Air Canada Centre zmienia nazwę

0

Jeden z największych kanadyjskich banków Scotiabank poinformował we wtorek, że podpisał 20-letnią umowę z obiektem sportowym Air Canada Center o wartości 800 mln dol., która spowoduje, że od lutego 2018 roku obiekt ten będzie nosił nazwę Scotiabank Arena.

Będzie to pierwsza zmiana w nazwie istniejącego od osiemnastu lat obiektu, który jest siedzibą torontońskiej drużyny hokejowej Toronto Maple Leafs, członka NHL.

Scotiabank uważa, że ta wysoka cna jest opłacalna, mimo że została nazwana rekordową, a to z tego powodu, że Scotiabank dba o to aby hokej był bardzo widoczny jako kluczowy element jego strategii wizerunkowej. Bank wspiera ponad 8 tys. dru

żyn hokejowych i jego nazwa została już umieszczona na innym obiekcie należącej do NHL drużyny Calgary Flames, który obecnie nazywa się Scotiabank Saddledome.

Badania wskazują na to, że kiedy ludzie uświadamiają sobie, że bank popiera jakiś sport, w tym przypadku hokej, o trzy i pół raza większe są szanse, że skorzystają z usług tego banku. Być może liczba ta nawet wzrośnie, kiedy Scotiabank pojawi się w nazwie obiektu w Toronto. Chodzi o to aby pokazać ludziom bezpośredni związek pomiędzy sportem, który Kanadyjczycy tak kochają, a tym bankiem, tłumaczą eksperci.

Ponieważ banki oferują w sumie podobne usługi ważne jest aby w jakiś sposób się od siebie odróżniały, jednym ze sposobów jest wspieranie różnych sportów. Bank of Montreal np. koncentruje się na piłce nożnej i koszykówce, a Royal Bank of Canada na hokeju juniorów i olimpiadzie.

W jaki sposób mona zbadać efektywność takiej strategii? Np. stwierdzając czy zwiększyła się liczba otwieranych kont po zmianie nazwy albo czy większa jest liczba pieniędzy deponowanych w banku i procentów, które na tym bank zarabia.

Następna sprawa to pojawianie się nazwy w mediach.

Jeżeli jednak chodzi o odbiór takich zmian wśród kibiców nie zawsze jest on pozytywny. Jak stwierdzono na podstawie badania dokonanego przez profesora psychologii Texas A&M University Stephena Reysena, kiedy w 2005 roku torontoński SkyDome został przemianowany na Rogers Centre wywołało to negatywne nastawienie fanów. Jednakże następne badanie tego samego naukowca wskazuje, że jeżeli już raz dany obiekt miał nazwę korporacyjną to zmiana jej na inną nie odgrywa większej roli. Także w tym przypadku Air Canada Centre zostanie przemianowane na Scotiabank Arena i nie powinno to mieć negatywnego wpływu na odbiór ze strony kibiców.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.