Co słychać na rynku nieruchomości w Toronto?

0

Sprzedaż domów w Toronto przeżywa chwilową zapaść, natomiast według niedawno ogłoszonego raportu dotyczącego sprzedaży, luksusowe apartamenty w naszym mieście idą jak przysłowiowe świeże bułeczki. Dotyczy to przede wszystkim luksusowych mieszkań powyżej jednego miliona dolarów, które kupowane są przez bogaczy chcących mieszkać wysoko w chmurach.

Są różne przyczyny tak dużej sprzedaży tych apartamentów: w większości kupujący szukają innej alternatywy mieszkania niż w domu jednorodzinnym.

Przeważająca część kupujących to tacy, którzy przeprowadzają się z bardzo bogatych domów do apartamentowców, nie wymagających aż tak drogiej miesięcznej obsługi oraz czynszu. Wielu jest takich, którzy powoli przechodzą na emeryturę, a niemało z nich należy do tzw. “baby boomers”, czyli wyżu demograficznego.

Duża część klientów zmniejsza swoją powierzchnię mieszkalną na starsze lata, mając dobre zaplecze finansowe. Co ciekawe, klienci naprawdę bogaci stanowią o wiele większą liczbę kupujących niż do niedawna, albowiem wzrost sprzedaży apartamentów powyżej czterech milionów skoczyła w górę o ponad 150 procent!

Po prostu na większość z tych kupujących nie ma wpływu ani rynek pracy, ani inne uwarunkowania rynkowe. Według tego rodzaju klientów, apartamenty te są po prostu nową formą posiadłości, na które rynek nie będzie miał zbyt dużego wpływu.

Klienci w tym przedziale cenowym zawsze będą kupować, a jakiekolwiek działania rządu nie będą miały żadnego wpływu na ich decyzje: a więc ta grupa kupujących zawsze będzie bardzo aktywna na rynku nieruchomości.

Przedstawiony raport umieszcza Toronto na pierwszym miejscu, przed Vancouver, Calgary, czy Montrealem jeśli chodzi o rynek luksusowych apartamentów.

W miastach tych rynek apartamentów również napędzany jest siłą nabywczą sprzedanych domów jednorodzinnych. W ostatnim okresie w Montrealu, sprzedaż mieszkań powyżej 1 miliona wzrosła o ponad 51 procent. Mimo tego, że miasto Toronto nie ma aż tak pięknych widoków gór, oceanu itd., to i tak tu największy jest rynek tego typu nieruchomości: po prostu pieniądze w tym mieście decydują o całości.

Tymczasem dla zwykłego zjadacza chleba, ostatnie decyzje Bank of Canada, który podwyższa stopę procentową o ćwierć procent, po raz pierwszy od siedmiu lat, może oznaczać dalsze wachanie oraz podejmowanie decyzji w sprawie zakupu nieruchomości.

Stało się tak, mimo że inflacja jest w dalszym ciągu na bardzo niskim poziomie, i nie osiągnęła przewidywanych 2 procent. A trzeba tu dodać, że inflacja w tym roku jest najniższa od roku 1999. Tymczasem indeks wzrostu cen, tzw. Consumer Price Index, w ciągu ostatniego roku wzrósł jedynie o 1,3 procent, a więc mniej niż w roku poprzednim, kiedy wyniósł 1,6 procent. A więc wzrost oprocentowania nie jest podyktowany zbyt dobrą ekonomią w naszym kraju, a jedynie naciskami monetarnymi, banków, choć jedną z przyczyn było obniżenie bezrobocia do 6,5 procent.

Ponadto zanotowano nieco większe ogólne wydatki na dobra konsumpcyjne, co również zachęciło Bank Centralny do podjęcia tej decyzji, ale więc przede wszystkim ciągły wzrost cen nieruchomości miał niemały wpływ na podniesienie stopy procentowej.

W sumie, wszyscy spodziewali się już dawno takiej decyzji, jako że decydenci monetarni stwierdzili, że tak niska stopa procentowa zrobiła już swoje. Gubernator Kanady stwierdził, że ekonomia kanadyjska “zadziwiająco dobrze” sprawiła się w pierwszym półroczu tego roku (czego ja jako obserwator z boku nie mogę stwierdzić). Co prawda dolar kanadyjski polepszył nieco swoją pozycję, do 77,5 centa, tzn. około 6 procent lepiej niż najniższy kurs w maju, ale spadające ceny ropy na pewno znowu obniżą jego loty, a to będzie miało wpływ na wszelki import, a więc sporą część żywności, oraz między innymi ceny naszych wakacji.

Trzeba podkreślić, że jedną z najważniejszych dziedzin naszej kanadyjskiej ekonomii jest przemysł budowlany, a każde jego osłabienie będzie miało negatywny wpływ na całą naszą codzienność, co wydaje się następować po wszystkich poczynaniach rządowych.

W dalszym ciągu będę bardzo uważnie monitorował cały rynek, oczywiście informując Państwa na bieżąco.

Wszystkich wystawiających nieruchomości na sprzedaż, zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości. Jak wiadomo, wycena oraz wszelkie porady są bezpłatne.

Kupujący oczywiście nie ponoszą żadnych kosztów! Otóż właśnie dla kupujących mamy specjalnie zaprogramowany system poszukiwania nieruchomości: wystarczy się u nas zarejestrować, a usługa jest oczywiście bezpłatna.

Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo jeden bilet losujący. Zajmujemy się również kwestią wynajmu wszelkiego typu nieruchomości. We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209- 3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.