Pożyczki: nowe zasady

0

Główny decydent w sprawach określających zasady przyznawania pożyczki hipotecznej, tzw. OSFI, czyli Office of the Superintendent of Financial Institutions, proponuje wprowadzenie bardziej restrykcyjnych warunków przy przyznawaniu hipotecznej pożyczki nieubezpieczonej, co może przynieść więcej ograniczeń dla kupujących nieruchomości, a tym samym schłodzić rynek.

Otóż po wprowadzeniu tych nowych zasad, kupujący posiadający 20 procent wpłaty i więcej, będą musieli przejść przez bardziej rygorystyczne zasady kwalifikacji, oraz kwalifikować się na podstawie najwyższego kredytu pięcioletniego – a więc obecnie 4,64 procent, czyli ok, 200 punktów bazowych wyżej niż pożyczki rzeczywiste.

W ostatnim roku, właśnie w celu schłodzenia rynku, zwłaszcza w miastach gdzie rynek był bardzo rozgrzany, czyli w Toronto oraz Vancouver, władze w Ottawie wprowadziły nowe zasady przyznawania pożyczek hipotecznych tylko ubezpieczonych, czyli takich, kiedy kupujący mieli mniej niż 20 procent wpłaty własnej. Każdy kto posiadał więcej niż 20 procent, czyli na pożyczkę niewymagającą ubezpieczenia, był wyłączony z tego procederu. Ale od tego momentu, liczba pożyczek nieubezpieczonych znacznie wzrosła.

A więc, w celu dalszego schłodzenia rynku, biuro OSFI zaproponowało zastosowanie tych samych warunków dla pożyczek nieubezpieczanych. A więc teraz, wszyscy kupujący będą musieli zostać zakwalifikowani na podstawie dużo wyższej stopy procentowej, co oznaczać będzie, że to ograniczy ich zdolność zakupową, bo obniży możliwość zakupu o 20 procent. Bank of Canada oraz inni wprowadzający zasady działania rynku finansowego wyrazili ostatnio zaniepokojenie ciągle rosnącym zadłużeniem ludności, głównie spowodowanym wielkością zadłużenia w zakresie pożyczek hipotecznych.

Proponowane zasady mają na celu ograniczenie ryzyka przy ewentualnym odnawianiu warunków pożyczki, kiedy oprocentowanie za parę lat może być dużo wyższe. Powinno to ograniczyć ewentualność bankructw oraz sprzedaży bankowych w przyszłości, bo podobny efekt widzieliśmy już w Stanach podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

A więc proponowane zmiany są kolejnymi, po wprowadzeniu wyższego oprocentowania oraz programu rządowego w postaci Ontario Fair Housing Plan, które mają schłodzić rynek nieruchomości.

Co prawda ta proponowana zmiana wydaje się być niestety trochę na wyrost oraz może naprawdę zdławić nieco cały rynek nieruchomości, gdyż w ostatnim okresie 12 miesięcy wprowadzono dużo ograniczeń w przyznawaniu pożyczek hipotecznych, a jeszcze czekamy na ich prawdziwe efekty, a więc trochę cierpliwości przydałoby się wszystkim ustawodawcom.

Te nowe warunki mogą być najbardziej odczuwalne w tych miejscach, gdzie już dostępność do rynku nieruchomości jest bardzo ograniczona. Dotyczy to oczywiście rynku w okolicach Toronto i Vancouver. Niestety ich wprowadzenie może przynieść nieduże efekty w postaci obniżenia cen, natomiast na pewno znacznie ograniczy niektórym dostępność do rynku, po prostu spowoduje, że niektórych klientów wogóle nie będzie stać na kupno: wprowadzenie tych warunków może również doprowadzić do ograniczenia przyznawania refinansowania.

Proponowane zmiany jeszcze bardziej podzielą społeczeństwo na tych, których stać oraz tych, których nie stać w ogóle, powodując bariery nie do przejścia. Wydaje się również, że przyczynią się one do rozrostu pożyczkodawców prywatnych, co widzieliśmy również przy wprowadzaniu innych, wcześniejszych zmian.

Początek tych zmian może wydawać się zadowalający: otóż może być mniej konkurencji na rynku, co spowoduje mniejszy wzrost cen, lecz w efekcie przyniesie to również zwiększenie kosztów pożyczki w postaci wyższego oprocentowania.

Wydaje mi się, że proponowane ograniczenia spowodują, że spadnie konkurencyjność, co nie jest zdrowe dla żadnego rynku: może to spowodować, że tylko bardzo silni finansowo klienci pozostaną na rynku.

A więc jeśli myślicie Państwo o zakupie nieruchomości w niedługim czasie, proponuję aby zrobić to jak najszybciej, bo proponowane ograniczenia mogą spowodować, że na tego rodzaju inwestycje nie będziecie mogli być zakwalifikowani, a przecież wiadomo, że tego rodzaju inwestycja jest najbardziej opłacalna.

Wszystkich wystawiających nieruchomości na sprzedaż, zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości.

Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów! Dla kupujących mamy specjalnie zaprogramowany, nowy system poszukiwania nieruchomości: wystarczy się u nas zarejestrować, a usługa jest oczywiście bezpłatna, oraz dużo łatwiejsza w obsłudze niż Realtor.ca

Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo jeden bilet losujący. Zajmujemy się również kwestią wynajmu wszelkiego typu nieruchomości. We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209- 3511 lub email: house4usteam@ gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.