Co się dzieje? Szybkie newsy – piątek, 8 września

0

Imieniny obchodzą: Adrianna, Klementyna, Maria oraz Radosław.

  • 362 lata temu wojska szwedzkie zajęły Warszawę.
  • 186 lat temu podczas powstania listopadowego miała miejsce kapitulacja Warszawy.
  • 112 lat temu na stokach warszawskiej Cytadeli władze carskie dokonały egzekucji Marcina Kasprzaka, działacza socjalistycznego, członka PPS zaboru pruskiego i SDKPiL.
  • 82 lata temu miały miejsce wybory do Sejmu IV kadencji.
  • 76 lat temu wojska niemieckie rozpoczęły trwające 900 dni oblężenie Leningradu – do 27 stycznia 1944 r.; liczbę mieszkańców miasta, którzy zmarli w tym czasie z głodu, szacuje się na ponad 750 tys.
  • 71 lat temu rząd wydał dekret o ustroju rolnym i osadnictwie na Ziemiach Odzyskanych.
  • 49 lat temu Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na znak protestu przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację; podpalił się na oczach tłumów podczas centralnych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie.
  • 36 lat temu w Gdańsku na I Zjeździe Delegatów NSZZ “Solidarność” uchwalono “Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej”.
  • 25 lat temu w Moskwie podpisano porozumienie o wycofaniu wojsk rosyjskich z terytorium Litwy do 31 sierpnia 1993 r. (25)

W Polsce

Dziś Polska Fundacja Narodowa przedstawi szczegóły kampanii informacyjnej dotyczącej reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Konferencja prasowa Fundacji odbędzie się w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej; na konferencję zaproszona została premier Beata Szydło.

Polska Fundacja Narodowa poinformowała w czwartek, że jej działania mają na celu wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej znaczenia reform wymiaru sprawiedliwości oraz pokazania, że znajdują się one w nurcie europejskiego i światowego dziedzictwa demokratycznego. Jak podkreślono, działania podjęte przez fundację włączają się w nurt ogólnopolskiego i światowego zainteresowania przeprowadzanymi w Polsce reformami. (PAP)

# # #

Ulicami Białegostoku przejdzie dziś XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. To uroczystość patriotyczno-religijna organizowana przez Związek Sybiraków m.in. przy wsparciu władz miasta, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z nich nie wrócili. W tym roku odbywa się pod hasłem “Ojczyzna w naszych sercach i pamięci”.

Organizatorzy spodziewają się udziału w tej uroczystości kilkunastu tysięcy osób z kraju i zagranicy, m.in. z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Obchody zakończą się po południu przy pomniku – Grobie Nieznanego Sybiraka, znajdującym się przy białostockim kościele Ducha Świętego.

# # #

Dziś przypada dokładna, trzechsetna rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami papieża Klemensa XI. Koronacja miała miejsce 8 września 1717 r. i była pierwszym w świecie takim wydarzeniem poza Rzymem.

Obchody Jubileuszowego Roku Koronacji zostały zainaugurowane na Jasnej Górze przed rokiem. Rozpoczął się wówczas Rok Jubileuszowy, wypełniony wieloma inicjatywami, służącymi uświetnieniu rocznicy. Kulminacją obchodów była sierpniowa uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej z udziałem episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. Dziś w częstochowskim sanktuarium nastąpi zakończenie jubileuszowych obchodów – Dzień koronacyjny, połączony z odpustem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Przed południem odpustowej sumie będzie przewodniczył arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej abp Józef Michalik. Po południu w bazylice jasnogórskiej zabrzmi Oratorium “Korona – cykl świąt maryjnych”, stworzone specjalnie na jubileusz 300–lecia koronacji obrazu. Muzykę do tekstów hymnów liturgicznych z poszczególnych świąt maryjnych skomponował paulin, ojciec Ireneusz Wybraniak. Wystąpi Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, soliści i zespół kameralny instrumentów smyczkowych.

Zwieńczeniem Dnia koronacyjnego będzie wieczorna jubileuszowa msza w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem kardynała Stanisława Ryłko, archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

Na świecie

TALLIN – W Tallinie trwa nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych oraz ministrów obrony UE. W spotkaniu bierze udział szef MSZ Witold Waszczykowski.

MOSKWA – Oficjalną wizytę w Moskwie złoży szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian, który spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem; konferencja prasowa o godz. 16 czasu polskiego.

BOGOTA – Trzeci dzień wizyty papieża Franciszka w Kolumbii. Hasłem wizyty w Villavicencio będą słowa: “Pojednać się z Bogiem, z Kolumbijczykami i z naturą”. Papież odprawi tam mszę dla około pół miliona osób i weźmie udział w spotkaniu modlitewnym w intencji pojednania narodowego.

BAGDAD, DAMASZEK – Irackie siły rządowe kontynuują operację przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego (IS) na północy kraju, natomiast w Syrii wojska reżimu Baszara el-Asada konstynuują ofensywę w mieście Dajr az-Zaur.

HAWANA, MIAMI – Potężny huragan Irma, który spowodował ogromne zniszczenia na Karaibach, zmierza w stronę Kuby, Bahamów i Florydy.

ATENY – Prezydent Francji Emmanuel Macron kończy wizytę w Grecji.

BERLIN – Były lider brytyjskiej eurosceptycznej partii UKIP Nigel Farage ma w Berlinie wspierać kampanię eurosceptycznej i antyislamskiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

KONYA – Niemieccy deputowani w składzie delegacji NATO odwiedzą żołnierzy Bundeswehry stacjonujących w Konyi w Turcji.

ASTANA – Prezydent Turcji Tayyip Erdogan rozpoczyna wizytę w Kazachstanie (do 10 września).

SARAJEWO – Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić złoży w Bośni i Hercegowinie pierwszą oficjalną wizytę od czasu wyboru na urząd szefa państwa w kwietniu.

CHELMSFORD – W sądzie w Chelmsford zapadnie wyrok ws. nieumyślnego zabójstwa 40-letniego Polaka Arkadiusza J. w Harlow. W sierpniu 16-letni sprawca został uznany przez ławników za winnego; sąd w Chelmsford zdecyduje o wymiarze kary.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.