Co się dzieje? Szybkie newsy – poniedziałek, 4 września

0

 Imieniny obchodzą: Ida, Liliana, Rozalia oraz Róża.

  • 208 lat temu w Krzemieńcu urodził się Juliusz Słowacki, poeta, dramaturg, jeden z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu; autor m.in. dramatów “Kordian”, “Balladyna”, “Lilla Weneda”, “Sen srebrny Salomei”, “Mazepa”, “Samuel Zborowski”, a także poematów “Beniowski”, “Anhelli”, “Król-Duch” i “Ojciec zadżumionych”.
  • 78 lat temu – początek ewakuacji z Warszawy korpusu dyplomatycznego, rządu i instytucji państwowych oraz złota Banku Polskiego.
  • 78 lat temu w czasie tzw. „krwawego poniedziałku” w Częstochowie żołnierze Wehrmachtu zastrzelili na ulicach 300-500 mieszkańców miasta.
  • 75 lat temu przewodniczący Starszeństwa Żydów w Litzmannstadt Getto Chaim Mordechaj Rumkowski wygłosił dramatyczne przemówienie ogłaszające zarządzoną przez Niemców tzw. Wielką Szperę – akcję deportacji z łódzkiego getta do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem 15-20 tys. dzieci, osób starszych i chorych.
  • 39 lat temu w Łodzi urodził się Borys Szyc, aktor warszawskiego Teatru Współczesnego, wystąpił m.in. w filmach “Symetria”, “Vinci”, “Pręgi”, “Testosteron”, “Wojna polsko-ruska”, “Kret”, “1920 Bitwa warszawska”, „Pokot”, a także w serialach “Oficer” oraz “Tajemnica twierdzy szyfrów”.
  • 38 lat temu – premiera filmu “Panny z Wilka” w reż. Andrzeja Wajdy.
  • 5 lat temu w Tatrach zginął Józef Szaniawski, politolog, sowietolog, publicysta, dziennikarz; w latach 1970-1985 redaktor PAP; od 1973 r. współpracował z Radiem Wolna Europa; aresztowany za działalność niepodległościową w 1985 r. i skazany przez sąd wojskowy na 10 lat więzienia; uniewinniony przez Sąd Najwyższy, wyszedł na wolność w grudniu 1989 r. (5)
  • Rok temu papież Franciszek kanonizował Matkę Teresę z Kalkuty, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla z 1979 r.

W Polsce

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny 2016/2017. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej naukę we wszystkich typach szkół podejmie ponad 4,9 mln uczniów. Wśród nich będzie ponad 370 tys. uczniów klas I szkół podstawowych.

Nowy rok szkolny będzie pierwszym rokiem z nową strukturą szkół. Uczniowie, którzy w czerwcu tego roku skończyli klasy VI, zamiast do gimnazjów poszli do VII klasy 8-letniej szkoły podstawowej.

Rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów. W tym roku wiosną nie przeprowadzono rekrutacji do I klas, dlatego rok szkoły w gimnazjach rozpoczną tylko uczniowie klas II i III.

Z nowym rokiem ruszają też szkoły branżowe I stopnia, które powstały z przekształconych zasadniczych szkół zawodowych.

Rok szkolny 2017/2018 potrwa do 22 czerwca.

# # #

Premier Beata Szydło i minister edukacji narodowej Anna Zalewska wezmą dziś udział w ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego w Dobrzechowie w woj. podkarpackim. Wcześniej szefowa MEN zapowiadała, że wraz z premier Szydło poinformuje o harmonogramie dotyczącym podwyżek dla nauczycieli i ich kwotach w 2018, 2019 oraz 2020 roku.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą będą uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Marii Wójcik w Wilkowyi na Mazowszu, przewidziane jest wystąpienie pary prezydenckiej.

# # #

Dziś w Warszawie, w Centrum Europejskim w Natolinie, rozpocznie się doroczna narada ambasadorów, która potrwa do piątku. Według zapowiedzi MSZ, wśród gości narady mają znaleźć się m.in.: szefowie dyplomacji Słowacji Miroslav Lajczak i Estonii Sven Mikser, a także ministrowie polskiego rządu.

W poniedziałek rano szef MSZ Witold Waszczykowski wystąpi na wspólnym panelu z szefem estońskiej dyplomacji. Przed południem odbędzie się także konferencja prasowa z udziałem obu ministrów.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe MSZ, głównymi tematami tegorocznej narady będą “kwestie związane z niestałym członkostwem Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które rozpocznie się w 2018 r., oraz sprawy europejskie, w tym przyszłość Unii Europejskiej w kontekście Brexitu i ewolucji rynku wewnętrznego”. Omawiana ma zostać dodatkowo problematyka bezpieczeństwa, dyplomacji publicznej, kulturalnej i ekonomicznej, a także organizowanej w Polsce w przyszłym roku konferencji klimatycznej COP24.

Po południu ambasadorowie biorący udział w naradzie zostaną również przyjęci w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że prezydent podczas spotkania dokona podsumowania ostatniego roku polskiej dyplomacji i przedstawi cele na rok najbliższy.

# # #

Sąd Apelacyjny w Katowicach rozpocznie dziś rozpoznawanie odwołania od wyroku w sprawie katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) z 2006 r., w której zginęło 65 osób. Sąd wyznaczył na ten tydzień pięć terminów rozpraw, w kolejne dni tygodnia.

Wyrok sądu I instancji zapadł w czerwcu ub. roku, po trwającym ponad siedem lat procesie. Katowicki sąd okręgowy skazał projektanta hali MTK Jacka J. na 10 lat więzienia, uznając go za winnego sprowadzenia katastrofy. Na kary od 5 do 3 lat skazano rzeczoznawcę, inspektora nadzoru budowlanego i członków zarządu MTK; uniewinniono wykonawców hali.

Wyrok zaskarżyły zarówno obrona, jak i prokuratura. Obrona domaga się m.in. uzupełnienia materiału dowodowego o dodatkowe opinie biegłych, te dotychczasowe uważa za niepełne. Prokuratura jest przeciwnego zdania.

Hala MTK zawaliła się 28 stycznia 2006 r.; odbywały się tam wówczas targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Na dachu o powierzchni hektara zalegała warstwa śniegu i lodu; według specjalistów, ważył ok. 190 kg na metr kw. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych; 26 z nich doznało ciężkich obrażeń. Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski.

Na świecie

WASZYNGTON, SEUL, TOKIO, PJONGJANG – Rozwój sytuacji po przeprowadzeniu w niedzielę przez Koreę Północną szóstej próby atomowej, prawdopodobnie najpotężniejszej z dotychczasowych. Według północnokoreańskich mediów był to test bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Uzgodnieniu międzynarodowej reakcji na działania Korei Północnej będzie poświęcone nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołane na wniosek Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i USA (godz. 16).

BRUKSELA – W podkomisji ds. bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego odbędzie się wysłuchanie publiczne dotyczące bezpieczeństwa na obszarze postsowieckim, zwłaszcza na Białorusi i Ukrainie. Jednym z tematów mają być rosyjsko-białoruskie ćwiczenia ZAPAD 2017.

XIAMEN (Chiny) – Spotkanie przywódców państw należących do ugrupowania BRICS, czyli Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki (do 5 września).

GENEWA – W Genewie zostanie przedstawiony raport komisji śledczej powołanej przez Radę Praw Człowieka ONZ do zbadania przypadków łamania praw człowieka w Burundi, gdzie od kwietnia 2015 r. trwa kryzys polityczny.

WASZYNGTON – Sytuacja w amerykańskich stanach Teksas i Luizjana, które ucierpiały wskutek huraganu Harvey i spowodowanych nim powodzi.

TALLINN – Nieformalne posiedzenie ministrów rolnictwa krajów Unii Europejskiej (do 5 września).

BAGDAD – Irackie siły rządowe kontynuują operację przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego (IS) na północy kraju.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.