Wcześni ludzie jedli mało ryb

0

Wcześni przedstawiciele Homo sapiens jedli więcej warzyw niż neandertalczycy i niemal w ogóle nie jedli ryb – donoszą naukowcy na łamach pisma “Scientific Reports”.

Najnowsze ustalenia przeczą tezie, że dieta wczesnych Homo sapiens (ludzi anatomicznie takich jak my) była bardziej elastyczna od diety naszych wymarłych krewniaków – neandertalczyków.

Naukowcy badali dietę wczesnych Homo sapiens, należących do naszej linii ewolucyjnej, w porównaniu z neandertalczykami – czyli siostrzaną linią Homo sapiens.

Podobnie jak neandertalczycy, nasi przodkowie zjadali dużo mięsa i roślin. Nie udało się jednak naukowcom odkryć śladów diety rybnej. Oznaczałoby to, jak przypuszczają badacze, że wyginięcie neandertalczyków było skutkiem rywalizacji obu linii Homo sapiens o te same źródła pożywienia.

Nasi przodkowie wyparli neandertalczyków z Europy ok. 40 tys. lat temu, jednak nieustannie naukowcy toczą spór o to, dlaczego tak się stało. “Jedna z hipotez brzmi, że ludzie współcześni mieli bardziej różnorodną i elastyczną dietę, zawierającą ryby” – opisuje prof. Herve Bocherens z Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy). Jednak nie potwierdzono tego w najnowszych badaniach.

Naukowcy przeanalizowali pod względem chemicznym najstarsze skamieniałości z jaskiń na Krymie w powiązaniu z informacjami dotyczącymi lokalnej fauny. Badano skład chemiczny skamieniałości pod względem izotopów węgla i azotu w kościach.

Zdaniem naukowców, skład chemiczny kości świadczy o tym, że źródłem pożywienia wczesnych Homo sapiens nie były ryby, lecz mięso, przede wszystkim mamutów oraz rośliny, których w diecie naszych przodków było więcej niż w diecie neandertalczyków.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.