Astroturfing, PiS, Rosjanie?

3

Mówienie od dwóch dni o “astroturfingu”, czyli wyhodowaniu polskich masowych protestów, większość przyjmuje jako kolejną chamską, ale niegroźną aberrację propagandy PiS. Moim zdaniem jest jednak dużo gorzej.

Przez 6 dni (niedziela – piątek) narastały protesty, w sieci coraz mocniejsza była przewaga narracji anty-PiSowskiej (i opozycji różnych odłamów, i całkiem spontanicznej), coraz dotkliwiej widać było brak spójnej narracji partii rządzącej (przykrywany obelgami wobec protestujących i opozycji).
Tymczasem w sobotę mieliśmy do czynienia naraz z dwoma zmasowanymi akcjami medialnymi. Następnie – w niedzielę – wykorzystywane były one do przekazu partii rządzącej (Wiadomości TVP) – w skrócie – do oskarżania opozycji o sztuczne zorganizowanie protestów z zagranicy (astroturfing). O co w tym wszystkim chodzi?

Więcej – artykuł Marcina Bosackiego, byłego ambasadora RP w Kanadzie

•••

Warto też przeczytać po angielsku artykuł “Polish Astroturfers Attack… Astroturfing” autorstwa Bena Nimmo, który jest Senior Fellow for Information Defense at the Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab.

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

3 Comments

 1. Dlatego warto się zastanowić, czy aby artykuły o sytuacji w Polsce pisane “na odleglość” oddają to, co rzeczywiście się dzieje w kraju…?
  Dla prostego przykładu: wszyscy pamiętamy “niezwykłe” perełki – wypowiedzi L.Wałęsy w czasie jego prezydentury, ale były one znane w kraju, natomiast poza nim już nie bardzo.
  Dlatego aby wyrobić sobie własną opinię na temat aktualnej sytuacji najlepiej byc na miejscu, popatrzeć na wypowiedzi polityków na kilku kanałach TV przede wszystkim porozmawiać z normalnymi ludźmi. Polecam – jeśli ktoś chce rzeczywiście wyrobic sobie swoje własne zdanie a nie powielać teksty rzucane przez polityków prawicy, czy lewicy, co niestety obserwuję od dłuższego czasu w Gazecie.
  Zastanawiam się jedynie dlaczego osoby, które wyjechały niegdyś z Polski bo coś tu było nie tak, tak stanowczo opowiadają się przeciwko wszelkim zmianom przeprowadzanym przez aktualny rząd- wybrany wększością głosów Polaków uprawnionych do glosowania, którzy na wybory poszli, więc chcieli najwyraźniej tych zmian? Zmian, ktore ich dotyczą, ich a nie osób zza granicy.
  Od razu odpowiadam – nie jestem totalnym zwolennikiem Pis:) irytuje mnie natomiast brak myslenia i logiki osób ktore powinny być autoryteteami ale słyszą wybórczo. Wypowiedzi tzw. opozycji typu: “będziemy przeciwni wszystkiemu co zrobi rząd” są równie głupie jak pogląd, ze jeśli ma się większość głosów, to wszytko wolno. Ani jedno ani drugie nie świadczy o trosce o obywatela a jedynie o własny tyłek (pardons!).

 2. Krystyna Góral on

  Przyznam, że to bardzo skomplikowane, ale warto się w to wgłębić. Z wielką przykrością muszę stwierdzić, że metody działania propagandy przy obecnej technologii są niezwykle skuteczne. Cała instytucja trolli, to co sie dzieje na forach “dyskusyjnych” to autentyczna manipulacja ludźmi w sposób dotychczas nieznany.

 3. No tak, nowe technologie dają niesamowite możliwości, których nawet nie uświadamiamy sobie. Przecież całe trollowanie to kolejna metoda, na którą ludzie się nabierają. Nie ma na to siły, ale dobrze, że jest to ujawniane, mechanizmy tych draństw.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.