Najwyższy czas na przeprosiny

0

Premier Kanady Justin Trudeau przeprosi byłych uczniów szkół z internatami w Nowej Fundlandii i Labradorze.

Biuro premiera potwierdziło w czwartek, że przeprosiny zostaną wygłoszone w Labradorze. Dokładna data i lokalizacja nie została potwierdzona ale powiedziano, że będzie to miało miejsce pod koniec lata.

Jak powiedzieli przedstawiciele biura premiera, rząd Justina Trudeau jest zdecydowany aby doprowadzić do pojednania i zrealizować apele o działanie wyrażone przez Truth and Reconciliation Commission.

Były premier Kanady Stephen Harper wykluczył byłych uczniów szkół z internatami dla ludności rdzennej z tej prowincji z przeprosin oraz z systemu rekompensat finansowych, które ustalono w 2008 roku ale adwokaci reprezentujący ok. 800 byłych uczniów z Nowej Fundlandii i Labradoru twierdzili, że Ottawa ma takie same zobowiązania wobec nich od czasu, kiedy prowincja przyłączyła się do Konfederacji w 1949 roku.

Rząd premiera Trudeau zaoferował 50 mln dol. w ramach ugody w sprawach sądowych o znęcanie się fizyczne i seksualne nad uczniami, a także za utracenie przez dzieci języka i kultury.

“Przeprosiny w 2008 roku brzmiały tak jakbyśmy nie istnieli, nie cierpieli w taki sam sposób jak wszyscy inni, którzy przeszli przez ten system szkół w innych częściach Kanady”, powiedział jeden z żyjących do dzisiaj byłych uczniów.

3 sierpnia ustalono, że głosy osób, które przeżyły ten system szkolnictwa, ich rodziny i społeczności będą wzięte pod uwagę przy formułowaniu przeprosin.

10 lat temu rozpoczęła się sprawa z pozwu grupowego, a dwa lata później premier Stephen Harper wyłączył Nową Fundlandię i Labrador z całej sprawy ogólnokanadyjskiej, twierdząc, że szkoły tam działały na innych zasadach niż obecnie nieistniejące już instytucje powołane w ramach Indian Act, które podlegały innemu porozumieniu o nazwie Indian Residental School Settlement Agreement. Ustalenie ugody na 50 mln, która została zaakceptowana przez sędziego we wrześniu ubiegłego roku, zakończyło 10-letnią batalię sądową. Uczniowie pochodzący z ludności rdzennej, którzy chodzili do szkół po przyjęciu prowincji Nowa Fundlandia i Labrador do Konfederacji w 1949 roku, będą mieli prawo do rekompensat o ile żyli jeszcze 23 listopada 2006 roku, rok przed tym kiedy rozpoczął się proces.

Uczniowie, którzy byli w szkołach przez mniej niż 5 lat, mają prawo do 15 tys. dol. odszkodowania, natomiast ci, którzy uczyli się tam więcej niż 5 lat 20 tys. dol. W przypadku osób, które doznały szczególnie dotkliwych fizycznych prześladowań lub przemocy seksualnej, mogą być wypłacone kwoty do 200 tys. dol. Około 120 zmarło oczekując na rozwiązanie sprawy.

W sprawie występowali prawnicy z trzech firm adwokackich, którzy oczekują wynagrodzenia w postaci 1/3 owych 50 mln dol.

Jak powiedziała grupa zwracających się o odszkodowania w lipcu 2016 roku, przeprosiny są dla wielu z nich znacznie ważniejsze niż same odszkodowania.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.