Wzrasta poparcie dla członkostwa w NATO

0

Wejście Ukrainy do NATO popiera 47 procent obywateli tego kraju, a w ewentualnym referendum w tej sprawie “za” głosowałoby 69 procent respondentów – wskazują wyniki sondażu opublikowanego w środę w Kijowie.

“W czerwcu 2017 roku 47 procent Ukraińców uważało członkostwo w NATO za podstawową gwarancję bezpieczeństwa narodowego” – poinformowało Centrum im. Razumkowa i fundacja Demokratyczne Inicjatywy.

Inni uczestnicy sondażu wskazali, że są zwolennikami: pozostawania Ukrainy poza międzynarodowymi blokami militarnymi (30,7 proc), sojuszu wojskowego z Rosją i krajami Wspólnoty Niepodległych Państw (6,1 proc.) oraz innych rozwiązań obronnych (2,3 proc.).

Według ośrodków, które przeprowadziły sondaż, jeszcze w ubiegłym roku członkostwo w NATO popierało 43,3 proc. Ukraińców, zaś w 2012 roku zaledwie 13 proc.

Gdyby referendum na rzecz wejścia Ukrainy do NATO odbywało się dziś, wzięłoby w nim udział 66 procent respondentów. 69 procent z nich byłoby za, natomiast 26 proc. przeciwko. W 2012 roku sytuacja była odwrotna: członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim popierało wtedy 28 procent, a przeciwko wypowiadało się 61 procent respondentów.

Na początku czerwca ukraiński parament znowelizował ustawę o polityce zagranicznej uchwalając, że jej podstawą jest dążenie państwa do członkostwa w NATO. Obowiązujące wcześniej rozwiązania przewidywały, że Ukraina jedynie może należeć do organizacji obronnych w rodzaju NATO.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.