Wzrost ruchu granicznego po zniesieniu wiz dla Ukraińców

0

Wstępne statystyki wskazują na to, że ruch graniczny wzrósł o ponad 6,6 proc. – powiedział PAP o zmianach od czasu zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy zastępca komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Tomasz Zybiński.

Ppłk SG Tomasz Zybiński podkreślił, że od wprowadzenia ruchu bezwizowego z Ukrainą minęło niewiele czasu, ale już teraz wstępne statystyki wskazują na wzrost ruchu o 6,6 proc. tylko w obrębie przejść granicznych na Lubelszczyźnie. “Musimy przy tym pamiętać, że nie wszyscy obywatele Ukrainy dokonali już wymiany paszportów” – dodał zastępca komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Bez wizy granicę można bowiem przekroczyć na podstawie paszportu biometrycznego. Te wydawane są na Ukrainie od 2015 r. Zdaniem Zybińskiego, kiedy niebiometryczne dokumenty stracą ważność i obywatele Ukrainy otrzymają nowe, “wówczas intensywność przekraczania granicy państwowej będzie znacznie, znacznie większa”.

Ppłk Zybiński zwrócił uwagę na to, że przekraczający granicę przyjeżdżają do Polski z różnych powodów.

Z jednej strony Straż Graniczna mówi o wzmożonym ruchu, z drugiej – o usprawnieniu odpraw, co jest skutkiem poczynionych inwestycji.

“Mamy kolejne pomysły, które pozwolą nam na dokonanie sprawniejszej odprawy granicznej, natomiast nie bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, że jesteśmy na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej” – zauważył.

Od 11 czerwca zniesiony został obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Oznacza to, że Ukraińcy mogą wjechać do krajów członkowskich bez wizy na 90 dni – w ciągu pół roku – w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych. Liberalizacja przepisów nie dotyczy wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza zwolnienia z konieczności spełnienia pozostałych warunków wjazdu określonych w Kodeksie Granicznym Schengen.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.