Stopa procentowa po raz pierwszy w górę od 7 lat

0

Po raz pierwszy od prawie siedmiu lat Bank of Canada podwyższył referencyjną stopę procentową o 0,25% – z 0,5% do 0,75%.

Przyczyną tego kroku są oczekiwania silniejszego wzrostu gospodarczego w tym roku.

Taki ruch prowadzi do zwiększenia kosztów kredytów hipotecznych, linii kredytowych i innych pożyczek związanych z kursami bankowymi.

Bank Kanady dwukrotnie obniżył w 2015 roku stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego, aby pomóc gospodarce poradzić sobie ze spadkiem cen ropy naftowej. W środę podano jdnak, że dokonano korekty.

“Bardzo silny wzrost w pierwszym kwartale ma się nieco ustabilizować w ciągu roku, ale pozostanie powyżej przewidywanego poziomu”, podano oświadczeniu. “Wzrost zanotowano w różnych branżach i regionach, a tym samym staje się on bardziej zrównoważony”.

Bank Kanady przewiduje, że w tym roku wzrost gospodarki wyniesie 2,8%, 2,0% w przyszłym roku i 1,6% w 2019 roku. Kwietniowa prognoza przewidywała wzrost na poziomie 2,6% w tym roku, 1,9 W przyszłym roku i 1,8 procent w 2019 r.

Wzrost stopy procentowej, pierwszy od września 2010 r., był oczekiwany przez ekonomistów.

Spodziewane jest, że wydatki konsumentów będą nadal znaczącym czynnikiem wpływającym na gospodarkę, ale bank uważa, iż ​​wysokie zadłużenie gospodarstw domowych i spowolnienie na rynku mieszkaniowym będą miały wpływ na wydatki Kanadyjczyków.

Bank of Canada oświadczył, że rynek mieszkaniowy, kluczowy czynnik ekonomiczny ostatnich lat, dostosowuje się do zmian rządowych zmierzających do schłodzenia rynku nieruchomości w Toronto i Vancouver i przyczynia się do poprawy stabilności finansowej.

Kolejny raport Bank of Canada został zaplanowany na 6 września.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.