Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 7 września

0

Imieniny obchodzą: Domisława, Melchior, Regina oraz Ryszarda.

  • 253 lata temu Stanisław Poniatowski został wybrany królem Polski przez szlachtę zgromadzoną na elekcji.
  • 205 lat temu pod Borodino doszło do bitwy pomiędzy Wielką Armią Napoleona i wojskami rosyjskim dowodzonymi przez feldmarszałka Michaiła Kutuzowa; nierozstrzygnięte starcie, jedno z największych w kampanii 1812 r., nazywane jest w historiografii francuskiej bitwą pod Moskwą, a w polskiej bitwą pod Możajskiem. (205)
  • 195 lat temu Brazylia proklamowała niepodległość od Portugalii. (195)
  • 189 lat temu rozpoczęła się pierwsza edycja kolarskiego wyścigu Tour de Pologne.
  • 78 lat temu miała miejsce kapitulacja Westerplatte. Przez 7 dni ok. 200 żołnierzy WP pod dowództwem mjr. Sucharskiego i kpt. Dąbrowskiego bohatersko broniło placówki przed niemieckimi atakami z morza, lądu i powietrza.
  • 69 lat temu Bundestag proklamował powstanie Republiki Federalnej Niemiec, składającej się z 11 krajów związków; na stolicę RFN wybrano Bonn.
  • 30 lat temu Erich Honecker jako pierwszy w historii przywódca NRD przybył z oficjalną wizytą do RFN. 

W Polsce

Premier Beata Szydło spotka się dziś o godz. 10.00 z ambasadorami Rzeczpospolitej Polskiej w ramach dorocznej narady ambasadorów. Przewidziano wystąpienie premier.

Doroczna narada ambasadorów RP rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do piątku. W poniedziałek z ambasadorami spotkał się prezydent Andrzej Duda, a także marszałkowie Sejmu – Marek Kuchciński i Senatu – Stanisław Karczewski. Wśród gości zagranicznych byli m.in. szefowie MSZ Estonii Sven Mikser i Słowacji Miroslav Lajczak. Wśród gości narady znalazł się też b. ambasador USA i b. podsekretarz stanu w amerykańskim Departamencie Stanu, Daniel Fried.

Jak mówił PAP doradca szefa MSZ Przemysław Żurawski vel Grajewski, tematami narady są m.in. migracja, polityka klimatyczna, wycinka Puszczy Białowieskiej, spór z UE o TK i sądownictwo, a także unijna dyrektywa o pracownikach delegowanych. Poruszane są też kwestie związane z Polonią.

# # #

Dziś na posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw autorstwa Ministerstwa Zdrowia. Zakłada ona m.in. zmianę niektórych regulacji dotyczących stosowania przymusu bezpośredniego i finansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

Elementem proponowanej nowelizacji jest również zmiana regulacji dotyczących centrów zdrowia psychicznego oraz modyfikacji przepisów w zakresie koordynacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP).

Rząd zajmie się także projektem ustawy ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej o zmianie ustawy o pracy na morzu. Projektowane przepisy mają na celu m.in. wyraźne określenie zakresu kosztów powrotu do kraju porzuconych marynarzy oraz wskazanie, że w przypadku gdy armator statku o polskiej przynależności nie podejmuje działań repatriacji marynarza, organizuje ją dyrektor urzędu morskiego właściwy dla portu macierzystego statku we współpracy z konsulem RP. Nowe przepisy mają także wprowadzić obowiązek posiadania przez armatora ubezpieczenia lub innego zabezpieczenia finansowego na wypadek porzucenia marynarza.

W czwartek rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych. Nowe przepisy mają zapewnić dodatkowe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. Chodzi o zwiększenie środków na odszkodowania i rekompensaty dla rolników, którzy złożyli oświadczenia, iż nie spełnią nowych, bardziej rygorystycznych zasad bioasekuracji. Projekt proponuje podniesienie kwoty na odszkodowania do 21,5 mln zł, a na rekompensaty – do 8 mln zł.

# # #

Dziś trzeci, ostatni dzień, XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy – największego w kraju kongresu z udziałem polityków i przedstawicieli biznesu.

Na czwartek zaplanowano m.in. panel “Energetyczne ABC” z udziałem ekspertów międzynarodowych (10.40-11.55), grę strategiczną europejsko-norweska współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego (14.25-16.00), panel “Polski ekotransport”, którego uczestnicy będą rozmawiać o tym, jak elektromobilność, nowe technologie hybrydowe i gazowe zmienią miasta, w których żyjemy (14.25-15.25).

# # #

Sąd Apelacyjny w Gdańsku rozpatrzy dziś apelację pełnomocnika Leszka P., zwanego “wampirem z Bytowa”, na wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku, który uznał, że mężczyzna jest niebezpieczny i ma trafić do zamkniętego ośrodka szpitalnego. Zdaniem adwokata, skazany jest osobą, która nie stwarza już zagrożenia. Pod koniec roku Leszek P. zakończy odsiadywanie kary 25 lat więzienia za zabójstwo i gwałt.

Sąd niższej instancji uznając w czerwcu tego roku Leszka P. za niebezpiecznego zdecydował umieścić go po odbyciu kary za popełnione czyny w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Do uruchomionej w 2014 r. placówki trafiają sprawcy wcześniej popełnionych groźnych przestępstw, którzy już po odbyciu kary więzienia mogliby z powodu zaburzeń psychicznych albo preferencji seksualnych popełnić na wolności kolejne przestępstwo.

Leszek P. był uznawany przez media za jednego z najgroźniejszych morderców seryjnych w Polsce. Po raz pierwszy skazano go na dwa lata więzienia w zawieszeniu w 1992 r. za zgwałcenie 40-letniej kobiety. Później został oskarżony o 20 przestępstw, w tym 17 zabójstw.

Według śledczych, “wampir z Bytowa”, jak nazwała go wówczas prasa, od 1984 r. do 1992 r. mordował kobiety w całej Polsce, bijąc je i dusząc, a następnie gwałcąc. W śledztwie Leszek P. przyznał się do ponad 60 morderstw. Podczas procesu zmienił wyjaśnienia i nie przyznał się do żadnego zarzutu. Twierdził, że do obciążenia samego siebie namówili go policjanci, obiecując lepsze traktowanie oraz dając paczki z żywnością i alkohol.

W grudniu 1996 r. Sąd Wojewódzki w Słupsku uznał Leszka P. za winnego tylko jednego zabójstwa i zgwałcenia 17-latki i orzekł karę 25 lat więzienia. Od pozostałych zarzutów P. został uniewinniony.(PAP)

Na świecie

ASTANA – Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą kontynuuje wizytę w Kazachstanie. Prezydent będzie gospodarzem Narodowego Dnia Polskiego na wystawie EXPO. Towarzyszyć mu będzie premier Kazachstanu Bakytżan Sagintajew. Jak powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, będzie to okazja do promowania kandydatury Łodzi, która stara się o organizację wystawy w 2022 r. Zaplanowano także spotkanie pary prezydenckiej z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie. Prezydent odwiedzi też działającą w tym kraju polską Fabrykę Chemii Budowlanej Selena.

BRUKSELA – Główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier ma przedstawić na konferencji prasowej kolejne dokumenty opisujące stanowisko UE ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (godz. 13). Zakończona w ubiegłym tygodniu trzecia runda rozmów nie przyniosła przełomu w żadnej z kluczowych spraw.

LONDYN – Brytyjski parlament rozpoczyna drugie czytanie ustawy uchylającej, która ma zapewnić ramy prawne dla wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wystąpienie ministra ds. wyjścia z UE Davida Davisa o godz. 10.30 czasu polskiego.

TALLIN – W Tallinie przed południem rozpoczyna się dwudniowe, nieformalne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych UE w tzw. formule Gymnich (w trakcie rozmów nie dochodzi do uzgodnienia żadnych formalnych decyzji). W spotkaniu weźmie udział szef MSZ Witold Waszczykowski. Ministrowie mają rozmawiać m.in. o Korei Północnej i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Unijni szefowie MSZ mają się też spotkać z szefami państw Partnerstwa Wschodniego. Tematem rozmów mają być przygotowania do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Zaplanowano też debatę z udziałem ministrów spraw zagranicznych państw kandydujących do UE poświęconą strategii państw Bałkanów Zachodnich i Turcji w zakresie zwalczania radykalizacji i ekstremizmu. W stolicy Estonii odbywa się równocześnie nieformalne spotkanie ministrów obrony UE (godz. 7).

WŁADYWOSTOK – Prezydent Rosji Władimir Putin ma wystąpić na posiedzeniu plenarnym Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku. W posiedzeniu uczestniczyć będą także: premier Japonii Shinzo Abe, prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga i prezydent Korei Południowej Mun Dze In.

PRAGA – Premier Włoch Paolo Gentiloni złoży wizytę w Pradze i spotka się z szefem czeskiego rządu Bohuslavem Sobotką; rozmowy mają dotyczyć m.in. kryzysu migracyjnego.

ATENY – Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczyna wizytę w Grecji; w Atenach spotka się z premierem Aleksisem Ciprasem.

BAGDAD, DAMASZEK – Irackie siły rządowe kontynuują operację przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego (IS) na północy kraju, natomiast w Syrii wojska reżimu Baszara el-Asada z rosyjską pomocą przełamały oblężenie miasta Dajr az-Zaur, które od trzech lat jest oblegane przez dżihadystów z IS.

WASZYNGTON – Sytuacja w amerykańskich stanach Teksas i Luizjana, które ucierpiały wskutek huraganu Harvey i spowodowanych nim powodzi. Izba Reprezentantów USA przyznała środę blisko 8 mld dol. na pomoc dla ofiar huraganu Harvey. Tymczasem do Florydy zbliża się huragan Irma.

BOGOTA – Papież Franciszek składa wizytę w Kolumbii, której celem jest wsparcie procesu pokojowego po ponad 50 latach wojny domowej. W Bogocie odprawi mszę, na której oczekuje się około 700 tysięcy ludzi; msza w stolicy ma być jednym z najważniejszych wydarzeń pielgrzymki. Łącznie w czasie pięciodniowej wizyty Franciszek odwiedzi cztery miasta; oprócz Bogoty także Villavicencio, Medellin i Cartagenę.

CHELMSFORD – W sądzie w Chelmsford zapadnie wyrok ws. nieumyślnego zabójstwa 40-letniego Polaka Arkadiusza J. w Harlow. W sierpniu 16-letni sprawca został uznany przez ławników za winnego; sąd w Chelmsford zdecyduje o wymiarze kary.

LONDYN – Książę George, trzeci w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, rozpoczyna naukę w szkole podstawowej Thomas’s Battersea w południowym Londynie.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.