Zalety siarki w walce z dolegliwościami bólowymi, ze zmarszczkami, zmęczeniem i stresem

0

Szanowny Czytelniku,
siarka to trzeci pod względem ilości w organizmie pierwiastek, po wapniu i fosforze.

Dostarczasz ją sobie prawie wyłącznie za pośrednictwem spożywanego białka.

Istnieje jednak badanie poświęcone najważniejszym dla organizmu pierwiastkom, z którego wynika, że nie docenialiśmy znaczenia siarki1. Być może nawet cierpisz na jej poważny deficyt!

Znaczenie siarki
Blisko połowa siarki w Twoim organizmie znajduje się w mięśniach, skórze i kościach.

Siarka odgrywa ważną rolę w setkach procesów fizjologicznych. Na poziomie cząsteczkowym wiązania siarkowe są niezbędne do utrzymania kształtu białek i określania ich biologicznej aktywności.

Na przykład włosy i paznokcie zbudowane są z twardych białek tworzących tzw. keratynę o bogatej zawartości siarki. Chrząstka stawowa i tkanka łączna tak samo, z tym że w tym przypadku cząsteczki są miękkie i elastyczne.

Z wiekiem elastyczne tkanki w organizmie (jak tkanka chrzę-stna, skóra, włosy…) tracą na elastyczności. To tłumaczy sztywność, zmarszczki, obwisłą skórę, łamliwe paznokcie.

Niedobór siarki sprzyja tym problemom związanym ze starzeniem się.

Oprócz wiązań międzybiałkowych, siarka jest również niezbędna do budowania i biologicznej aktywności enzymów. Jeśli za mało masz siarki w organizmie, enzymy nie mogą funkcjonować prawidłowo, co może wywołać reakcję łańcuchową poważnych zaburzeń metabolicznych.

Siarka odgrywa także ważną rolę w:
• systemie transportu elektronów w organizmie, zwłaszcza w białkach zawierających siarkę i żelazo w mitochondriach, elektrowniach wytwarzających energię w komórkach;
• metabolizmie witaminy B1 (tiamina) i witaminy B8 (biotyna), które są niezbędne do przekształcenia węglowodanów w energię;
• syntezie ważnych metabolitów, np. glutationu;
• funkcjonowaniu insuliny. Cząsteczka insuliny składa się z dwóch łańcuchów aminokwasów złączonych mostkami siarkowymi, bez których insulina nie mogłaby być biologicznie aktywna;
• oczyszczaniu wątroby.

W badaniu tym przeanalizowano wiele procesów metabolicznych, by określić te z nich, na które mógłby mieć wpływ deficyt siarki. Oceniono również sposób działania szerokiej gamy suplementów diety zawierających siarkę, w tym suplementy chondroityny / glukozaminy (o wysokiej zawartości siarki) stosowane często w przypadku schorzeń stawów.

Zdaniem autorów badania: Aminokwasy siarkowe znacznie wspierają utrzymanie i prawidłowe funkcjonowanie układów komórkowych poprzez swój wpływ na stan oksydoredukcji oraz dzięki ich zdolności detoksykacji organizmu z trujących składników, wolnych rodników i substancji reagujących z tlenem.

Metabolity zawierające siarkę, w tym glutation, w swoim działaniu wchodzą w reakcje z wieloma związkami odgrywającymi znaczącą rolę w mechanizmach, które wykorzystuje medycyna alternatywna i uzupełniająca.

Dotyczy to m.in. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega- 3 i omega-6, składników mineralnych, takich jak selen, cynk, miedź i magnez, witamin C i E, przeciwutleniaczy, tj. proantocyjanidów oraz kwasu liponowego, wśród których wiele uczestniczy w syntezie prostaglandyn i “spiętrzeniu przeciwutleniającym”.

Czy w Twojej diecie jest wystarczająco dużo siarki?
Pierwszym źródłem siarki w diecie są zwykle jajka oraz drób, wołowina i ryby. To tam znajduje się najwięcej białek “pełnych”, tj. takich, które zawierają dość wszystkich aminokwasów, a zwłaszcza dwa niezbędne aminokwasy zawierające siarkę: metioninę i cysteinę.

Dzięki nim możesz wytwarzać nowe białka zawierające grupy siarkowe, których potrzebujesz.

Żaden z tych dwóch aminokwasów nie może być magazynowany jako taki w organizmie. Podlegają one utlenieniu i są wydalane z moczem lub magazynowane w postaci glutationu.

Jest więc bardzo ważne, by w pożywieniu stale dostarczać sobie te aminokwasy siarkowe.

Niewielkie ilości siarki występują również w roślinach strączkowych, czosnku, cebuli, szparagach, koprze włoskim, a zwłaszcza we wszystkich gatunkach kapusty: brukselce, kapuście itd. Siarka występuje także w orzechach, migdałach oraz orzechach nerkowca.

Zalety MSM – jednej z postaci siarki organicznej
Istnieje również organiczna postać siarki o silnym działaniu przeciwutleniającym: to metylosulfonylometan, zwany także MSM.

MSM to źródło siarki dostępnej w pożywieniu. Posiada on specyficzne właściwości zdrowotne.

Osobom, które mają niski poziom MSM w organizmie, częściej dokuczają:
• zmęczenie,
• depresja,
• nadmierna podatność na stres fizyczny i psychiczny,
• choroby degeneracyjne.

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najmniej kosztownych odkryć w dziedzinie medycyny jest szczególna właściwość MSM polegająca na neutralizowaniu stanów zapalnych.

Wydaje się również, że MSM jest szczególnie skuteczny w zapobieganiu chorobom kardiologicznym. Wykazano, że niszczy on blaszkę miażdżycową, związaną z przewlekłymi stanami zapalnymi w organizmie.

Suplementacja MSM:
• zmniejsza przewlekłe dolegliwości bólowe;
• poprawia przyswajanie niezbędnych składników odżywczych (witamin A, B, C, D i E, aminokwasów, selenu, wapnia, magnezu, koenzymu Q10);
• łagodzi bóle mięśni lub pozwala całkowicie pozbyć się skurczów i bólów mięśni;
• poprawia funkcjonowanie płuc i dotlenienie całego organizmu;
• zapobiega cukrzycy poprzez poprawę wrażliwości na insulinę;
• poprawia siłę i wytrzymałość;
• zapobiega chorobom neurologicznych poprzez ochronę membrany komórkowej przed stresem oksydacyjnym;
• zapobiega i zmniejsza objawy chorób autoimmunologicznych2.

MSM jest dostępny w formie suplementu diety, w dawkach 2 500 mg dziennie na początku stosowania aż po dawkę 7 500 mg dziennie (dawkę zwiększa się stopniowo, w zależności od możliwości organizmu).

W pożywieniu MSM występuje w:
• świeżym mleku z hodowli ekologicznej,
• jajkach oraz
• świeżych warzywach i owocach.

Uwaga: gotowanie (a nawet tylko podgrzewanie) szybko niszczy MSM. Ważne jest zatem, by pożywienie zawierające MSM spożywać na surowo.

MSM nie jest toksyczny, ale nie zaleca się go osobom z alergią na siarkę.

Alternatywnie możesz suplementować siarczan glukozaminy, tańszy niż MSM. W rzeczywistości być może zalety tych składników odżywczych są związane wyłącznie z zawartą w nich siarką dlatego preparaty łączące MSM i siarczan glukozaminy (i/lub siarczan chondroityny) działają najskuteczniej: w ogólnym rozrachunku – jest w nich więcej siarki.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Źródła:

1) Are we getting enough sulfur in our diet? http://nutritionandmetabolism. biomedcentral.com/articles/ 10.1186/1743-7075-4-24

2) http://www.msm-info.com/msm_ brochure_pdf.pdf

Poleć:

O Autorze:

Polskojęzyczna wersja francuskiego newslettera Santé Nature Innovation. Dostarcza on informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom potwierdzonych wieloma światowymi badaniami naukowymi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.