Działo się (13 sierpnia)

0

1911 – Pilot Michał Scipio del Campo (1887-1984) jako pierwszy Polak (skoligacona z pierwszymi rodami Polski szlachecka rodzina włoska, osiadła na Ukrainie, Białorusi i w Galicji; Piotr del Campo o przydomku „Scipio” był gubernatorem księstwa Bari we Włoszech i jako marszałek królowej Bony przybył w jej orszaku w 1518 r. do Polski). wykonał na samolocie Etrich Taube pierwszy lot nad Warszawą, nieświadomie łamiąc oficjalny zakaz policyjny. Lot ten trwał 18 minut. Scipio del Campo w 1945 przeniósł się na stałe do Katowic, gdzie pracował jako inżynier termodynamik przy budowie pieców metalurgicznych na czele własnego biura konstrukcyjnego. W 1952 przeszedł na emeryturę, znając biegle dwanaście języków (rosyjski, angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalski, duński, szwedzki, norweski) zdał egzaminy państwowe i został tłumaczem przysięgłym.

1918 – Urodził się Frederick Sanger (zm. 19 listopada 2013) angielski biochemik. Jest jedyną osobą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Opracował pionierską metodę zastosowaną do ustalenia struktury białek, a zwłaszcza insuliny, za co w roku 1958 otrzymał pierwszą Nagrodę Nobla. Następnie zajął się kwasami nukleinowymi. W roku 1975 opracował enzymatyczną metodę sekwencjonowania DNA zwaną „metodą Sangera” lub „metodą dideoksy”. W 1980 za tę pracę przyznano mu nagrodę Nobla po raz drugi. Nadanego mu szlachectwa nie przyjął.

Maszt KVLY/KTHI TV Mast

1963 – W amerykańskim stanie Dakota Północna (4,8 km na zachód od miejscowości Blanchard) oddano do użytku KVLY/KTHI TV Mast, najwyższy obecnie maszt radiowy na świecie (628,8 m). Był najwyższą budowlą na świecie do momentu wybudowania w Polsce masztu w Konstantynowie. Po zawaleniu się masztu w Konstantynowie w 1991 odzyskał ten tytuł, natomiast w roku 2008 ustąpił miejsca budowanemu Burdż Dubaj (budynek otwarto w styczniu roku 2010 jako Burdż Chalifa).

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.