Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 17 sierpnia

0

Imieniny obchodzą: Bronisław, Helena, Ilona oraz Ludwik.

 • 328 lat temu w Olesku urodził się przyszły król Polski Jan III Sobieski. Zmarł w 1696 roku.
 • 368 lat temu w czasie powstanie Chmielnickiego podpisano ugodę zborowską pomiędzy Rzeczpospolitą i Kozakami, nadającą Kozakom wiele przywilejów; m.in. do 40 tys. podniesiony został rejestr kozacki, a Bohdan Chmielnicki otrzymał tytuł hetmana wojska zaporoskiego.
 • 138 lat temu w Warszawie urodził się Samuel Goldwyn, amerykański producent filmowy, współzałożyciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Zmarł w 1974 roku.
 • 77 lat temu w Warszawie urodziła się Zofia Romaszewska, fizyk, działaczka opozycji antykomunistycznej, kierownik Biura Interwencyjnego Komitetu Samoobrony Społecznej “KOR”. W stanie wojennym organizowała podziemne Radio “Solidarność”.
 • 64 lata temu w Łodzi urodziła się Małgorzata Potocka, aktorka, reżyserka, producentka filmowa. Wystąpiła m.in. w filmach “Hubal”, “Niespotykanie spokojny człowiek”, a także w serialu “Matki, żony i kochanki”.
 • 38 lat temuw wizytę w Polsce rozpoczął kanclerz RFN Helmut Schmidt.
 • 30 lat temu w więzieniu Spandau w Berlinie Zachodnim samobójstwo popełnił Rudolf Hess, jeden z przywódców nazistowskich Niemiec, zastępca Adolfa Hitlera w NSDAP. W 1941 r. w tajemniczych okolicznościach poleciał samolotem do Wielkiej Brytanii, aby prawdopodobnie na własną rękę negocjować warunki pokoju. Internowany do zakończenia wojny, został skazany przez Międzynarodowy Trybunał w Norymberdze na dożywotnie więzienie.
 • 29 lat temu rozpoczął się strajk w Porcie Szczecińskim, następnego dnia powstał tam Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
 • 28 lat temu Lech Wałęsa wspólnie z liderami Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu informację o zawiązaniu koalicji Solidarności z ZSL i SD, zgłaszając jednocześnie kandydaturę Tadeusza Mazowieckiego na stanowisko premiera.
 • 26 lat temu Rafał Pietrak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, uruchomił pierwsze w Polsce stabilne łącze internetowe – w oparciu o protokół TCP/IP – łącząc się z Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze; moment ten jest uważany za symboliczną datę narodzin polskiego Internetu.
 • 21 lat temu w Nowym Jorku zmarł Witold Urbanowicz, as polskiego lotnictwa. W czasie II wojny światowej był dowódcą Dywizjonu 303.
 • 15 lat temu w Warszawie zmarł Edward Dziewoński, aktor, reżyser, założyciel literacko-satyrycznego kabaretu “Dudek”. Jego najsłynniejszą rolą filmową był Dzidziuś w “Eroice” Andrzeja Munka.

W Polsce

W województwie kujawsko-pomorskim dziś 2. Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia rozpocznie pomoc Enei w usuwaniu powalonych drzew na terenach, gdzie trzeba odbudować linie średniego i nieskiego napięcia. Na postawie decyzji ministra obrony w rejon Nakła n. Notecią i Sępólna skierowanych zostanie 32 żołnierzy, dysponujących odpowiednimi pojazdami i sprzętem.

Żołnierze do dyspozycji będą mieli 20 pił spalinowych, cztery spycharko-ładowarki, cztery zestawy niskopodłogowe, samochód ciężarowy Jelcz 244 i samochód osobowo-terenowy Honker. W środę wieczorem w regionie kujawsko-pomorskim bez prądu pozostawało przeszło 4 tys. odbiorców, a bezpośrednio po nawałnicach zasilania pozbawionych było 110 tys.

Na świecie

WASZYNGTON, PJONGJANG – Rozwój sytuacji po północnokoreańskich groźbach ataku rakietowego na należącą do USA wyspę Guam i zapowiedziach amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, że spowoduje to zdecydowaną reakcję. Według północnokoreańskiej agencji KCNA przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un otrzymał raport armii na temat planów odpalenia rakiet w pobliże Guamu i oświadczył, że będzie obserwował działania USA nieco dłużej, zanim podejmie decyzję w tej sprawie. W środę Trump ocenił tę decyzję Kima jako rozsądną.

WASZYNGTON – Rozmowy sekretarza stanu Rexa Tillersona i ministra obrony Jima Mattisa z ich japońskimi odpowiednikami – Taro Kono i Itsunorim Onoderą. Głównym tematem będą zagrożenia ze strony Korei Północnej.

NAIROBI – Sytuacja w Kenii po ubiegłotygodniowych wyborach prezydenckich, których wynik kwestionuje opozycja. Jej kandydat w wyborach Raila Odinga, według oficjalnych wyników głosowania pokonany przez dotychczasowego szefa państwa Uhuru Kenyattę, zapowiada ogłoszenie nowej strategii działania. W środę zapowiedział, że zwróci się do Sądu Najwyższego, by podważyć wynik wyborów.

WASZYNGTON – Pierwsza runda negocjacji między USA, Kanadą i Meksykiem na temat rewizji Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA). Ta faza rozmów potrwa do 20 sierpnia.

PANAMA – Wiceprezydent USA Mike Pence na zakończenie podróży po krajach Ameryki Łacińskiej odwiedzi Panamę (do 18 sierpnia).

WASZYNGTON – W Hirshhorn Museum początek wernisażu chińskiego artysty i działacza praw obywatelskich Ai Weiwei.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.