Ponad połowa Niemców przeciwna nowym sankcjom USA wobec Rosji

0

Ponad połowa Niemców jest przeciwna dalszemu zaostrzaniu przez Stany Zjednoczone sankcji wobec Rosji – wynika z sondażu instytutu YouGov opublikowanego w czwartek. Nowe restrykcje popiera co czwarty uczestnik ankiety. 44 proc. akceptuje wydalenie dyplomatów USA z Rosji. Biały Dom potwierdził, że prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę, która wprowadza sankcje wobec Rosji, Iranu oraz Korei Płn.

Ustawa wprowadza nowe sankcje wobec członków rządu Rosji w odpowiedzi na próby wpłynięcia na wynik wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2016 r. i rozszerza zakres sankcji ekonomicznych dotyczących amerykańsko-rosyjskiej wymiany inwestycyjno-handlowej.

W sondażu YouGov 55 proc. ankietowanych uznało, że nowe sankcje nie powinny być stosowane “w żadnym wypadku” lub “raczej nie”. 26 proc. pytanych poparło restrykcje. 41 proc. uczestników wyraziło pogląd, że Niemcy powinny zastosować wobec USA gospodarcze kroki odwetowe. 38 proc. było przeciwnych takiej reakcji. Aż 44 proc. uznało rosyjską decyzję o wydaleniu z Rosji kilkuset amerykańskich dyplomatów za słuszną. 40 proc. oceniło ją jako niewspółmierną. Zarówno szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel, jak i minister gospodarki Brigitte Zypries ostro skrytykowali amerykańskie sankcje. Zdaniem przedstawicieli niemieckiego rządu są one niezgodne z prawem międzynarodowym. Berlin obawia się, że amerykańskie sankcje uderzą w niemieckie koncerny współpracujące z Rosją przy realizacji projektów energetycznych, w tym Nord Stream 2.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.