Za 90 dni renegocjacja układu NAFTA

0

Stany Zjednoczone oficjalnie poformowały, że zamierzają renegocjować pakt handlowy NAFTA zawarty w 1993 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem. W ten sposób rozpoczyna się 90-dniowy okres konsultacji zanim rozpoczną się formalne negocjacje. Minister handlu Stanów Zjednoczonych Willbur Ross powiedział, że informuje Kongres i partnerów handlowych w układzie NAFTA, że obecnym standardem Stanów Zjednoczonych jest wolny i sprawiedliwy handel. Administracja prezydenta Trumpa uważa, że NAFTA jest szkodliwa dla Stanów Zjednoczonych, szczególnie dla sektora produkcyjnego, powodując zamykanie fabryk i utratę pracy przez wielu Amerykanów.

W reakcji na to minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland poinformowała, że Kanada spodziewała się tego kroku.

Jednocześnie podkreśliła, że zdaniem Kanady NAFTA jest znakomitym układem dla wszystkich jej sygnatariuszy i także dla Stanów Zjednoczonych, gdzie jest od niej uzależnionych 9 mln miejsc pracy dla Amerykanów. Zapowiedziała dalsze konsultacje z prowincjami i terytoriami, przedstawicielami przemysłu, związków zawodowych, pracownikami naukowymi, ludnością rdzenną i z całym społeczeństwem.

W zeszłym miesiącu Biały Dom podał informację, że prezydent Trump ma zamiar wycofać się z układu NAFTA ale w ciągu kilku godzin prezydent zmienił zdanie i powiedział, że będzie się starał ją zmodyfikować.

O NAFTA w “Gazecie”

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

Read previous post:
Czego dowiadujemy się o Kanadyjczykach?

Close