Pokochać Rozlewisko

0

“Pensjonat nad rozlewiskiem” to szósty sezon serialu “Nad rozlewiskiem”, opartego na motywach sagi Małgorzaty Kalicińskiej. Opowiada on o losach Małgorzaty Jantar, którą od początku kreuje Joanna Brodzik. Akcja tej popularnej produkcji toczy się w Ostródzie i jej urzekających pięknem okolicach. W nowej serii na Małgosię spada wiadomość o ogromnym długu, jaki zaciągnęła jej matka. Na poczet długu zostaje zlicytowany pensjonat, a bohaterka będzie walczyć o swoje ukochane miejsce na ziemi. W roli gości pensjonatu pojawili się już na planie filmowym m.in. zespół Perfect, Karol Strasburger, Anna Popek, Jerzy Bończak i Anita Rywalska-Sosnowska. Spodziewana jest wizyta ekipy programu TVP1 “Rolnik szuka żony”. W “Pensjonacie nad rozlewiskiem” wystąpią ponownie gwiazdy: Joanna Brodzik, Olga Frycz, Piotr Grabowski, Antoni Królikowski, Jerzy Schejbal, Anna Czartoryska-Niemczycka, Wojciech Droszczyński i Adam Adamonis. Do obsady nowej części dołączają: Mikołaj Krawczyk, Julia Pogrebińska i Milena Walenta. Scenariusz nowych odcinków napisali Anna Janyska, Małgorzata Sobieszczańska i Michał Kalicki, a za reżyserię odpowiedzialny jest Adek Drabiński. Emisja serialu planowana jest na grudniowe wieczory w Jedynce – w każdą niedzielę.

Adek Drabiński jest moim przyjacielem od najmłodszych lat. Razem zdawaliśmy maturę w II Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim. OMG! – jak to mówią, a raczej piszą – nie chce się wierzyć, że było to tak dawno temu, bo było to w roku 1966! Wtedy wspólnie snuliśmy marzenia o pracy w filmie. Jemu się ziściły, mnie jakoś nie. Ale nie do końca. Kiedy przed trzema laty poinformowałem przyjaciela o tym, że zamierzam studiować na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, zaczął bardzo mi kibicować. Do tego stopnia, że był wiernym i bardzo pomocnym konsultantem mojego dyplomowego scenariusza, który obroniłem na ocenę bardzo dobrą.

This slideshow requires JavaScript.

Na początku tego roku Adek zwierzył mi się, że TVP zaproponowała mu kontynuację nowych sezonów serialu o Rozlewisku. Nie musiałem się wpraszać na plan, Adek sam mnie zaprosił, tak jak przed czterema laty, kiedy po śmierci znakomitej Małgorzaty Braunek zakończono serię sezonem “Cisza nad Rozlewiskiem”. Wtedy nikt z ekipy nawet nie pomyślał, że za parę lat nastąpi kontynuacja.

Pod koniec marca w Kanadzie moja przyjaciółka Akabi zwierzyła mi się, jak bardzo uwielbia serial “Nad Rozlewiskiem”. Kiedy dowiedziała się o przyjaźni, jaka mnie wiąże z reżyserem, wpadła w zachwyt graniczący z zazdrością. Co się okazało? Ano to: ona uwielbia ten serial do tego stopnia, że obejrzała wszystkie sezony, które zresztą ma w domu na dyskach. Wyraziła także opinię, że wielu Polaków w Kanadzie kocha ten wyjątkowy dla niej serial. Pół żartem, pół serio zaprosiłem ją na plan “Pensjonatu nad Rozlewiskiem”. I poleciałem do Polski.

Od razu zadzwoniłem do Adka z informacją, żeby się spodziewał gościa z Kanady. – Będzie bardzo mile widziana – odpowiedział Adek, co zresztą już w Kanadzie przewidziałem. I tak spełniło się, nigdy przedtem niepomyślane i niewypowiedziane nawet marzenie Akabi. Przyleciała do Polski.

Zanim wylądowaliśmy na planie serialu, po drodze z Warszawy mieliśmy Toruń, gdzie w swoim Ośrodku Readaptacyjnym “Mateusz” oczekiwał nas Waldek Dąbrowski. Przywiozłem dla jego podopiecznych więźniarek z nowo otwartego Ośrodka dla kobiet w Grudziądzu kilka pudeł z ciuchami, zbieranymi skrzętnie przez kilka miesięcy przez znajome panie z Tomaszowa Mazowieckiego. Waldek (pisałem o nim w marcu w reportażu “Śluza wolności Waldka Dąbrowskiego”) razem z wolontariuszką Emilką Zielińską, która pisze pracę doktorską o “Metodzie Waldka Dąbrowskiego”, przyjęli nas bardzo uroczyście. Na ten temat ukaże się w “Gazecie” osobny reportaż już wkrótce. Pisze się.

Toruń zrobił na nas ogromne wrażenie. Waldek z Emilką pokazali nam wiele atrakcyjnych miejsc, kupiliśmy pierniki.

Wieczorem zadzwoniłem do Adka. Wyraził ubolewanie z powodu naszej nieobecności na planie tego właśnie dnia. Byłby dla nas wielce atrakcyjny, gdyż kręcono sceny z zespołem “Perfect”. Rzeczywiście, bardzo żałowaliśmy, tym bardziej że na następny dzień produkcja zaplanowała mało interesujące zdjęcia z pijakami na pomoście Nad Rozlewiskiem. Ale za to kolejnego dnia miały być interesujące sceny już ze znanymi aktorami.

Pojechaliśmy do Kraplewa, małej wioski koło Ostródy. Jest tam obejście udające plebanię Nad Rozlewiskiem. Adek powitał nas bardzo serdecznie i przedstawił ekipie. Jak plebania, to ksiądz proboszcz (Marek Kałużyński) i bardzo ważna w serialu matka księdza proboszcza (Irena Telesz-Burczyk). A że matka księdza właśnie złamała rękę, jak zwykle bardzo usłużny i przesadnie uprzejmy pan Piernacki (kolejny mój przyjaciel z Tomaszowa – Wojtek Droszczyński, znany aktor łódzkich teatrów) przywiózł ją swoją kultową bryczką razem z zatroskanym synem-księdzem proboszczem na plebanię. I na taką właśnie scenę zajechaliśmy. Na planie roiło się od aktorów, byli producenci, kierownicy produkcji, dźwiękowcy, operator obrazu Jarek Wnuk i operator kamery (szwenkier), liczni członkowie ekipy oraz oczywiście – główny reżyser Adek Drabiński i jego asystent, drugi reżyser Makary Janowski (prywatnie syn znanego gwiazdora TVP z programu “Jaka to melodia”).

Praca na planie filmowym tylko laikom wydaje się być atrakcyjna. Jest to ciężka harówa i mało w niej można odnaleźć spodziewanego romantyzmu. Zanim widz siądzie przed telewizorem i zobaczy udanie zmontowane sceny, rzadko zastanawia się, ile pracy i wyrzeczeń to kosztuje całą ekipę. Ja to już wiedziałem, Akabi miała się dopiero o tym na własne oczy przekonać. Ale przedtem korzystając z chwili przerwy reżyser pozwolił nam porobić zdjęcia. Zaprosił nas także do “kancelarii”, jak ekipa w slangu filmowym nazywa kontener mieszczący stanowisko, gdzie jak na bocianim gnieździe statku siedzi reżyser w towarzystwie ekipy technicznej, z drugim pod względem ważności w tym miejscu człowiekiem – dźwiękowcem. To on zdalnie steruje mikrofoniarzami biegającymi z długimi tyczkami za aktorami, komputerowo ustawia czystość dialogów, eliminuje niepotrzebne i zostawia potrzebne gwary z otoczenia.

Przy nas nakręcono kilka dubli prostej sceny, jak pan Henryk Piernacki w towarzystwie księdza pomagają wysiąść matce księdza z bryczki i podprowadzają ją pod drzwi plebanii.

– Źle! – krzyczy drugi reżyser, bo drzwi plebanii stoją rozwarte, a powinny być otworzone przez księdza z klucza, jak jest w scenariuszu. – Powtarzamy!

I tak powtarzali wiele jeszcze razy, a ponieważ było gorąco, pot z nich spływał gęsty. Pani charakteryzatorka latała od jednego do drugiego aktora ten pot wycierając ze strudzonych czół i poprawiając makijaże.

Kiedy ekipa bez chwili przerwy zaczęła szykować się do kręcenia następnej sceny, kierownik produkcji poinformował nas, że na ten czas, czyli na około dwie godziny, zostaje zamknięta główna ulica wioski. Nie czekaliśmy już na tę scenę tylko pomachaliśmy ekipie i ledwie udało nam się zjechać z parkingu planu serialu. Pojechaliśmy do Ostródy na zasłużony obiad. Akabi mogła powiedzieć filozoficznie “Czasami marzenia się spełniają”.

A o szóstym sezonie serialu powiedzieli:
Adek Drabiński – reżyser – My kreujemy świat jakby taki troszeczkę nieistniejący, inspirując się przyrodą mazurską. Próbujemy stworzyć świat, do którego można się przytulić. Bajkę. Widzowie to lubią.

Olga Frycz – aktorka. W serialu Marysia Jantar-Milewicz: – Ja bym nie powiedziała, że to jest bajka. Ja bym powiedziała, że otoczka, sceneria – tak. Ale problemy, jakie się tutaj pojawią, będą ludzkie, wręcz dramatyczne. Chociaż Marysia jest inna ode mnie, przemycam do jej postaci takie swoje cechy, których nie za bardzo lubię, za to idealnie pasują do Marysi.

Joanna Brodzik – aktorka, w serialu Małgosia Jantar: – Tworzymy historię, która będzie karmiła widzów dobrą energią. Czego chcieć więcej? Rozlewisko jest to miejsce, do którego przyjeżdżają ludzie, które żyje i ma swoje problemy. W tym sezonie zawisną nad nim czarne chmury związane z oszustwem i wystąpi zagrożenie, że możemy je stracić. Czy je stracimy, tego jeszcze nie wiemy, gdyż ciągle nie mamy kompletnego scenariusza. Życie Małgosi wywróci się do góry nogami. W Pensjonacie pojawi się komornik z wekslem na ponad milion złotych. W takich tarapatach moja bohaterka nie była nigdy.

Antoni Królikowski – aktor. W serialu Kuba Milewicz, mąż Marysi: – Było duże zaskoczenie. Aktorzy się ucieszyli, bo jednak ten nasz zespół zna się od lat. Fajnie jest powrócić do “rodziny”. Wszyscy chętnie powrócili nad Rozlewisko. Kuba będzie miał kolejne pomysły na swoje biznesy, ale uwaga! W tym sezonie zaskoczy rodzinę pozytywnie. Kuba ma ogromne serce. Popełnia jednak więcej błędów niż ja w życiu prywatnie.

Piotr Grabowski – serialowy Konrad Jantar: – Tak, czuję się już Konradem. Daję mu dużo moich cech. Małgosię, mimo że to była żona, traktuję coraz bardziej jak żonę. Wspieram ją bardzo. Nasza miłość jest coraz większa. Jak w życiu – rozwód powoduje czasem, że ludzie zaczynają się poznawać na nowo.

Mateusz Janicki – serialowy leśniczy: – Krzysztof wróci z Elbląga nad Rozlewisko i zamiesza w życiu głównych bohaterów. Będzie miał problemy sercowe. Będzie ścigał kłusowników. Jak to leśniczy.

Katarzyna Kalicińska – producentka: – Szósta seria “Pensjonatu nad Rozlewiskiem” powstaje w kilku stałych lokalizacjach na Mazurach. Najważniejsza z nich to Nastajki, maleńkie miejsce z uroczo położonym domkiem i stodołą nad jeziorkiem, i to jest Rozlewisko. Z rozkoszą powracamy tu, gdzie czujemy się jak u siebie w domu. Pierwsze sceny to jakby przegląd wszystkich postaci spotykających się w serialu w pierwszą rocznicę śmierci Basi. Serialowe kobiety zrobiły się jeszcze piękniejsze. Urosły nam dzieci. Do obsady dołączył Mikołaj Krawczyk. To fantastyczny aktor. Doskonale gra. Świetnie się wtopił w ekipę, która jest już zżyta – zdradza Kalicińska. Mikołaj Krawczyk wcieli się w rolę Adama, tajemniczego gościa pensjonatu, który namiesza w losach bohaterów sagi. – Mamy cudowną dziewczynkę – Monikę Walentę. Mały, piegowaty rudzielec, który zawładnął sercami wszystkich. Takie talenty zdarzają się rzadko. Nie dość, że świetnie gra, to w dodatku śpiewa – opisuje producentka. Jak dodaje Kalicińska, podczas nagrywania scen na planie nie obyło się bez płaczu. – Oj, będzie wyciskanie łez. To bardzo dobry wątek i świetna dziewczynka. Jest to bardzo atrakcyjna wizualnie obsada. To piękne dziewczyny, w pięknych okolicznościach przyrody. Bo i Asia Brodzik, i Olga Frycz, Ania Czartoryska, Laura Breszka, Sylwia Juszczak, Julka Pogrebińska. Dołączyła też do naszej obsady, Asia Drozda. Mamy również fantastycznych aktorów: Antka Królikowskiego, Jurka Schejbala, Piotra Grabowskiego, Mateusza Janickiego. Jest bardzo ciekawie. Bardzo dużo się dzieje w tym sezonie – podkreśla producentka. Zdaniem Kalicińskiej w nowym sezonie “będzie i wzruszająco, i zabawnie, ale też groźnie, bo mamy wątek kryminalny, komornik i adwokat wkroczą do akcji”.

Premierowy odcinek szóstego sezonu sagi widzowie TVP zobaczą 3 grudnia.

PS. Akabi zawiozła do Kanady prezent ode mnie – “Tajemnicę twierdzy szyfrów” Adka Drabińskiego. Jak się dowiedziałem, już obejrzała serię do końca. Rzeczywiście bardzo szybko. Może to z sentymentu do miejsca akcji – Zamku w Książu, położonego blisko jej rodzinnego Strzegomia?

•••

Adek Drabiński, ur. 16 października 1948 w Łodzi, zamieszkiwał do ukończenia szkoły średniej (matura 1966 w II LO, razem z autorem) w Tomaszowie Mazowieckim. Reżyser i autor filmów dokumentalnych, fabularnych, reklamowych oraz teledysków, scenarzysta. W 1974 roku ukończył Wydział Malarstwa Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, zaś w 1979 Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Reżyserii. Do 1992 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie nakręcił wiele filmów dokumentalnych i reklamowych, teledysków oraz odcinków seriali telewizyjnych. Filmografia: Cel uświęca środki (1977), współpraca reżyserska, Recital (1984) reżyseria, Szuler (Cheat, 1991) reżyseria, scenariusz, Deceit (1992) reżyseria, Wieczór z lalką (1997) Teatr Telewizji, obsada aktorska, Pułapka (1997) reżyseria, scenariusz, Mojżesz i Katarzyna(1998) Teatr Telewizji, reżyseria, Ogniem i mieczem (1999) współpraca reżyserska, Pan Tadeusz (1999) współpraca reżyserska, Kalipso (2000) reżyseria, Ogniem i mieczem (2000) współpraca reżyserska, Marzenia do spełnienia (2001-2002) reżyseria (odcinki 17-21 i 25-29), Pokój na czarno (2001) reżyseria, Polisz kicz projekt (2003) konsultacja artystyczna, Psie serce (2003) reżyseria, Dom niespokojnej starości (2005) reżyseria, scenariusz, dialogi, Faceci do wzięcia (2006- 2008) reżyseria (odcinki 25-26 i 29-86), obsada aktorska (odcinek 56), Mamuśki (2007), Tajemnica twierdzy szyfrów (2007) reżyseria, obsada aktorska, obsada dubbingu, Tylko miłość (2007- 2009) reżyseria (odcinki 17-60), Dom nad rozlewiskiem (2009) reżyseria, Rodzina zastępcza (2009) reżyseria (odcinki 322- 326), Rodzinka.pl (2011) reżyseria (odcinki 3-4, 6, 10-11 i 13), Serial fabularny o Rozlewisku – reżyseria. Czterokrotnie nagradzany statuetką “Melonika” na Festiwalu Dobrego Humoru za serial “Rodzina zastępcza”. Za film “Szuler” otrzymał Srebrne Grono oraz 1 nominację, oraz nagrodę im. Andrzeja Munka oraz nagrodę za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dwukrotnie nominowany do Złotych Lwów za filmy ” Pułapka” i “Kalipso”. Na 8 Festiwalu Polskich Wideoklipów “Yach Film ’99” otrzymał Złoty Yach (I nagroda) dla najlepszego wideoklipu “Wspomnienie” Anny Marii Jopek i Michała Żebrowskiego.

Poleć:

O Autorze:

Edek Wojciak

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.