Nowa gubernator generalna

0

W czwartek premier Kanady Justin Trudeau ogłosił, że nowym Gubernatorem Generalnym Kanady będzie była astronautka Julie Payette.

Będzie ona czwartą kobietą na tym stanowisku, które polega na reprezentowaniu królowej angielskiej w Kanadzie.

Zostanie zaprzysiężona jesienią.

53-letnia Payette pochodząca z Montrealu była pierwszą kobietą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 1999 roku, pojechała na swój drugi lot kosmiczny w 2009 roku, zna kilka języków w tym rosyjski, którego nauczyła się po tym jak została astronautką.

Payette ma bardzo bogate doświadczenie korporacyjne, a także wojskowe jest wykwalifikowanym kapitanem samolotów wojskowych od 1996 roku i wylatała setki godzin na samolotach CT-114 Tutor, takich samych, na jakich lata drużyna akrobatyczna Snowbirds.

Wśród jej funkcji będzie funkcja głównodowodzącego kanadyjskim wojskiem, w której to funkcji ma ona obowiązek działać zgodnie z poradami rządu. Payette zamierza w swojej pracy koncentrować się na tym aby zachęcać młodych ludzi, a szczególnie młode kobiety, do zajmowania się nauką i technologią.

Obejmie ona funkcję Gubernatora Generalnego w czasie ceremonii jesienią ale najpierw będzie musiała zostać przygotowana do swojej roli oraz będzie miała spotkanie z królową.

Payette zastąpi odchodzącego we wrześniu Davida Johnstona, który zgodził się przedłużyć swoją kadencję w Rideau Hall o dwa lata aby jako doświadczona osoba na tym stanowisku pomóc w trakcie zmian w parlamencie po wyborach federalnych w 2015 roku, kiedy wybrano rząd mniejszościowy.

Przez cały czas jako Gubernator Generalny Johnston koncentrował się na edukacji, filantropii i innowacji.

O Gubernatorze Generalnym Davidzie Johnstonie w “Gazecie”, m.in.:

Gubernator generalny Kanady od czwartku z wizytą w Polsce

Polska i Kanada – wzajemny szacunek i zapał do współpracy

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.