Co się dzieje? Szybkie newsy – piątek, 14 lipca

0

Imieniny obchodzą: Ernest, Irwin, Jakub, Justyna, Henryk, Kinga, Małgorzata i Sara.

  • 223 lata temu miała miejsce insurekcja kościuszkowska: Początek oblężenia Warszawy przez wojska rosyjskie i pruskie.
  • 101 lat temu Płk Józef Haller mianowany został dowódcą II Brygady Legionów Polskich.
  • 87 lat temu rozpoczęły się I Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Urugwaju.
  • 73 lata temu wojska sowieckie wspólnie z oddziałami Armii Krajowej zajęły Wilno.
  • 71 lat temu w Warszawie rozpoczął obrady pierwszy po zakończeniu wojny Kongres Stronnictwa Demokratycznego.
  • 69 lat temu Papież Pius XII wydał dekret potępiający komunizm grożąc ekskomuniką wszystkim katolikom należącym do partii komunistycznych lub je wspierającym.
  • 27 lat temu powstał GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego) – Jednostka Wojskowa Wojsk Specjalnych; jej twórcą i pierwszym dowódcą był gen. Sławomir Petelicki.
  • 11 lat temu wrocławska Hala Ludowa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
  • 9 lat temu w wypadku samochodowym zginął Bronisław Geremek, historyk, opozycjonista, minister spraw zagranicznych RP; autor wielu prac dotyczących historii średniowiecza, członek Komitetu Obrony Robotników, internowany w stanie wojennym, kawaler Orderu Orła Białego i francuskiej Legii Honorowej.

W Polsce

Dziś, w ostatnim dniu posiedzenia Senatu, odbędą się głosowania, m.in. nad nowelizacją ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, przepisami ułatwiającymi finansowanie budowy spółdzielczych mieszkań lokatorskich i przepisami o krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców, które zakładają wprowadzenie 30 zł opłaty za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców.

Prawdopodobnie Senat rozpatrzy też uchwaloną w środę wieczorem przez Sejm nowelą ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją, ich następców wybrałby Sejm – dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według opozycji kadencji członków Rady nie można wygasić ustawą zwykłą, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.

# # #

Dziś o godz. 10 spotka się zarząd krajowy PO. Lider Platformy Grzegorz Schetyna zapowiedział, że podczas posiedzenia zostanie przyjęty scenariusz dotyczący dalszych działań w związku z przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustaw: o KRS oraz o sądach powszechnych, a także w związku z projektem autorstwa PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.

“Chcemy zrobić to w sposób powszechny, w którym będziemy w stanie pokazać i przekonać Polaków, jak ważne są to zmiany, jak bardzo ucierpimy wszyscy, jeśli pozwolimy na takie działania PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu. To dopiero początek walki” – powiedział szef PO. (PAP)

# # #

Dziś o godz. 9 zbiera się zarząd Nowoczesnej, a o godz. 14 odbędzie się spotkanie zarządu oraz klubu parlamentarnego N. Według szefowej klubu N. Katarzyny Lubnauer na posiedzeniu zarządu Nowoczesna musi przyjąć strategię przed wspólnym spotkaniem zarządu i klubu dotyczącą obecnej sytuacji po przyjęciu przez Sejm ustawy o KRS oraz ustawy o sądach powszechnych a także w związku z pojawieniem się projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

“Wymaga to od opozycji pewnego współdziałania, wymaga to energicznego działania, musimy ustosunkować się do protestu, który ma mieć miejsce w niedzielę. Musimy podjąć decyzję, co do tego, jakie są dalsze działania nasze w stosunku do pełzającego zamachu stanu” – powiedziała Lubnauer.

Na świecie

PARYŻ – Obchody święta narodowego Francji, Dnia Bastylii, z udziałem prezydenta tego kraju Emmanuela Macrona i prezydenta USA Donalda Trumpa. Zaplanowano także uroczystości w pierwszą rocznicę zamachu terrorystycznego w Nicei; zginęło w nim 86 osób.

BRUKSELA – Mija termin złożenia przez Polskę, Czechy i Węgry odpowiedzi na formalną procedurę Komisji Europejskiej przeciwko tym państwom w związku z niewywiązywaniem się z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. Żaden z tych krajów nie zamierza zmieniać swojego podejścia w tej sprawie pod naciskiem KE.

MOSKWA – Na posiedzeniu plenarnym Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, zajmie się ratyfikacją protokołu o stacjonowaniu w Syrii rosyjskiego lotnictwa wojskowego. Dokument podpisany w styczniu reguluje kwestie rozlokowania i funkcjonowania rosyjskiej grupy lotniczej w Syrii i ochrony miejsc jej dyslokacji.

GENEWA – Planowane jest zakończenie kolejnej rundy rozmów międzysyryjskich pod egidą ONZ, których celem jest położenie kresu toczącej się od sześciu lat wojnie.

BRUKSELA – Wizyta w instytucjach UE prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia.

WIEDEŃ – Wizyta w Austrii prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera; do soboty.

BAGDAD – Sytuacja w Iraku na froncie walk z Państwem Islamskim (IS), po wyzwoleniu Mosulu na północy kraju. Dżihadyści utworzyli w tym mieście swoją stolicę w Iraku i w 2014 roku proklamowali samozwańczy kalifat.

TALLINN – Zakończenie dwudniowego nieformalnego spotkania ministrów ochrony środowiska państw UE.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.