Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 24 sierpnia

0

Imieniny obchodzą: Bartłomiej, Jerzy, Joanna oraz Malina.

  • 561 lat temu w Moguncji zakończono druk pierwszej edycji Biblii Gutenberga, była to pierwsza książka wydrukowana za pomocą ruchomych czcionek drukarskich.
  • 98 lat temu zakończyło się I powstanie śląskie.
  • 72 lata temu wydano dekrety o utworzeniu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz o przekształceniu Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej w polskie państwowe szkoły akademickie.
  • 68 lat temu wszedł w życie Traktat Północnoatlantycki, podpisany 4 kwietnia 1949 r.; na jego podstawie powstała Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).
  • 51 lat temu w Anglii zmarł Tadeusz Bór-Komorowski, generał WP, Komendant Główny Armii Krajowej (1943-1944); wydał rozkaz rozpoczęcia w Warszawie 1 sierpnia 1944 r. powstania przeciwko Niemcom; 30 września 1944 r. mianowany przez prezydenta RP Władysława Raczkiewicza Naczelnym Wodzem; premier rządu RP na uchodźstwie (1947-1949).
  • 37 lat temu odbyło się spotkanie Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z przybyłymi do Stoczni Gdańskiej sygnatariuszami apelu intelektualistów. Przy MKS powstała komisja ekspertów, w skład której weszli: Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Tadeusz Kowalik, Andrzej Wielowieyski, Jadwiga Staniszkis, Waldemar Kuczyński, Bohdan Cywiński.
  • 28 lat temu Sejm powołał na stanowisko prezesa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego – pierwszego niekomunistycznego premiera w Polsce od czasu zakończenia II wojny światowej.
  • 26 lat temu Michaił Gorbaczow ustąpił ze stanowiska sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego.

W Polsce

Dziś w południe zbierze się Rada Ministrów. Ministrowie m.in. zapoznają się z informacją szefa MSWiA ws. działań podejmowanych w związku z sytuacją powstałą w wyniku nawałnic, które przeszły w pierwszej połowie sierpnia – szczególnie w nocy z 11 na 12 sierpnia – nad Polską. Spowodowały one liczne zniszczenia. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Poszkodowanych zostało 54 osób, w tym 15 strażaków. Usuwając skutki nawałnic strażacy interweniowali już blisko 23 tys. razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz na Dolnym Śląsku. Uszkodzonych zostało ponad 4 tys. budynków, z czego ponad 3 tys. to budynki mieszkalne.

Po nawałnicach premier Beata Szydło podjęła decyzję o podniesieniu wysokości wsparcia dla poszkodowanych, poprzez zwiększenie wypłat na odbudowę budynków mieszkalnych ze 100 do 200 tys. zł oraz przeznaczenie 100 tys. zł dla rolników, których budynki gospodarcze nie były dotąd objęte wsparciem.

Ponadto rząd – chcąc przyspieszyć proces szacowania szkód. W tym celu wydał rozporządzenie, które upraszcza procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych albo uszkodzonych w wyniku nawałnic. Na mocy rozporządzenia, szacowaniem szkód zajmą się urzędnicy z Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, zamiast rzeczoznawców.

Poszkodowani w wyniku nawałnic otrzymają łącznie ponad 42 mln zł bezzwrotnej pomocy finansowej. Taką kwotę z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków dla 7300 poszkodowanych rodzin uruchomiono na wniosek ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ministrowie zajmą się także wstępnym projektem ustawy budżetowej na 2018 r. Zgodnie z przyjętymi w czerwcu br. założeniami do przyszłorocznego budżetu, wzrost gospodarczy w 2018 r. miałby wynieść 3,8 proc., inflacja 2,3 proc., a stopa bezrobocia – 6,4 proc. Podstawowym czynnikiem wzrostu będzie prywatny popyt krajowy, wspierany oczekiwanym przyspieszeniem inwestycji publicznych finansowanych ze środków unijnych.

Ponadto ministrowie mają zapoznać się z informacją resortu pracy na temat stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym związanych z obniżeniem wieku emerytalnego. Wysłuchają też informacji na temat stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie sieci szpitali.

Ministrowie mają też zająć się przygotowanym przez resort zdrowia projektem ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.

# # #

Dzisiaj dwudniową wizytę w Polsce rozpocznie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Wieczorem w Belwederze szef Sojuszu odbędzie rozmowę w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą. Zaplanowane jest także spotkanie plenarne, w którym prezydentowi towarzyszyć będzie szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Z informacji PAP ze źródeł w kwaterze głównej NATO w Brukseli wynika, że wizyta ma być skoncentrowana na działaniach batalionowej grupy bojowej NATO, w skład której wchodzą wojska amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie.

W piątek Stoltenberg odbędzie rozmowę z premier Beatą Szydło. Uda się też do Orzysza, gdzie spotka się z szefem MON Antonim Macierewiczem. To tam stacjonuje batalionowa grupa bojowa NATO rozmieszczona w ramach decyzji szczytu NATO w Warszawie.

Dojdzie również do spotkania Stoltenberga z ministrami spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji.

Wizyta odbędzie się na trzy tygodnie przed rozpoczęciem na Białorusi manewrów Zapad.

# # #

Dziś na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawione mają być informacje o sytuacji w regionach poszkodowanych przez sierpniowe nawałnice.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma poinformować o skali strat rolników oraz planowanej i realizowanej pomocy dla nich; Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – na temat strat oraz aktualnego stanu usuwania skutków spowodowanych nawałnicami; zapowiedziana została też informacja Ministerstwa Środowiska na temat strat w lasach prywatnych oraz możliwości pomocy w ich likwidacji.

Informacje mają dotyczyć województw, które zostały dotknięte nawałnicami i gradobiciami, czyli: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i łódzkiego.

Na świecie

BUKARESZT – Rozmowy prezydentów Rumunii i Francji – Klausa Iohannisa i Emmanuela Macrona. Ich głównym tematem będą przepisy Unii Europejskiej o delegowaniu pracowników.

KIJÓW – Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przyjmie goszczącego w Kijowie ministra obrony USA Jamesa Mattisa, któremu towarzyszy specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker.

KIJÓW – Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. W Kijowie odbędzie się uroczysta defilada pododdziałów ukraińskich sił zbrojnych. Wśród gości na trybunie honorowej będą szefowie resortów obrony Polski i USA, Antoni Macierewicz i James Mattis.

WILNO – Wizyta na Litwie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

MADRYT – Hiszpańska policja kontynuuje śledztwo po ubiegłotygodniowych zamachach terrorystycznych w Barcelonie i śródziemnomorskim kurorcie Cambrils, w których zginęło 15 osób. W środę poinformowano o zatrzymaniu poprzedniego dnia w Maroku dwóch mężczyzn podejrzanych o związek z zamachowcami.

JEROZOLIMA, RAMALLAH – Osobne spotkania doradcy prezydenta USA Jareda Kushnera z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Kushnerowi, zięciowi prezydenta Donalda Trumpa i jego doradcy m.in. do spraw Bliskiego Wschodu, towarzyszą negocjator na Bliski Wschód Jason Greenblatt i doradczyni prezydenta ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Dina Powell. Kushner odwiedził wcześniej Jordanię i Egipt.

SEUL – Trwają doroczne ćwiczenia wojsk Korei Płd. i USA pod kryptonimem Ulchi Freedom Guardian (Ulczi Strażnik Wolności – UFG). W manewrach, które potrwają do 31 sierpnia, bierze udział ok. 17,5 tys. żołnierzy amerykańskich, a także żołnierze z Australii, Kanady, Kolumbii, Danii, Nowej Zelandii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Korea Płn. zagroziła “bezlitosnym uderzeniem” w odpowiedzi na ćwiczenia, nazywając je “ryzykanckim zachowaniem” mogącym spowodować wojnę nuklearną.

RZYM – Pierwsza rocznica trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech, gdzie w rejonie miasteczka Amatrice zginęło 300 osób.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.