Spowolnienie rynku

0

Rynek nieruchomości jakby trochę spowolniał, chyba jednak głównie z uwagi na okres wakacyjny, oraz agresywną akcję wszystkich mediów, sterowanych przez nasz liberalny rząd, który mówi o spowolnieniu rynku, ale w tej chwili bardzo trudno mówić o lepszej dostępności do rynku nieruchomości przez oczekujących na zmiany kupujących.

Jak już wspominałem, ceny w Vancouver spadły po wprowadzeniu 15-procentowego podatku dla zagranicznych inwestorów, ale po półrocznym okresie spowolnienia, ceny znów idą w górę i biją wszelkie rekordy.

Podobnie dzieje się w Toronto, gdzie ceny się zatrzymały, może trochę spadły, po wprowadzeniu podobnego podatku. Niektórzy spodziewali się, że cała kombinacja podjętych działań w postaci rządowych ograniczeń w przyznawaniu pożyczki hipotecznej, wyższego oprocentowania oraz właśnie tego podatku, będzie miała znacznie większy wpływ na schłodzenie rynku.

Działania te jednak nie doprowadziły do obniżek cenowych, albowiem ceny w Toronto są znacznie wyższe niż w zeszłym roku. Niektórzy z ekspertów twierdzą, że wszystkie podjęte działania będą miały podobny efekt jak w Vancouver.

Ta sytuacja powoduje, że niektóre rodziny przeprowadzają się wręcz w zupełnie inne rejony Kanady, poza te dwa wielkie miasta – ludzie z takimi zawodami, które nie kolidują z miejscem zamieszkania, mogą sobie na to pozwolić.

W Vancouver, po wprowadzeniu 15-procentowego podatku w sierpniu 2016 r., uśredniona cena za dom spadła o około 4 procent, z ceny 933.100, do ceny 896.000 w styczniu 2017 r. Po tym czasie ceny zaczęły znów rosnąć, osiągając średni pułap 1.019.400 dol. w lipcu br., co stanowi wzrost o 8,7 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Zawsze kiedy rynek jest niepewny tego rodzaju działania przynoszą niestety krótkotrwałe efekty. Wszyscy kupujący, którzy chwilowo wstrzymali się od kupna, powrócili na rynek, co spowodowało ponowny wzrost cen. Otóż okazuje się, że popyt dalej przerasta podaż, a zainteresowanie inwestorów zagranicznych nie spadło wcale – dalej gotowi są zapłacić dodatkowe 15% podatku. Wydaje się, że pomimo ostatnich obniżek cenowych, w dalszym ciągu rynek nieruchomości będzie poza zasięgiem dla wielu kupujących w Toronto. Oczywiście, cała kampania medialna, po wprowadzeniu 15- procentowego podatku dla inwestorów zagranicznych, przyniosła efekty w postaci spadku cen, spowodowanego między innymi dużo mniejszą konkurencyjnością ofert, oraz pogłoskami, również medialnymi, o znacznym spowolnieniu rynku. Potwierdza to tylko fakt, że media mają ogromy wpływ na wszelkie dziedziny naszego życia, kształtując rzeczywistość.

Statystycznie więc, ceny w Toronto spadły ze średniej 919.450 w kwietniu br., do ceny 746.218 w lipcu br., co stanowiło spadek o 18,8 procent. Jednak ceny, mimo tego spadku, w dalszym ciągu są wyższe od ubiegłorocznych o 5 procent!

Bardziej szczegółowo, to ceny domów wolno-stojących wzrosły o 4,9 procent, natomiast ceny mieszkań w apartamentowcach wzrosły o ponad 23 procent w ciągu ostatniego roku! A przecież właśnie tego typu nieruchomości są najczęściej kupowane przez kupujących po raz pierwszy. Ogólna liczba transakcji spadła o 40 procent, ale tak krótki okres czasu nie jest jeszcze reprezentatywny – na lepszą ocenę sytuacji należy jeszcze poczekać. Większość ekspertów podkreśla fakt, że obecna sytuacja ma podłoże bardziej psychologiczne, a obecny okres jest przejściowy.

W większości wypadków kupujący czekają na jeszcze większe obniżki, oczywiście spowodowane zapowiedziami medialnymi, natomiast sprzedający, mając wiadomości o niskiej podaży, nie zamierzają obniżać cen w nieskończoność.

Nadchodzi rynek jesienny, który zawsze jest bardzo aktywny, a na pewno wielu kupujących, po atrakcyjnych wakacjach, uaktywni swoje poszukiwania oraz aktywność na rynku. Jeśli się tak stanie, podobnie zresztą jak w Vancouver, rynek nieruchomości dla wielu pozostanie dalej nieosiągalny, co tylko wzmocni rynek wynajmu.

Wszystkich wystawiających nieruchomości na sprzedaż zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości.

Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów! Dla kupujących mamy specjalnie zaprogramowany, nowy system poszukiwania nieruchomości: wystarczy się u nas zarejestrować, a usługa jest oczywiście bezpłatna, oraz dużo łatwiejsza w obsłudze niż Realtor.ca.

Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo jeden bilet losujący. Zajmujemy się również kwestią wynajmu wszelkiego typu nieruchomości. We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647- 209-3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.