Rozejm na czas żniw

0
Grupa kontaktowa ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy uzgodniła rozejm w celu przeprowadzenia żniw. Ma on obowiązywać w okresie 24 czerwca- 31 sierpnia – poinformował w środę dziennikarzy przedstawiciel OBWE Martin Sajdik, cytowany przez agencję BiełTA. “Uczestnicy grupy wystąpili z propozycją tzw. rozejmu chlebowego. Chodzi o całkowite zawieszenie broni na całej linii rozgraniczenia na okres żniw – od 24 czerwca do 31 sierpnia. Inicjatywa ta została poparta przez całą trójstronną grupę kontaktową” – powiedział Sajdik. Przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potępił wtorkowy atak prorosyjskich separatystów na samochody tej organizacji na wschodzie Ukrainy. Ostrzelali oni samochody OBWE i zaatakowali pojazd, w którym znajdowali się nieuzbrojeni obserwatorzy misji. “Taki atak jest całkowicie niedopuszczalny. Jest jasne, że wszystkie strony biorą na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników misji. Nie tylko muszą podjąć działania w celu zapobieżenia takim atakom, ale także zobowiązać się do zapewnienia misji bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Postawiłem tę kwestię na forum trójstronnej grupy kontaktowej i oczekuję odpowiedniej reakcji od wszystkich stron” – podkreślił. Władze samozwańczej separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) poinformowały, że zatrzymały sprawców zdarzenia, lecz ogłosiły, że nie są oni żołnierzami ani pracownikami struktur siłowych DRL. “Była to zaplanowana prowokacja, której celem była dyskredytacja kierownictwa republiki (…). Okoliczności zdarzenia świadczą, że do incydentu doszło na zamówienie ukraińskich służb specjalnych” – napisała należąca do separatystów Doniecka Agencja Informacyjna. Ukraińskie MSZ stanowczo potępiło incydent w Jasynuwatej i oświadczyło, że był on kolejnym naruszeniem mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie. Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy, regularnie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.