckiego wielkiego biznesu, a w czwartek wystąpi na posiedzeniu plenarnym. Rozmówcami Putina będą w kuluarach forum premier Japonii Shinzo Abe, prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga i prezydent Korei Płudniowej Mun Dze In.

TALLINN – Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z wizytą w Estonii. W programie wizyta w bazie wojskowej Tapa i wspólna konferencja prasowa z estońską prezydent Kersti Kaljulaid.

TALLINN – Początek nieformalnego spotkania unijnych ministrów obrony; do czwartku.

BAGDAD, DAMASZEK – Irackie siły rządowe kontynuują operację przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego (IS) na północy kraju, natomiast w Syrii wojska reżimu Baszara el-Asada z rosyjską pomocą przełamały oblężenie miasta Dajr az-Zaur, które od trzech lat jest oblegane przez dżihadystów z IS.

WASZYNGTON – Sytuacja w amerykańskich stanach Teksas i Luizjana, które ucierpiały wskutek huraganu Harvey i spowodowanych nim powodzi. Izba Reprezentantów Kongresu USA ma głosować nad ustawą o zapewnieniu pomocy ofiarom huraganu w Teksasie. Tymczasem do Florydy zbliża się huragan Irma.

RZYM – Papież Franciszek wyrusza w podróż do Kolumbii, której celem jest wsparcie procesu pokojowego po ponad 50 latach wojny domowej. Mottem pielgrzymki są słowa: „Zróbmy pierwszy krok”. Franciszek jedzie na zaproszenie prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa i biskupów tego kraju. W czasie tej 20. zagranicznej podróży, która potrwa do poniedziałku, papież odwiedzi cztery miasta: Bogotę, Villavicencio, Medellin i Cartagenę.

MOSKWA – Rozpoczynają się 30. Moskiewskie Międzynarodowe Targi Książki, w których udział weźmie ponad 500 wydawnictw w Rosji i zagranicy. Wśród gości tegorocznych targów będzie polski pisarz i plastyk Adam Wodnicki; pierwszego dnia odbędzie się prezentacja jego książki “Tryptyk prowansalski” wydanej w Rosji w 2016 roku.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.