Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty od 3 sierpnia

0

200 filmów – w tym m.in. “The Square” Rubena Ostlunda, “Na pokuszenie” Sofii Coppoli oraz “Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze – zostaną pokazane na tegorocznym 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty, który potrwa od 3 do 13 sierpnia we Wrocławiu.

Tegoroczna edycja Festiwalu, jak wyjaśnił PAP we wtorek dyrektor wydarzenia Roman Gutek, to w pewien sposób powrót do pierwszych edycji imprezy.

Dyrektor artystyczny Marcin Pieńkowski dodał, że w tym roku na Festiwalu widzowie zobaczą 200 filmów pełnometrażowych, z czego 138 będzie miało swoje polskie premiery. “Festiwal otworzy film Francoise Ozona – mistrza współczesnego francuskiego kina, twórcy »Ośmiu kobiet«, »Basenu«. »Podwójny kochanek «, którego zobaczymy podczas otwarcia, to przedziwny thriller, z którego Roman Polański i David Cronenberg mogliby być dumni” – zapowiedział.

W Międzynarodowym Konkursie Filmowym Nowe Horyzonty pokazanych zostanie w tym roku 12 filmów, które – jak podkreślają organizatorzy wydarzenia – “wyróżniają się poszukiwaniem nowych form wyrazu, bezkompromisowością oraz odwagą w mówieniu o ważnych tematach”. O tytuł najlepszego powalczą polskie produkcje – “Serce miłości” Łukasza Rondudy, “Photon” Normana Leto, “Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze – oraz zagraniczne, w tym m.in. meksykańskie obrazy “Niesamowite, ale prawdziwe” Michela Lipkesa i “Wszystko inne” Natalii Almady, francuska “Makala” Emmanuela Grasa, amerykańsko-chasydzki “Menashe” Joshuy Z. Weinsteina oraz bośniackie “Trzy kobiety” Sergio Floresa Thoriji. Laureata Grand Prix Festiwalu wybierze jury w składzie: Tamer el Said, Hadas Ben Aroya, Agnieszka Podsiadlik, Gaston Solnicki oraz Gustavo Beck.

Na Nowych Horyzontach zobaczymy także wielkie przeboje światowych festiwali, w tym m.in. – wśród chociażby 26 tytułów przywiezionych z Cannes – “The Square” w reż. Rubena Ostlunda (Złota Palma za najlepszy film), “Kobietę, która odeszła” Lava Diaza (Złoty Lew), “Duszę i ciało” Ildiko Enyedi (Złoty Niedźwiedź na Berlinale), “Po tamtej stronie” Akiego Kaurismakiego (Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz), “Na pokuszenie” Sofii Coppoli (Złota Palma w Cannes za najlepszą reżyserię) oraz “W ułamku sekundy” Fatiha Akina (Złota Palma dla Diane Kruger jako najlepszej aktorki).

Wśród gości festiwalu znaleźli się chociażby irańscy reżyserzy Mohsen Makhmalbaf, który pokaże trzymane 26 lat przez cenzurę “Noce nad Zayanderud”, oraz Mohammad Rasoulof, który zaprezentuje nagrodzonego w sekcji Un Certain Regard w Cannes “Uczciwego człowieka”.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia we Wrocławiu. Szczegóły na stronie www.nowehoryzonty.pl

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.