Co się dzieje? Szybkie newsy – poniedziałek, 17 lipca

0

 Imieniny obchodzą: Aneta, Aleksy, Bogdan oraz Jadwiga.

  • 618 lat temu w Krakowie w wieku 25 lat zmarła królowa Polski Jadwiga Andegaweńska; kanonizowana przez papieża Jana Pawła II w 1997 r.
  • 99 lat temu w Jekaterynburgu w Rosji bolszewicy zamordowali ostatniego cara Rosji Mikołaja II Romanowa wraz z jego rodziną.
  • 85 lat temu we Lwowie urodził się Wojciech Kilar, kompozytor, pianista, autor muzyki symfonicznej i filmowej m.in. w filmach “Hubal”, Pan Tadeusz”, “Dracula”. Zmarł 29 grudnia 2013 r.
  • 81 lat temu wybuchła wojna domowa w Hiszpanii; rozpoczął się wojskowy przewrot gen. Francisco Franco.
  • 73 lata temu NKWD podstępnie aresztowało dowódcę Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej płk. Aleksandra Krzyżanowskiego “Wilka”, zaproszonego przez Sowietów na rozmowy dotyczące współpracy wojskowej pomiędzy Armią Czerwoną i AK; oddziały AK okręgu wileńskiego przybyłe w rejon Miedniki-Turgiele-Taboryszki zostały otoczone i rozbrojone przez NKWD.
  • 72 lata temu w Poczdamie w Niemczech rozpoczęła się konferencja pokojowa z udziałem Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i ZSRR; na konferencji zdecydowano o całkowitym zdemilitaryzowaniu Niemiec, ukaraniu zbrodniarzy wojennych, a także ustalono nowe granice Polski.
  • 19 lat temu w Rzymie pod egidą ONZ konferencja 162 państw powołała Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze; Trybunał ma za zadanie sądzenie winnych zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciw ludzkości i zbrodni wojennych.
  • 8 lat temu w Oxfordzie zmarł prof. Leszek Kołakowski, filozof, historyk idei, eseista, autor “Głównych nurtów marksizmu”; w 1966 r. wydalony w PZPR i pozbawiony prawa nauczania; w latach 1971-1991 wykładowca Uniwersytetu Oksfordzkiego.

W Polsce

Dziś swoją trzydniową wizytę w Polsce rozpoczyna brytyjska para książęca William i Kate.

Para książęca zostanie dziś podjęta przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim, a ok. godz. 15:15 odbędzie spacer po Krakowskim Przedmieściu.

Obie pary: książęca i prezydencka udadzą się dziś także do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkają się z polskimi i brytyjskimi weteranami II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego.

Para książęca weźmie też dziś udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Tematem spotkania będą startupy i początek polsko-brytyjskiego eventu “Warsaw-London bridge”, którego celem jest współpraca startupów z obu krajów oraz pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków globalnych.

Wieczorem w Łazienkach Królewskich odbędzie się przyjęcie na cześć Królowej Brytyjskiej, w obecności pary książęcej. Gośćmi honorowymi będzie polska para prezydencka. Na przyjęciu książę William wygłosi przemówienie, które ma być jedynym publicznym wystąpieniem księcia podczas wizyty w Polsce.

# # #

Dzisiaj w południe odbędzie się uroczyste wprowadzenie na Cmentarz Północny szczątków ofiar zbrodni komunistycznej odnalezionych podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych w Kwaterze Ł i ŁII Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Rady Ministrów oraz instytucji i urzędów państwowych.

Uroczystość rozpocznie się w Kwaterze „Łączka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie od 1948 r. komunistyczne organy bezpieczeństwa potajemnie chowały członków polskiego podziemia niepodległościowego straconych w więzieniu mokotowskim.

# # #

Dziś w Sejmie o godz. 11 odbędzie się spotkanie posłów Nowoczesnej z przedstawicielami prezydiów klubów opozycyjnych w związku z wpłynięciem do Sejmu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Przedstawiciele partii zapowiedzieli spotkanie po piątkowym posiedzeniu zarządu.

Jak poinformowała PAP szefowa klubu N. Katarzyna Lubnauer, swoją obecność na spotkaniu potwierdzili już politycy PO, Unii Europejskich Demokratów oraz wstępnie PSL.

Na świecie

BRUKSELA – Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE; z Polski ma uczestniczyć szef dyplomacji Witold Waszczykowski. Ministrowie będą rozmawiali m.in. o sytuacji w Libii oraz w Korei Północnej, gdzie na początku lipca przeprowadzono próbę z rakietą balistyczną. Przewidziano również dyskusję na temat migracji, zwłaszcza o sytuacji na szlaku przerzutu migrantów w środkowej części Morza Śródziemnego.

BRUKSELA – Początek dwudniowego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy rolne. Wśród tematów polityka rybołówstwa, problem epidemii afrykańskiego pomoru świń oraz podwójna jakość artykułów spożywczych.

BRUKSELA – Komisja Europejska ma przedstawić roczne sprawozdania na temat zatrudnienia i rozwoju społecznego w UE. Raport zawiera najnowsze trendy w tych obszarach oraz wskazuje przyszłe wyzwania i możliwe rozwiązania. O godz. 11 konferencja prasowa unijnej komisarz ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen.

BRUKSELA – Druga tura negocjacji w sprawie Brexitu pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji Europejskiej Michela Barniera i ministra Davida Davisa, który w rządzie brytyjskim odpowiada za proces wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

NOWY JORK – Rada Bezpieczeństwa ONZ ma omówić sytuację w Iraku po wyzwoleniu przez siły rządowe Mosulu, na północy kraju. Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) utworzyli w tym mieście swoją stolicę w Iraku i w 2014 roku proklamowali samozwańczy kalifat. Operacja sił rządowych przeciwko bojownikom IS w Mosulu trwała od jesieni ubiegłego roku.

DELHI – Wybory prezydenckie w Indiach. Głowę państwa wybierają członkowie obu izb indyjskiego parlamentu oraz posłowie parlamentów stanowych; wyniki mają być ogłoszone w czwartek.

VIJFHUIZEN, Holandia – Odsłonięcie oficjalnego pomnika upamiętniającego 298 osób, które zginęły trzy lata temu na pokładzie samolotu linii Malaysia Airlines lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Maszyna została zestrzelona nad obwodem donieckim, na wschodzie Ukrainy, przy użyciu pocisku rakietowego odpalonego z terenów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, którzy walczą z ukraińskimi siłami rządowymi. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi Boeinga 777; w większości byli to Holendrzy. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.