Kanadyjski pianista Jan Lisiecki zainauguruje festiwal Chopina

1

Ponad 40 koncertów m.in. Szymona Nehringa, Charlesa Richarda-Hamelina i Julianny Awdiejewej przygotowali organizatorzy 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego “Chopin i Jego Europa”, który odbywać się będzie w Warszawie od 12 do 30 sierpnia.

Imprezę zainauguruje recital amerykańskiego pianisty Erica Lu, laureata Konkursu Chopinowskiego z 2015 r., oraz koncert symfoniczny Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Jana Lisieckiego pod kierownictwem Jacka Kaspszyka, dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej. W repertuarze koncertu znalazły się kompozycje Johannesa Brahmsa, Franciszka Mireckiego i Pawła Szymańskiego.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w gmachu Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, na Zamku Królewskim, a także w Bazylice Świętego Krzyża. Tegoroczne hasło przewodnie imprezy to “Przed Wielkim jubileuszem od Bacha do Chopina”.

“Festiwal przygląda się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Odwołuje się także do współczesności genialnego kompozytora, prezentując m.in. twórczość bliskiego Chopinowi kręgu jego przyjaciół kompozytorów polskich, dla których pamięć potomnych okazała się mniej łaskawa, a którzy pozostawili utwory dużej wartości: Dobrzyńskiego, Nowakowskiego, Lessela, Krogulskiego, a także tych, z którymi współtworzył świat muzycznej Europy pierwszej połowy XIX wieku i tych, którzy pozostawali pod jego wpływem” powiedział dyrektor festiwalu Stanisław Leszczyński podczas czwartkowej konferencji prasowej w warszawskim Centrum Chopinowskim.

W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej wystąpi także laureat konkursu z 1970 r. amerykański pianista Garrick Ohlsson, który zagra przy akompaniamencie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, którą tym razem poprowadzi Grzegorz Nowak. Wcześniej artysta wystąpi z recitalem fortepianowym.

Szczegółowy program 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego “Chopin i Jego Europa” dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina pod adresem www.nifc.pl.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

1 Comment

  1. Miło mi donieść, że w kilku koncertach, w charakterze widzów, weźmie udział grupa kanadyjskich turystów, którzy uczestniczą w wycieczce zorganizowanej przez Chopin Tours/Polimex oraz Classical Radio FM 96.3.
    Jednym z turystów będzie Bill Anderson, jeden z najpopularniejszych prezenterów tejże stacji. Dodam, że to chyba pierwszy przypadek kiedy polonijne biuro podróży wchodzi tak mocnym akcentem na rynek kanadyjski, w tzw. “main stream”.

    Janusz Pietrus

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.