Protest przed Konsulatem w Toronto

16

W niedzielę o godz. 13.00 kilkadziesiąt osób przyszło pod Konsulat RP w Toronto, aby zamanifestować poparcie dla tysięcy ludzi protestujących w całej Polsce i poza jej granicami przeciwko ustawom o sądownictwie, przyjętym przez Sejm i Senat bez konsultacji, bez poprawek, bez dyskusji, wbrew opiniom dziesiątków organizacji eksperckich z kraju i zza granicy.

Co chwila słychać było klaksony samochodów, których kierowcy i pasażerowie wyrażali w ten sposób poparcie dla protestujących, przez okna samochodów pokazując rękami znak “V”.  

Grupa protestująca przed Konsulatem od dawna, robi się coraz liczniejsza.  Zapraszamy serdecznie na kolejne protesty.

“Gazeta”, wspierająca protestujących, będzie informować o kolejnych akcjach KOD Toronto, aby coraz więcej nas mówiło “NIE” forsowanemu przez rząd systemowi, który ignoruje Konstytucję RP i opinie tysięcy obywateli.

Foto: Gazeta:

This slideshow requires JavaScript.

Foto: Paweł Grześkowiak:

This slideshow requires JavaScript.

Wieczorem przyszli młodzi:

This slideshow requires JavaScript.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

16 Comments

 1. polski Kaszub on

  W 1981 roku przejezdzajac kolo konsulatu widzialem ludzi przed nim protestujacych, roznica jest taka ze dzisiejsi protestujacy popierali urzednikow tam pracujacych albo tam pracowali a ci ktorzy wtedy protestowali dzis popieraja dzialania rzadu, zabawne…

 2. fajnie by bylo gdyby mozna liczyc na reportarze bez biasu, neutralne, podajace fakty…co my na prawde wiemy co sie w Polsce dzieje mieszkajac w Kanadzie?

 3. Z tego co podaja, w Polsce 81% opowiada sie za zmianami polskiego sadownictwa. jakis tam procent jest ludzi niezdecydowanych, to liczba ludzi broniacy istniejacy system jest marginalny. Jak zauwazylem, wiele ludzi ma klapy na oczach, ida bo ponoc demokracja jest zagrozona, ale jezeli polega to na tym ich sbeckie renty zostana zagrozone to ja dziekuje ale jestem za. Polska nareszcie po 28 latach zaczyna powstawac z kolan i jest to nieodwracalne

  • Witold Liliental on

   NIKT z protestujacych nie neguje koniecznosci reformy sadownictwa. Bylo i jest owolne. Ale reformy nie dokonuje sie lamiac Konstytucje i reforma nie moze polegac na podporzadkowaniu sedziow sadow powszechnych i sedziow Sadu Najwyzszego politykowi. To dopiero wtedy zaczna sie wyroki na telefon. Juz mamy jedno wielkie zlo w postaci tego, ze minister sprawiedliwosci jest jednoczesnie prokuratorem generalnym, czyli prokuratura przestala byc niezalezna. A teraz on chce byc prokuratorem i sedzia jednoczesnie. I wlasnie dlatego, Panie Adalbercie, te niezliczone tlumy, swiadome tego, ze reforma jest konieczna, protestuja, bo nie chca TAKIEJ reformy, tylko uczciwa. Jeszcze jedno: Z. Ziobro wczoraj usilowal wmowic dziennikarzowi, z e system wybierania sedziow SN proponowany przez niego jest taki sam, jak w Holandii. Natychmaist wykazano, z e to calkowita nieprawda, Protestujacy chca tylko UCZCIWOSCI!

 4. Ewa Owczarek on

  Dziękuję, że ta grupa ludzi nie bała się wyrazić tego, co tysiące myślących ludzi wyrażało w Polsce przez tyle dni. Tutaj jest trudniej, to jasne, bo zaraz się rzucają polonijni “patrioci”, którzy mimo że tu żyją, niczego się nie nauczyli o praworządności, demokracji, jak słusznie napisał Tadeusz. Wszyscy moi znajomi byli w Polsce na protestach. Żal, że tyle lat walczyło się o pluralizm, wolność wyznania, słowa i zgromadzeń, a teraz ci, co myślą inaczej, nazywają oponentów zdrajcami, nikczemnikami, niePolakami i odmawiają im patriotyzmu. Wstyd!!!

  • Witold Liliental on

   Wszyscy moi znajomi i przyjaciele też biorą udział w protestach w różnych miastach Polski, bo tak im nakazuje sumienie. Jeśli kiedyś spytani przez dzieci czy wnuki, co robili wtedy, kiedy Polska walczyła o przetrwanie demokracji, będą mogli z czystym sumieniem odpowiedzieć, że zachowali się przyzwoicie. Nie rozumiem, doprawdy, skąd biorą się takie postawy tutejszych „moralizatorów”, jakie wyrażane są przez niektórych na tym forum. Życie w kraju tolerancyjnym i w pełni demokratycznym widocznie niczego ich nie nauczyło, chcą wracać do systemu, jaki gnębił Polskę do 1989 roku. I dlatego w pełni popieram tych ludzi, którzy protestują pod Konsulatem.

 5. Tadeusz Krynicki on

  @ Maria i Herbetko
  To mine wstyd, że mieszkacie w demokratycznym kraju, szanującym wolność, i nic z tego nie wynosicie. Jedźcie najlepiej do Polski wspierać obalanie tego, co Polska przez lata zbudowała, stając się wzorem dla świata cywilizowanego. Nikt nie mówi, że nie potrzeba zmian, ale nie wprowadzanych po cichu, ukradkiem nocą, w 2 dni, jak w epoce stalinizmu. Czy wy ludzie tego nie widzicie??? Brawo, prezydent, okazał się czymś więcej niż pionkiem Kaczyńskiego. Brawo wszyscy, którzy protestowali przed Konsulatem. Też bym przyszedł, ale jestem chory i mało chodzę. Dziękuję Wam!

 6. Jestem dumny z Polaków, że potrafią się mobilizować i bronić demokracji i praworządności tak, jak robiliśmy to w latach 80tych. Wówczas tez były grupki nielicznych krytykujące to, wmawiające nam, że Polonia w sprawy polityczne się nie powinna mieszać. Naturalnie nie powstrzymało to nikogo wówczas i nie powstrzyma dzisiaj. Od Montrealu, przez Ottawę, po Vancouver KOD Canada i inne grupy i osoby indywidualne wykazują swoje oburzenie próbie zniszczenia niezależności polskich sądów. Brawo za obywatelską postawę pełna troski o stara ojczyznę i patriotyzmu!

 7. Wstydzcie sie! Obejrzalam dobrze te zdjecia i dziekuje Bogu, ze nikt z moich znajomych nie byl z Wami. Bo to byl by wstyd miec takich wsrod znajomych.

  • herbetkobogdan@gmail.com on

   Pozdrawiam pani Mario.Naprawde wstyd miec takich znajomych. Dobrze,ze przynajmniej my takich nie mamy.

  • NIe ma to jak siedziec w Kanadzie, korzystac z wolnosci i bardzo liberalnych przepisow prawa, a jednoczesnie bronic dostepu do tego samego swoim rodaka w Polsce !!!

  • Witold Liliental on

   Czyli mamy rozumieć, że wstyd bronić demokracji i wolnych sądów?

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.