Jubileusz Marii Nowotarskiej w Maja Prentice Theatre w Mississaudze

1
24 marca 2017 r. Maria Nowotarska zagrała swoją ukochana rolę Heleny w sztuce Kazimierza #Brauna pt. “Helena rzecz o Modrzejewskiej”. Premiera tego monodramu odbyła się w The Old Mill w 1992 roku i stała się wydarzeniem artystycznym, o którym mówiono nie tylko w Toronto. Opinie o przedstawieniu dotarły do wielu miast na świecie. Zaraz po premierze Maria otrzymała wiele propozycji występów, a trasa artystycznej podroży prowadziła przez wiele miast Kanady, Stanów Zjednoczonych i Europy. Helena zaprowadziła Marię-Helenę (to też drugie imię Marii!) do Krakowa na jubileusz stulecia Teatru im. Juliusza Słowackiego. Warto przytoczyć fragment recenzji dziennikarki krakowskiej Jubileusz Marii Nowotarskiej w Maja Barbary Natkaniec, która napisała pod wrażeniem tego krakowskiego spektaklu. Maria Nowotarska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w 1957 roku i zaraz została zaangażowana do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Tej scenie była wierna przez 33 lata. W 1990 przyjechała do Kanady, ale już po paru miesiącach stworzyła Salon Poezji i Muzyki. W tym roku 2017 mija 60. rocznica pracy Marii na scenie, w filmie, teatrze TV.

This slideshow requires JavaScript.

Teatr Maja Prentice w Mississaudze, w którym od lat teatr nasz prezentuje swoje przedstawienia, 24 marca był miejscem wielkiego jubileuszu. Przybyli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Toronto z Konsulem Generalnym Grzegorzem Morawskim i Konsulem do spraw #Polonii Andrzejem Szydło na czele, Prezes KPK Władysław Lizoń, przedstawiciele Fundacji Reymonta, Federacji Polek w Kanadzie, Koła Polek w Brantford, wspaniała, wierna naszemu teatrowi publiczność. Uroczysty jubileuszowy wieczór otworzyli Prezes Teatru Edward Brodalski oraz Stan Chorzempa, który powrócił do czynnej pracy w Zarządzie Teatru. Agata Pilitowska, aktorka, która dzięki sztukom Kazimierza Brauna o wielkich Polkach emigrantkach stworzyła wraz z Marią Teatr bez Granic, #przed przedstawieniem odczytała życzenia i listy, które nadeszły z Polski. List od Kazimierza Brauna: Wielce Szanowna Pani Maria Nowotarska Kochana Mario, Bardzo pragnęliśmy oboje z Zofią uczestniczyć w Twojej uroczystości. Ponieważ okazało się to nie możliwe – piszę. Pragnę Ci złożyć najserdeczniejsze gratulacje i podziękowania. Jesteś wielką aktorką, znakomitym reżyserem i umiejętnym pedagogiem. Jesteś wspaniałym, niestrudzonym, energicznym organizatorem życia kulturalnego kanadyjskiej Polonii. Promieniowanie Twego talentu i warsztatu obejmuje całą Amerykę Północną, a także wiele teatralnych stolic świata, po obu stronach Oceanu, poczynając od drogiego Ci zawsze Krakowa. Ja sam miałem wielkie szczęście znaleźć się w kręgu Twego promieniowania i dane mi było wielokrotnie z Tobą współpracować. Za te wszystkie teatralne dary oraz za Twoją przyjaźń i życzliwość dziękuję Ci stokrotnie. Życzę Ci wielu dalszych lat zdrowia i teatralnych sukcesów. Z najwyższym szacunkiem i najserdeczniejszą przyjaźnią,

Kazimierz Braun Buffalo

Dwa inne listy zamieszczamy w całości jako osobne ilustracje – red.  

•••

Wreszcie podniosła się kurtyna i przez dwie godziny publiczność w wielkim skupieniu, a często ze wzruszeniem, za sprawą Marii śledziła złożone, czasem dramatyczne losy Heleny Modrzejewskiej. Gdy kurtyna opadła publiczność powstała i obdarowała Jubilatkę długotrwałymi brawami i mnóstwem kwiatów. Maria, wzruszona, wdzięczna i szczęśliwa, dziękowała swej wiernej publiczności, gdy )nagle usłyszała głos syna Piotra Pilitowskiego, który przysłał nagrane życzenia z Krakowa. To był piękny wieczór.

Krzysztof Rumian

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

1 Comment

  1. Bardzo żałuję, że nie mogłam być na tym przedstawieniu. Że nie mogłam wręczyć Marii Nowotarskiej wielkiego bukietu róż. Ta wspaniała aktorka i wspaniała kobieta zasługuje na najwyższe uznanie!

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.