45 proc. mieszkańców obawia się konfliktu zbrojnego

0

Blisko połowa mieszkańców Estonii obawia się konfliktu militarnego na terytorium swojego kraju – wynika z opublikowanych we wtorek wyników sondażu społecznego. Estończycy czują się jednocześnie najbardziej bezpieczni spośród narodów bałtyckich. Poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców Estonii w ostatnim czasie wzrosło. Jeszcze dwa lata temu obawę przed możliwym starciem wojskowym na terytorium Estonii wyrażało prawie 60 proc. społeczeństwa. Obecnie większe poczucie zagrożenia mają Litwini (68 proc.) i Łotysze (62 proc.).

Jednocześnie dwie trzecie estońskiego społeczeństwa są zaniepokojone niekorzystnymi konsekwencjami związanymi z napływem imigrantów oraz uchodźców do Europy.

Poczucie zagrożenia terroryzmem, mimo znaczącej w ostatnim czasie liczby ataków w Europie, utrzymuje się w Estonii na stałym poziomie – około 23 proc. ankietowanych boi się, że może paść ofiarą zamachów. W 2015 r. taką obawę deklarowało kilka procent mniej ankietowanych. Strach przed terroryzmem jest obecnie większy na Łotwie (38 proc.) i Litwie (32 proc.).

W sondażu dotyczącym poczucia bezpieczeństwa uczestniczyło po 1000 mieszkańców Estonii, Litwy i Łotwy.

Od lipca Estonia objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Jednym z priorytetów jej półrocznej prezydencji jest bezpieczeństwo w Europie, w tym kwestie związane z bezpieczeństwem cyfrowym.

Jak poinformowało PAP estońskie MSZ, w trakcie swojego przewodnictwa Estonia skoncentruje się na wzmocnieniu walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, a także wzmocnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego oraz ochrony zewnętrznych granic UE, wykorzystując najnowsze systemy informacyjne.

Dla Estonii, Łotwy i Litwy kwestie związane z poczuciem bezpieczeństwa są istotne m.in. ze względu na potencjalne zagrożenie ze strony Rosji. W Estonii i na Łotwie co czwarty mieszkaniec jest narodowości rosyjskiej. Najbardziej jednolitym narodowościowo krajem bałtyckim jest Litwa – blisko 85 proc. mieszkańców to Litwini, a największymi mniejszościami są tam Polacy i Rosjanie.

Przemysław Molik

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.