Z miłości do sztuki i filmu

0
Wystawa plakatu Andrzeja Pągowskiego w Ottawie O sztuce plakatu Andrzeja Pągowskiego wiele już napisano, pióro by się zmęczyło od cytowania nagród bo lista jest długa, wszak Mistrzowi stuknęło już 40 lat pracy twórczej. Urodził się w 1953 roku, jest absolwentem Wydziału Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom robił u profesora Waldemara Świerzego. Dziś Andrzej Pągowski należy do czołówki polskich artystów grafików. Od wielu lat wystawia swoje plakaty na wystawach w kraju i za granicą. Lubiany i znany szerokiej publiczności, nazywają go Mistrzem. Czy po tylu latach można tworzyć z taką sama pasją jak miało się lat dwadzieścia parę? Ten kto poznał Andrzeja Pągowskiego nie ma wątpliwości, że w duszy Mistrza kryje się młodzieńczy entuzjazm, ogromny talent, błyskotliwość umysłu. To właśnie ta kombinacja daje porażający efekt. Plakaty namalowane kreską Andrzeja wskrzeszają drugie życie filmu. Plakaty do trylogii “Niebieski”, “Biały”, “Czerwony” prezentowane do nowej serii “Kieślowski na nowo”, nadają filmowi współczesny kontekst. Czystość wyrazu, minimalistyczna forma są tego wyrazem.

This slideshow requires JavaScript.

“Przypadek”, to jeden z plakatów prezentowanych na wystawie w Galerii International Pavilion przy Sussex Drive w Ottawie. Czyżby to przypadek sprawił, że poznałam Andrzeja na Festiwalu Filmów w Gdyni, czyżby właśnie Kieślowski połączył Ottawę i Warszawę? Co zaczęło się w Gdyni w zeszłym roku, ma tu swoją kontynuację. Życie napisało scenariusz, czy Krzysztof Kieślowski jest tego sprawcą? Właśnie tam, w Gdyni, Andrzej usłyszawszy historię mojego projektu “czerwonej kanapy” (Red Couch Tour) na 150-lecie Kanady, zadeklarował gotowość współpracy, czego owocem jest plakat do projektu i cała oprawa graficzna. I tak zaczęła się kanadyjska przygoda Andrzeja, której kulminacją jest wystawa w Ottawie.

Ela Kinowska i PIotr Sobierajski, autorzy projektu Red Couch Tour na 150. urodziny Kanady, na czewronej sofie, obok z obu stron plakat A. Pągowskiego Foto: Gazeta

Wystawa zawiera 15 plakatów filmowych, wśród których można znaleźć plakaty do filmów m.in. Agnieszki Holland, Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Wajdy. Jest wśród nich emblematyczny plakat do filmu “Człowiek z żelaza”, wielokrotnie nagradzany m.in. w Cannes. Utkwił mi już w pamięci na Festiwalu w Gdyni. Teraz przenikam ten plakat jeszcze raz wzrokiem. Mistrz tuż obok mnie barwnie opowiada publiczności historię jego tworzenia. Pasja Mistrza rezonuje w każdym słowie, jest zaraźliwa. Tam w Gdyni, zeszłego roku, jeszcze był z nami Andrzej Wajda. Teraz nie ma już Wajdy, ale filmy i plakaty pozostały, teraz mają jeszcze większą siłę, nabrały innego wymiaru. “Krótki Film o Miłości” jest plakatem szczególnym, wszak o miłości mowa. Serce przykute gwoździami do twarzy. Miłość oślepia i boli. I ten ból jest odczuwalny dla odbiorcy w każdym calu. Andrzej kocha film, sztukę i ludzi, i to właśnie emanuje z każdej jego kreski, a kreska Andrzeja jest bardzo rozpoznawalna. Aczkolwiek autor zmienia style, jego kreska, każde jej pociągnięcie niesie za sobą historię człowieka – bohatera filmu, sięga jego głębi. I właśnie dzięki tej kresce to my wtapiamy się w plakat, stajemy się jego częścią. Zapada zmierzch, goście się rozeszli, wychodzimy z wernisażu na gwarną ulicą Sussex Drive w Ottawie, plakaty zostały w głowie. Pozostało wiele pytań, odpowiedzi będziemy szukać potem – dziś, jutro a może jej nie znajdziemy wcale. Siła filmu, moc sztuki – spojone razem, nierozłączne na plakatach Andrzeja Pągowskiego. Pomalowałeś nam Mistrzu świat Twoją kreską – i za to Cię kochamy.

Tekst i zdjęcia Ela Kinowska

Strona Andrzej Pągowskiego
Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.