Nieruchomości: reakcja rynku

0

W ostatnim miesiącu, oczywiście również z powodu wakacji, widzimy nieco mniej osób wizytujących tzw. “Open Houses”, czyli domy otwarte dla kupujących. Zanotowałem ten spadek właśnie zaraz po ogłoszeniu przez rząd ontaryjski pakietu schładzającego rynek. W ostatnim okresie liczba wizytujących moje “domy otwarte” spadła mniej więcej o połowę. Rok temu na przykład, jeśli był to dom pokazujący się bardzo ładnie, liczba klientów wynosiła około 40 w ciągu 2- 3 godzin, a obecnie liczba ta zmniejszyła się.

A więc doszliśmy do tzw. “rynku kupującego”, kiedy większa jest rezerwa kupujących przed podjęciem decyzji o kupnie, czy nawet przed złożeniem oferty. Ale to również zależy od rodzaju domu oraz jego prezentacji.

Wydaje się, że rynek jest po prostu bardziej zbalansowany, natomiast jeśli dom rzeczywiście prezentuje się doskonale, w dalszym ciągu możemy liczyć się z wielokrotnością ofert. W tym wypadku natomiast nie ma aż tak dużej liczby składających oferty, jak to było do tej pory: widzieliśmy przecież nieraz po kilkanaście i więcej ofert na jeden dom! Teraz wreszcie możemy zaobserwować składanie ofert z pewnymi klauzulami warunkowymi, albowiem przy ofertach konkurencyjnych, wszystkie te klauzule były wycofywane. Rzeczywiście, w okresie wiosennym było zupełne wariactwo, jakaś spirala zakupowa, która udzielała się wszystkim, co zadowalało sprzedających.

Po kwietniu rynek zaczął się schładzać. Może właśnie przyczyną było wprowadzenie dodatkowego podatku dla spekulantów z zagranicy. Obecny rynek jest mniej frustrujący, bardziej spokojny, choć wcale nie ma bardzo dużej podaży.

Oczywiście z dużym zainteresowaniem obserwuję rynek nieruchomości w Vancouver, który przeszedł podobne wahania, z uwagi na identycznie wprowadzone ograniczenia. Właśnie po wprowadzeniu podobnego podatku dla spekulantów zagranicznych, było chwilowe zatrzymanie, spowolnienie tamtejszego rynku, które trwało około pół roku. Oczywiście tamtejszy rynek jest nieco inny niż torontonski, albowiem ceny są tam dużo wyższe, rynek jest mniejszy, oraz zagraniczni kupujący odgrywają dużo większą rolę niż na rynku w obrębie wielkiego Toronto. A więc jeśli zauważymy jakieś zmiany na rynku nieruchomości, nie spodziewam się ich wcześniej niż w okresie jesiennym, prawdopodobnie po ostatnim “long weekendzie”.

Większość agentów zgadza się z opinią, że obecne spowolnienie na rynku jest spowodowane kilkoma czynnikami, nie tylko działaniami rządu, mediów, ale również okresem wakacyjnym oraz tradycyjnie słabszym rynkiem w tym czasie: tyle że teraz poświęca się więcej uwagi tematom nieruchomości, z uwagi na strasznie przegrzany rynek na początku roku. Sensacja goniła sensacje, a poszukiwacze tematów dalej oczekują dobrego tematu do opisania. Wydaje mi się, że media odgrywają coraz większą rolę w podejściu do rynku, a także przy podejmowaniu decyzji.

Na razie jednak proponuję wszystkim aby zajęli się dobrym wykorzystaniem okresu wakacyjnego, zwłaszcza kupującym na szybkie zdecydowanie się co do kupna, gdyż według zapowiedzi, następny okres będzie na pewno bardziej ruchliwy, a co za tym idzie trudniejszy przy negocjacjach cenowych. Nie dalej jak w ostatni wtorek byłem w miejscu gdzie było już kilka ofert, bo mieszkanie/townhouse był w atrakcyjnej cenie oraz miejscu, niedaleko centrum w Mississaudze. A więc uzyskana cena sprzedaży była wyższa od proponowanej na listingu. Wydaje mi się, że w dalszym ciągu, mimo podniesienia przez Bank Centralny stopy procentowej o ćwiartkę, udzielane pożyczki na kupno mieszkania, domu, są bardzo niskie i warto z tego skorzystać.

Oprocentowanie pożyczki na okres 2-letni wynosi 2,24%, a na 5-letni 2,84%, to na pożyczki zamknięte, natomiast na tzw. variable, oprocentowanie wynosi 2,20%, oczywiście dla naszych klientów. Po informacje proszę o telefon podany poniżej.

Wszystkich wystawiających nieruchomości na sprzedaż zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości. Jak wiadomo, wycena oraz wszelkie porady są bezpłatne. Kupujący oczywiście nie ponoszą żadnych kosztów! Otóż właśnie dla kupujących mamy specjalnie zaprogramowany system poszukiwania nieruchomości: wystarczy się u nas zarejestrować, a usługa jest oczywiście bezpłatna. Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo jeden bilet losujący. Zajmujemy się również kwestią wynajmu wszelkiego typu nieruchomości.

We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209-3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.