“Powrót do statusu” – co i jak?

0

Każdy cudzoziemiec wjeżdżający do Kanady otrzymuje na granicy tymczasowy status: turysty, studenta lub pracownika (są pewne wyjątki, np. osoby, które na granicy składają o status uchodźcy).

Tymczasowy status (temporary status) zawsze ważny jest do określonej daty. Status można przedłużać – to znaczy: można składać podanie o przedłużenie, wypełniając odpowiednie formularze oraz uzasadniając swoją prośbę.

Podanie o przedłużenie statusu trzeba wysłać najpóźniej w ostatnim dniu jego ważności. Łącznie z takim podaniem o przedłużenie tymczasowego statusu w Kanadzie w niektórych przypadkach można prosić także o zmianę statusu, np. ze statusu pracownika na studenta i odwrotnie, ze statusu pracownika lub studenta na turystę, oraz – ale tylko w określonych, wyjątkowych przypadkach (np. jeśli turysta ma złożone podanie sponsorskie w Kanadzie) – można zmienić status z turysty na pracownika.

Bardzo ważne jest przy tym, aby pamiętać, że każde podanie wysyłane do Immigration musi być perfekcyjne – nie może brakować żadnych informacji i dokumentów, ponieważ jeśli wszystko nie będzie zawarte, to cała koperta zostanie do nadawcy zwrócona, zwykle wiele tygodni, a nawet miesięcy później, albo gorzej – nastąpi odmowa. W zasadzie zwrot dokumentów wcale nie jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ terminy rozpatrywania są tak długie, że zwrot nastąpi najpewniej już po okresie ważności statusu. Co wtedy? Otóż jeżeli tak się stanie (lepiej żeby nie) – jeżeli osoba otrzyma odmowę lub wygaśnie jej status, to istnieje jeszcze jedna opcja: w ciągu 90 dni od powyższego (odmowy lub wygaśnięcia statusu), można starać się o tzw. powrót do statusu. Oczywiście w tym przypadku także trzeba spełniać inne warunki (nie tylko złożyć podanie przed upływem 90 dni). Między innymi osoba starająca się o powrót do statusu musi spełniać wszystkie warunki prawa imigracyjnego, jakie jej poprzedni status nadawał.

Np. turysta nie mógł pracować czy uczęszczać do szkoły bez pozwolenia, pracownik nie mógł studiować bez pozwolenia itp. Poza tym osoba starająca się o powrót do statusu musi się kwalifikować (oraz – oczywiście – udowodnić, że się kwalifikuje) na status, o który się stara.

O powrót do statusu można się starać w dwóch przypadkach: jeśli status wygasł i nie minęło od wygaśnięcia 90 dni (uwaga: to nie jest 3 miesiące, tylko 90 dni!), oraz jeśli przyszła odmowa przedłużenia statusu (wtedy jest 90 dni od daty odmowy na złożenie podania o powrót do statusu). Podanie o powrót do statusu można składać wielokrotnie, ale tylko pod warunkiem, że nie minęło 90 dni od daty wygaśnięcia statusu.

W praktyce więc, w ogromnej większości przypadku jest to tylko jeden raz, kiedy osoba kwalifikuje się aby składać o powrót do statusu (a to z powodu długich terminów rozpatrywania podań o przedłużenie lub powrót do statusu). W takich przypadkach trzeba pamiętać, że jeśli osoba stara się o powrót do statusu, to wprawdzie może przebywać w Kanadzie, ale nie może ani pracować, ani studiować, pomimo że wcześniej mogła. Również trzeba pamiętać, że jeśli ktoś złożył podanie o powrót do statusu, to może w Kanadzie przebywać aż nie uzyska odpowiedzi, ale jak wyjedzie w tym czasie, to jednocześnie jego podanie o powrót do statusu nie ma już prawnego podłoża – osoba wyjechała z Kanady (nieważne czy tylko np. na parę godzin na zakupy do USA czy na tydzień na Kubę). W takich przypadkach każdy ponowny wjazd do Kanady rozpatrywany jest na nowo przez urzędnika na granicy i tam podejmowana jest decyzja czy osobę wpuścić do Kanady. Jeśli zostanie wpuszczona – dostanie nowy status.

W zależności od danej sprawy, decyzja może być pozytywna lub nie. Jeśli nie, to mogą się wydarzyć 3 różne warianty (w skrócie): osoba dostanie skierowanie na przesłuchanie, albo od razu otrzyma prośbę o wyjazd lub rozkaz wyjazdu, lub… osoba otrzyma pozwolenie pozostania w Kanadzie.

Jak sami Państwo widzicie, prawo nie jest proste, i niejednokrotnie przypomina istny labirynt, który trzeba rozszyfrować, aby znaleźć wyjście, czyli pozytywne rozwiązanie, które zależeć będzie od konkretnej sytuacji.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane4 w tej kolumnie nie są poradami prawnymi “- są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-604-3325, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.