Czas na zmianę sposobu obrony przed agresją Rosji

1
Ukraina powinna zmienić sposób obrony w prowadzonej przez Rosję wojnie hybrydowej – oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksandr Turczynow w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. “Działania wojenne, które trwają na wschodzie naszego kraju już trzy lata, przerosły (…) format operacji antyterrorystycznej. Należy podkreślić, że operacja ta wypełniła wiele bardzo ważnych zadań. W jej ramach zatrzymaliśmy agresora, mogliśmy przeprowadzić prezydenckie, parlamentarne i lokalne wybory oraz wyzwolić znaczną część okupowanego terytorium Ukrainy. Nadszedł czas na nowy sposób obrony kraju” – powiedział. Władze Ukrainy nazywają operacją antyterrorystyczną swoje działania przeciwko separatystom w Donbasie i wspierającym ich Rosjanom. Turczynow wyjaśnił, że obowiązujące na Ukrainie prawo pozwala na wprowadzenie stanu wojennego, co nie oznacza automatycznego prawa do wykorzystywania sił zbrojnych i innych formacji wojskowych. Zaznaczył, że ustawodawstwo w tej sprawie przygotowywane było z uwzględnieniem sposobów prowadzenia wojny w XX wieku i nie przewidywało wojny hybrydowej, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie. “Nadszedł czas, by nie tylko uznać za okupowane niektóre rejony (powiaty) obwodów donieckiego i ługańskiego, ale żeby na szczeblu ustawodawczym wyznaczyć podstawy polityki państwowej mającej na celu ich oswobodzenie. Konieczna jest technologia obrony państwa, a w tym celu należy dać prezydentowi ustawowe prawo użycia sił zbrojnych i innych formacji wojskowych przeciwko hybrydowej agresji Federacji Rosyjskiej” – powiedział sekretarz RBNiO. Zdaniem Turczynowa Ukraina powinna także stworzyć stały sztab operacyjny w strefie konfliktu we wschodnich obwodach, co – jak podkreślił – wzmocni fundament mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie, gdyż ich realizacja nie jest możliwa bez rozwiązania kwestii bezpieczeństwa i bez wyzwolenia okupowanych terytoriów. “Jest to bardzo poważna sprawa, która wymaga omówienia w środowisku eksperckim. Projekt ustawy o przywróceniu suwerenności Ukrainy na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego będzie przekazany prezydentowi, po czym, mam nadzieję, zostanie wniesiony do Rady Najwyższej (parlamentu)” – powiedział Turczynow. Z Kijowa Jarosław Junko
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

1 Comment

  1. Nie ma takiego kraju jak Ukraina. Stworzona poprzez Stalina z terytorium Rosji,Polski, Czechoslowacji, Wegier, I Rumuni.

    Tylko trockisci I globalism upieraja sie jak Stalin I Morduja wspolobywateli zamiast przeprowadzic referenda I podzielić zgodnie z wola ludzi zamieszkujacych te tereny.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.