Adam Bodnar zagrał przeciwko rasizmowi – Stowarzyszenie “Nigdy Więcej” na Woodstocku

0

Komunikat Stowarzyszenia “NIGDY WIĘCEJ”

Podczas tegorocznego “Przystanku Woodstock” Stowarzyszenie “NIGDY WIĘCEJ” zorganizowało Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej pod hasłem “Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Turniej został uroczyście rozpoczęty przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Rzecznik, który objął inicjatywę swoim patronatem, zagrał też osobiście w meczu otwarcia.

– “Rasizm to porażka. Rasizm to obciach. Nie wpuszczajmy go na stadiony” – powiedział Adam Bodnar.

W trakcie organizowanego przez Jerzego Owsiaka największego festiwalu muzycznego w Europie przedstawiciele Stowarzyszenia “NIGDY WIĘCEJ” prowadzą działania edukacyjne na temat rosnącego problemu ksenofobii i aktów agresji wobec ludzi uznawanych za “obcych”. Odwołują się do woodstockowych wartości takich jak pokój i wolność.  

Odbywający się w Kostrzynie “Przystanek Woodstock” nawiązuje do legendarnego festiwalu z roku 1969, z udziałem Jimiego Hendrixa i Janis Joplin, który przeszedł do historii kultury jako symbol ruchu pokojowego. W tym roku w “Przystanku Woodstock” w dniach 3-5 sierpnia wzięło udział ok. 500 tysięcy osób. Na scenie wystąpili m.in. brytyjska grupa New Model Army oraz mongolsko-chiński zespół Nine Treasures, łączący muzykę tradycyjną z punkowym brzmieniem.

Na tegorocznym “Przystanku Woodstock” odbywały się też spotkania z artystami zaangażowanymi w kampanię “Muzyka Przeciwko Rasizmowi”, zainicjowaną przez śp. Marcina Kornaka, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia “NIGDY WIĘCEJ”. Członkowie zespołów Leniwiec, Prawda, Niespodzianka, Tabu, Koniec Świata i Nocny Kochanek opowiadali o przesłaniu antyrasistowskim w muzyce rockowej. Woodstockowicze brali także udział w warsztatach prowadzonych na stanowisku “NIGDY WIĘCEJ”, podczas których dyskutowali o sposobach reagowania na język nienawiści i dyskryminację.

– “W czasie festiwalowych spotkań mówimy o pokoju na świecie i w naszym życiu. Co może być wspanialszego od idei poszanowania drugiego człowieka?” – stwierdził Staszek Czerczak, współpracownik Stowarzyszenia. Inicjatywy podejmowane przez “NIGDY WIĘCEJ” na festiwalu wsparli jak zawsze muzycy z pilskiego zespołu Qulturka. Swojemu zaangażowaniu społecznemu od lat dają też wyraz w swoich utworach, wpisując w nie pozytywny przekaz: “Zbudujmy kulturę rozumnego rozwoju, zbudujmy kulturę trwałego pokoju!” (piosenka “Siła”).

Partnerami tegorocznej edycji Antyrasistowskich Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą oraz “Gazeta Lubuska”.

Stowarzyszenie “NIGDY WIĘCEJ” jest założoną przez Marcina Kornaka w 1996 roku niezależną, apolityczną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn “NIGDY WIĘCEJ”. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. “Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i “Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Poparcie dla działań “NIGDY WIĘCEJ” wyrazili osobiście m.in. Barack Obama i ostatnio księżna Cambridge Kate Middleton. 

Dodatkowe informacje:
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/Respect.Diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ

Qulturka “Biały, żółty, czerwony, czarny” – kampania “Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia “NIGDY WIĘCEJ”:

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.