Wizyta Sekretarza Stanu w MSZ Jana Dziedziczaka w Montrealu

0

W progach pięknego budynku przyszłego Konsulatu Generalnego RP w Montrealu, konsul RP Michał Faleńczyk powitał delegację z Ministerstwa Spraw Zagranicznych: pana ministra Jana Dziedziczaka – sekretarza stanu ds. parlamentarnych, Polonii oraz dyplomacji publicznej, dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą pana Mateusza Stąśka, doradcę sekretarza stanu pana Jana Badowskiego oraz gospodarzy – Łukasza Weremiuka, Charge d’Affaires Ambasady RP w Ottawie i Zbigniewa Chmurę, Pierwszego Radcę Ambasady RP w Ottawie.

Zaproszeni goście, którzy przybyli na spotkanie, to elita Polonii montrealskiej, do której minister Dziedziczak kierował swoje posłanie, że Polsce bardzo zależy na kontaktach z Polakami mieszkającymi za granicą, ponieważ stanowimy ogromny potencjał. Polska chce utrzymywać partnerskie relacje z Polonią montrealską – powinniśmy działać razem dla dobra Polski, która ma “swoje dzieci” w wielu miejscach na świecie. Gdziekolwiek mieszkamy, Polska jest zawsze naszą matką.

Minister Dziedziczak przedstawił ważne informacje dla Polonii montrealskiej. Powiedział o szeregu już wprowadzonych w życie propozycji dla Polonii, przede wszystkim dla naszych Rodaków na Wschodzie. Została uchwalona nowelizacja Ustawy o Karcie Polaka, która ułatwia posiadaczom Karty Polaka osiedlanie się w Polsce i ubieganie się o polskie obywatelstwo.

Weszła w życie ustawa o specjalnych ulgach na terenie Polski dla wszystkich dzieci i młodzieży, które poza granicami kraju uczą się po polsku, w szkołach sobotnich czy przyparafialnych, nawet 2 czy 3 godziny tygodniowo. Dzieci te otrzymają polonijną legitymację szkolną, która uprawnia do ulgowych przejazdów komunikacją publiczną, wstępu do muzeów, teatrów i parków narodowych. Polsce zależy, aby polskość przekazywać następnym pokoleniom. Legitymacja taka jest symbolicznym przesłaniem, że Polska docenia wysiłek opiekunów, aby dziecko przychodziło do polskiej szkoły.

Musimy pamiętać, że coraz mniej Polaków przyjeżdża do Kanady; Unia Europejska otworzyła granice, ludzie podróżują do innych krajów w ramach UE. W związku z tym patrzymy w przyszłość, jak będzie wyglądało drugie, trzecie czy czwarte pokolenie mieszkających tu Polaków.

Trzeba przede wszystkim przekazywać znajomość języka polskiego – to jest klucz do przekazania polskości, polskiej duszy. Jeżeli dla rodziców ważna jest polskość, to trzeba rozmawiać z dziećmi po polsku, trzeba je uczyć języka polskiego. Szkolnictwo polskie, harcerstwo polskie, duszpasterstwo polskie – to jest najważniejszy przejaw patriotyzmu. To będzie ułatwiać utrzymywanie związków z Polską.

Musimy również pamiętać o obronie dobrego imienia Polski – jest to zadanie dla nas na dzisiaj. Kiedyś trzeba było walczyć o Polskę, bronić Polski. Przykładem tego jest polski cmentarz wojskowy w Niagara-on-the- Lake. Dzisiaj są inne czasy i na szczęście w ten sposób bronić Polski nie musimy, ale to nie znaczy, że w XXI wieku nie ma takiej potrzeby.

Konieczna jest jednak obrona dobrego imienia Polski, gdy słyszymy o “polskich obozach koncentracyjnych” czy o rzekomym udziale Polaków w Holokauście, na co natychmiast reagują na to polskie placówki dyplomatyczne i konsularne.

Powinniśmy również przekazywać wiedzę o historii Polski Kanadyjczykom. Jest nas ponad milion, jakby każdy z nas przekazał tą wiedzę tylko trzem Kanadyjczykom, to już by było trzy miliony tych, którzy wiedzą jaki jest nasz Kraj. To jest siła, to jest potęga.

Siła Polonii ma większe oddziaływanie niż na przykład wykład dyplomaty, polityka, historyka, który przyjedzie do Kanady. Dla Kanadyjczyków, my – Polonia, jesteśmy bardziej wiarygodni. Nasza siła oddziaływania jest wtedy bardziej skuteczna. Minister Dziedziczak powiedział, że Konsulat RP w Montrealu jest dla zwolenników rządu polskiego, jak również i tych, którzy są krytycznie nastawieni do rządu, ponieważ wszyscy jesteśmy Polakami.

Rząd polski będzie zachęcał Polonię do tworzenia skutecznego propolskiego lobby, zarówno gospodarczego, jak i politycznego. Musimy działać razem i skutecznie. Polonia montrealska powinna wymagać od polityków kanadyjskich, aby realizowali nasze umotywowane prośby, na przykład przed wyborami trzeba zwrócić się do kandydatów z zapytaniem co mają do zaproponowania dla mniejszości polskiej. Bardzo ważne jest abyśmy tworzyli silne lobby, abyśmy byli obecni w misjach decyzyjnych, kwestiach bezpieczeństwa żeby z głosem Polonii liczono się w interesie Polski i Polaków mieszkających w Kanadzie.

Minister Dziedziczak poinformowal również o planach utworzenia specjalnego okręgu wyborczego do Senatu, by Polacy na całym świecie mogli wskazywać swojego senatora niezwiązanego z Warszawą. Byłaby to osoba, która zajmowałaby się tylko sprawami Polonii. Minister Dziedziczak zwrócił się również do Polonii jedność ponad podziałami politycznymi.

Tekst i zdjęcia
Anna Ronij

Poleć:

O Autorze:

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.