Ciekawe pytania

0

Przy obecnym rynku często zadawane są pytania kiedy kupujący nie mogą dostać pożyczki hipotecznej. Dzieje się to w wielu przypadkach, kiedy przykładowo kupujący dom przebijali się, a wycena z banku była dużo niższa niż oferowana cena na kontrakcie. Ale również wtedy, gdy dom został kupiony, a w obecnym rynku nie możemy sprzedać tego, w którym mieszkamy. Kilku kupujących zwróciło się do mnie z zapytaniem co robić dalej: kupiliśmy dom bez żadnych warunków, w efekcie walki konkurencyjnej, a teraz w większości wypadków wszystkie oferty składane są z warunkami. Staje się to również dlatego, że ostatnie działania rządu ontaryjskiego, ale głównie rozgłaszanie przez media i straszenie potencjalnych nabywców (jak wiadomo, media lubią sensacje i straszenie) często mija się z rzeczywistością.

Trzeba mieć zrozumienie wszystkich aspektów takich sytuacji: a więc co robić kiedy kupujący nie może dokonać zamknięcia? W tym wypadku najprawdopodobniej straci depozyt oraz może być skarżony przez sprzedającego o dalsze koszty, np. o różnicę cenową w porównaniu do obecnie sprzedanego domu a cena uzgodnioną na umowie z kupującym.

Czy są inne opcje, które kupujący mógłby wykorzystać? Oczywiście, że tak: jedną z nich jest uzgodnienie ze sprzedającym innego terminu zamknięcia, pozwalającego na sprzedaż domu w lepszym terminie, bez specjalnego panikowania. Jest jeszcze inna opcja, kiedy kupiony dom można by odsprzedać komuś innemu, kto mógłbły przejąć te sprzedaż; ale jest to znacznie trudniejsze do osiągnięcia.

Powstaje tu pytanie: czy potrzebna jest zgoda sprzedającego na tego rodzaju odsprzedaż? A więc w prowincji Ontario taka zgoda nie jest wymagana. Ale oczywiście najlepiej jest sprzedającego uprzedzić o tym fakcie: a to z wielu powodów. Jednym z nich może to, że agent sprzedającego mógłby posiadać kontakty do potencjalnych kupców, którzy byli również zainteresowani tym domem, a może w tym momencie mogliby przejąć ten zakup, ponadto trzeba by uzgodnić ze sprzedającym pokazywanie domu innemu klientowi, bo przecież obecnie kupujący nie jest jeszcze właścicielem tej nieruchomości, czyli nie ma prawa jej pokazywać do sprzedaży. A więc przy pomocy sprzedającego, można by się starać zacząć takie sprawy załatwiać: i oczywiście być jak najbardziej szczerym, próbując najlepiej rozwiązać taką sprzedaż.

Kto wtedy płaci prowizje agentów? W tym wypadku, prowizja należy się w obu przypadkach, albowiem byłyby to dwie transakcje kupnasprzedaży: a więc sprzedający, który właśnie kupił, musiałby sprzedać za odpowiednio więcej, aby nic nie stracić. Kto w tym wypadku płaci podatek tzw. Land Transfer Tax? W tym scenariuszu podatek będzie płacony tylko raz, przez ostatecznego kupca, co jest w sumie jakby oszczędnością dla kupca numer jeden.

Mając dość spore już doświadczenie w tym zawodzie, proponuję, aby w takich wypadkach jak najwcześniej omówić ze wszystkimi stronami powstałą sytuację, aby była do zaakceptowania dla wszystkich stron transakcji. Tylko pracując razem możemy osiągnąć dobre wyjście dla wszystkich, bez znacznych strat, stresu, zdenerwowania itd. Bo przecież trzeba zaznaczyć, że w takich wypadkach wszystkie strony mogą okazać się stratne, jeśli w odpowiedni sposób nie dojdzie się do porozumienia.

Oczywiście cała kombinacja związana ze zmianami zasad udzielania pożyczek hipotecznych oraz podwyższeniem stopy procentowej to sposób, a jaki rząd usilnie próbuje schłodzić rynek nieruchomości. Nie wiadomo tylko na jak długo. Tu mała dygresja: przez lata nie robiono nic w tym zakresie, pozwalając na doprowadzenie rynku do straszliwego przegrzania.

Ostatnio nic innego się nie robi, tylko próbuje interweniować, podczas gdy znacznie rozważniej byłoby wprowadzać pewne zmiany, czy ograniczenia w sposób sukcesywny, uprzedzając niejako przegrzanie rynku. W tej chwili mówi się o następnych zmianach w przepisach oraz o dalszym podniesieniu stopy procentowej.

Tak naprawdę podniesienie stopy procentowej o ćwiartkę równa się mniej więcej kosztowi wypicia jednej kawy dziennie, jeśli chodzi o wzrost kosztów: ale tutaj większą rolę odgrywa czynnik psychologiczny. W tej chwili potencjalni kupujący czekają na zmiany, ciekawi co będzie dalej, a z kolei jest trochę sprzedających, którzy też wolą już sprzedać, myśląc, że rynek się jeszcze pogorszy. W tej chwili jest rynek w miarę zbalansowany, więc oczekujemy, że rząd ontaryjski wreszcie przestanie się wtrącać, jako że ma naprawdę inne sprawy na głowie. Jak na razie nie wydaje się, aby ceny spadały, a niektórzy twierdzą, że nadchodzący wrzesień przyniesie ze sobą zwiększoną aktywność na rynku nieruchomości.

Wszystkich wystawiających nieruchomości na sprzedaż, zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości.

Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów! Dla kupujących mamy specjalnie zaprogramowany, nowy system poszukiwania nieruchomości: wystarczy się u nas zarejestrować, a usługa jest oczywiście bezpłatna, oraz dużo łatwiejsza w obsłudze niż Realtor.ca

Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo jeden bilet losujący. Zajmujemy się również kwestią wynajmu wszelkiego typu nieruchomości. We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209-3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie glowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.