Jak reforma Sądu Najwyższego dotyczy zwykłego Polaka?

2

Wielu Polaków myśli, że zmiany w sądownictwie ich bezpośrednio nie dotyczą. Czyżby?

Warto poczytać!

1. Myślałeś, że zamach na Sąd Najwyższy cię nie dotyczy? Adam Bodnar podaje 4 przykłady, które przemówią do wyobraźni

(…) Niezależność sądownictwa to wartość dla każdego z nas. Nie tylko dla prawników. To najważniejszy mechanizm ochrony naszych praw i wolności przed przemocą ze strony władzy. Obrona niezależnego sądownictwa to nie jest obrona elit, tylko obrona demokratycznego państwa prawnego. W świecie demokratycznym nie wymyślono nic lepszego niż trójpodział władz i niezależność sądów od władzy wykonawczej. Nawet nasz sojusznik zza oceanu uważa to za elementarz demokracji. Krytyka sądów ogranicza się tam do pomruków i pohukiwania, ale nigdy do zamachu na ich niezależność. (…)

2.  W co PiS naprawdę gra?

Do Sejmu posłowie PiS wrzucili kolejny granat, który ma rozsadzić znane nam państwo: ustawę demolującą Sąd Najwyższy. Czytam opinie, że oto Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło, co zamierzyło, że właśnie dokonał się zamach stanu. Optymiści! Ta niesłychana inicjatywa oznacza koniec, owszem, ale to jest koniec jedynie początku. Bo prawdziwa jazda dopiero przed nami. Zanim jednak rozwinę tę myśl, zajmę się przez chwilę naiwnym przekonaniem większości Polaków, że deforma sądownictwa ich nie dotyczy. (…)

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

2 Comments

 1. Niezależność sądownictwa oznacza, ze nikt nie ingeruje w wyroki, a nie prawo do samosadow pewnej grupy osób. Reforma sądownictwa dotyczy głównie sytuacji, w których sędziowie łamią prawo, a łamią i to nagminnie, więc kto musi osądzić także ich.

  • Agnieszka Buda Rodriguez on

   Bylam zapraszana na Swiatowe Forum Dziennikarskie do Polski w latach 2000-2008. Forum trwalo tydzien; rozpoczynalo sie w Tarnowie, a pozniej dziennikarze z calego swiata wyjezdzali do wojewodztwa, do ktorego bylismy zaproszeni i zapoznawalismy sie z jego struktura oraz dobrymi i mniej dobrymi stronami tegoz. Byla to jedyna na swiecie tego rodzaju impreza
   Nie zamierzam rozwodzic sie nad specyfika kazdej tego rodzaju wizyty w Polsce, albowiem do dzis mam zachowane artykuly, jakie pisalam po zakonczeniu kazdego. Otrzymywalam takze nagrody za pisanie opowiadan, czy sprawozdan z takowych. Az do roku 2008 kiedy to na przejsciu dla pieszych w drodze do Smegorzowa, zostalam potracona niemal smiertelnie przez miejscowego, nietrzezwego notabla . W Smegorzowie urzadzono nam akademie z kolacja w podziekowaniu za akcje pomocy dla szkoly zniszczonej przez huragan i obfite deszcze, ktora to ja osobiscie opowiedzialam i przeglowsowalam w Toronto, gdzie zebralismy duza sume na odbudowe szkoly. Akcja sie powiodla, ale ja zamiast na proszonej kolacji w smegorzowskiej, odbudowanej szkole, wyladowalam w szpitalu wojewodzkim w Tarnowie, gdzie przyszyto mi zdruzgotane lewe ramie, zoperowano lewe udo i przeprowadzono operacje wstrzasu mozgu. W szpitalu lezalam 2 miesiace, z Toronto przylecial moj maz, siedzial przy mnie caly ten czas ponoszac wszelkie koszta zakwaterowania, utrzymania sie itd. Nie mowiac o oplacie lotu Toronto-Warszawa-Toronto, jakrowniez korzystania z komunikacji miejskich w Polsce.
   Po powrocie do Kanady bylam tutaj leczona przez 2 lata, co oplacal moj tutejszy OHIP, ktory na list z polskich ubezpieczen domagajacych sie zwrotu oplaty za operacje i pobyt w szpitalu, przeslal do Polski sume dwudziestu kilku tysiecy $.
   Podobno w Polsce odbyl sie sad nad sprawca tegoz wypadku, lecz nie ukarano go (przeciez szycha!), a mnie nie przyznano N-I-C. Do dzisiaj jestem kaleka, przez niemal 3 lata nie moglam nic pisac, chociaz wczesniej napisalam i wydalam dwie ksiazki: “Kuba, daleka piekna wyspa” oraz “Randka w dolinie mogotow” a odplatnosc za moje artykuly stanowily dla nas pomoc finansowa.
   Tak zostalam potraktowana przez Polski Urzad Ubezpieczen, ja urodzona Polka, piszaca po polsku i o Polsce do tutejszych polskojezycznych czasopism.
   Bywa i tak, ale ja majac we wspomnieniach Polske mojego dziecinstwa, niestety nie moge juz tam latac, dzieki Kanadzie moge jako-tako chodzic i korzystac ze swiadomosci.
   Uklony
   Agnieszka Buda-Rodriguez

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.