Od ponadpartyjnej uroczystości do pokrzykiwań z drabinki. Jak ewoluowały “miesięcznice” PiS

0

Równo miesiąc po katastrofie lotniczej w Smoleńsku, czyli 10 maja 2010 r., pod Pałacem Prezydenckim odbyła się godna, ponadpartyjna uroczystość złożenia wieńców. Nie było drabinki, nie było pokrzykiwań o “dochodzeniu do prawdy” i setek policjantów, rezerwujących Krakowskie Przedmieście dla jednej partii. Potem zaczęły się pisowskie miesięcznice.

Na tej pierwszej, skromnej lecz godnej uroczystości, obecni byli przedstawiciele PSL, Stronnictwa Demokratycznego, Polski Plus i oczywiście PiS. “Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że jego klub wystąpił z formalnym zaproszeniem do innych klubów i kół, na poniedziałkową uroczystość przed Pałacem Prezydenckim” – informował lakonicznie PiS na swojej stronie internetowej. Platforma nie skorzystała z zaproszenia, ale ci, którzy przybyli, mieli ze sobą 96 róż.

Dokładnie siedem lat później, 10 maja 2017 r., poseł Kaczyński wykrzyczał w stronę Obywateli RP, nie zgadzających się na przymusowe ekshumacje i upartyjnianie katastrofy, że białe róże to symbol nienawiści i głupoty. Wtedy jednak, w maju 2010 r., kwiaty nadal jeszcze symbolizowały życie i piękno, a słowo “miesięcznica” było w powszechnym użytku wśród zakochanych świętujących pierwszy miesiąc związku. To wszystko już wkrótce miało się zmienić.

Wiec cykliczny

Nie wiadomo, kto pierwszy wpadł na pomysł, by zinstytucjonalizować “miesięcznice”, łącząc elementy katolickie z partyjnymi. Być może było tak jak z pochówkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu – pomysł wypączkował niezależnie w kilku głowach. Być może zrodził się w jednej. Niezależnie od okoliczności, efekt był ten sam. Każdy dziesiąty dzień miesiąca był odtąd poświęcony deklaratywnie “dochodzeniu do prawdy”, a w rzeczywistości dochodzeniu do władzy przez PiS.

Więcej

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.