CNN milczy – Meksyk: trzęsienie ziemi i huragan

0

Kolejne ofiar, setki rannych w najsilniejszym od 100 lat trzęsieniu ziemi w Meksyku (8,2). Ponadto południe zaatakował huragan Katia. W CNN zero informacji.

Co najmniej 61 osób zginęło, a około 2500 zostało rannych na skutek potężnego trzęsienia ziemi, które w czwartek o godz. 23.50 (czasu lokalnego) nawiedziło południowy Meksyk. Najwięcej – 45 osób – zginęło w stanie Oaxaca, 12 – w stanie Chiapas, a trzy osoby – w stanie Tabasco.

Informacje o największych stratach napływają ze stanu Oaxaca. W tamtejszym mieście Juchitan część zabudowań zamieniła się w ruiny, zniszczone zostały częściowo ratusz i hotel.

This slideshow requires JavaScript.

Na terenach dotkniętych przez kataklizm prądu nie ma ok. 1,5 mln ludzi. “To było najpotężniejsze trzęsienie ziemi od prawie stu lat” – powiedział prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto.

Epicentrum trzęsienia o magnitudzie 8,1 znajdowało się w odległości 123 km na południowy zachód od miasta Pijijiapan w stanie Chiapas, na głębokości 33 km.

Czwartkowe trzęsienie było silniejsze niż kataklizm z 1985 roku, który zniszczył miasto Meksyk i kosztował życie tysięcy ludzi. Tym razem zniszczeń w stolicy nie było, ale zakołysały się tam budynki, co sprawiło, że przerażeni mieszkańcy gromadzili się na ulicach w obawie przed ich zawaleniem.

Foto: EPA/JORGE NUNEZ Dostawca: PAP/EPA.

•••

Huragan Katia, który powstał nad Zatoką Meksykańską, dotarł w nocy z piątku na sobotę do wschodnich wybrzeży Meksyku, tracąc wcześniej na sile – poinformowało amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Huragan stracił na sile, zanim dotarł mniej więcej 185 km na północny zachód od portu Veracruz jako huragan kategorii 1 w pięciostopniowej skali. Katia ma jeszcze bardziej osłabnąć w ciągu następnego dnia – podało NHC.

“Katia właśnie dociera do obszarów na północ od miejscowości Tecolutla” w stanie Veracruz na wschodzie Meksyku; towarzyszy jej wiatr wiejący z prędkością 120 km/h – sprecyzowało NHC.

Ulice Tecolutli, gdzie padają intensywne deszcze, są usłane powalonymi drzewami, gałęziami i gruzami metalu – podaje agencja AFP, która dotarła na miejsce tuż przed przyjściem huraganu.

Ulewy podtopiły domy i utworzone przez obronę cywilną schroniska, gdzie przebywa około 8000 mieszkańców.

Ludność obawia się, że intensywne opady deszczu w wyższych partiach terenu spowodują znaczne powodzie w regionie.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.